Peníze na sociální služby se našly

8. 6. 2019

Miliardu korun na platy v sociálních službách pošlou krajům půl na půl ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí. Včera se na tom dohodly ministryně Jana Maláčová (ČSSD), Alena Schillerová (za ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Regiony dostanou dále peníze z evropských fondů, k dispozici je 1,5 miliardy korun na tři roky. Ministerstvo práce na vybrané sociální služby poskytne ještě 447 milionů. Kraje požadovaly na sociální služby dvě miliardy korun. »Podařilo se nám zajistit 200 milionů na financování sociální práce na obcích, 166 milionů pro ohrožené děti na obcích a 81 milionů pro výpadek v sociálních službách v rámci tzv. nadregionálních sociálních služeb, jedná se zejména o pomoc lidem s autismem a roztroušenou sklerózou,« uvedla Maláčová před tím, než spolu se Schillerovou o dohodě informovaly Sněmovnu.

Mračková Vildumetzová dohodu uvítala. Doufá, že miliarda na platy bude v co nejkratší době administrativně vyřízena. »Jsem ráda, že ministryně práce a sociálních věcí přislíbila, že krajům pomůže z hlediska podání žádostí a hodnocení žádostí,« řekla k evropským fondům. V jednotlivých regionech podle ní dotační projekty končí a chybějící peníze bude třeba nahradit.

Stínová ministryně práce KSČM, místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Hana Aulická Jírovcová sdělila své zklamání, podle ní většina peněz půjde na individuální projekty, což může trvat čtyři až pět měsíců, ale kraje potřebují peníze hned. Maláčová v reakci sdělila, že speciální tým na ministerstvu se bude snažit lhůtu zkrátit na dva měsíce a krajům bude s přerozdělováním peněz pomáhat.

První peníze by kraje měly dostat počátkem srpna. Návrh na uvolnění financí projedná vláda 17. června, ministerstvo práce pak vypíše dotační programy. »Pokud rozhodneme na vládě 17. června, tak kraje obdrží finanční prostředky na začátku srpna v nejkratší možné lhůtě. Za ministerstvo práce a sociálních věcí, a myslím, že i za ministerstvo financí, maximálně zrychlíme celý proces,« řekla novinářům Maláčová.

Maláčová se Schillerovou se o peníze pro sociální služby dohadovaly několik týdnů. K tomu, aby do včerejška našly řešení, je vyzvala Sněmovna. Krajům nyní chybějí dvě miliardy a poslanci poukazovali na to, že v mnohých místech hrozí sociálním službám kolaps.

(ku, jad)

Autor: 
(ku, jad)
Zdroj: 
http://www.halonoviny.cz