Další tunelování návrhů KSČM?

24. 8. 2020

Navrhovaný jednorázový příspěvek důchodcům 6000 Kč by mohl mít i podobu každoměsíčního příspěvku 500 korun vypláceného po dobu 12 měsíců.

V Otázkách Václava Moravce České televize to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chce návrh na bonus pro důchodce předložit vládě. Vláda dnes podle ní návrh schvalovat nebude, protože premiér Andrej Babiš (ANO) o něm bude ještě jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

»Ministryně Maláčová opět soutěží s návrhem premiéra, že důchodcům by stát přidat rozhodně měl. Tyto kroky navrhuje KSČM dlouhodobě. Jsem rád, že vzhledem k výši předpokládaného růstu cenových relací je toto opatření navrhováno. Totéž by však mělo být vnímáno i ve vztahu k handicapovaným a matkám samoživitelkám. Také jejich situace je dnes nezáviděníhodná,« konstatoval Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM a kandidát do Senátu pro volební obvod č. 54 - Znojmo 

Ve hře je podle Maláčové varianta, že by důchodci nedostali jednorázový bonus, ale že by se měsíční pětisetkorunový příspěvek po dobu 12 měsíců natrvalo připojil k zákonné valorizaci důchodů. Pokud by se nakonec vyplatil jednorázový příspěvek 6000 Kč, nebude Maláčová podle svých slov požadovat v příštím roce navýšení důchodů vyšší, než je zákonná valorizace. Zvládnout obě tyto výplaty by podle ní bylo technicky velmi náročné. »Můžeme se bavit i o tom, a to by bylo trvalejší a dražší, přidat 500 Kč nad rámec valorizace každý rok,« podotkla.

Maláčová v sobotu uvedla, že jednorázový mimořádný důchodový bonus ve výši 6000 korun označovaný jí jako rouškovné by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi. O jednorázovém příspěvku pro důchodce v končícím týdnu mluvili i premiér Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO); návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry.

Babiš nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o 400 korun. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o 500 korun. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun. Podle propočtu ministerstva financí by příspěvek 6000 Kč přišel státní pokladnu na 18 miliard Kč.

Podle ředitele služeb pro finanční sektor KPMG ČR a člena KoroNERV-20 Mojmíra Hampla si vláda myslí, že bylo vytvořeno perpetuum mobile, že jsou veřejné finance bezedné. »Pokud o stabilitu veřejných financí nechceme přijít, nedělejme věci, které nemají ekonomickou logiku. Tohle jí nemá,« dodal. Během tří let je podle něj možné dostat veřejné finance na neudržitelnou dráhu, naakumulovat dodatečný dluh v řádu bilionu korun. »To této zemi hrozí,« varoval. (cik)

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Haló noviny