Prohlášení KSČM k výrokům kancléřky Angely Merkelové

22. 6. 2018

Německá kancléřka Angela Merkelová rozpoutala vlnu kritiky svých výroků, když ve středu 20. června 2018 při vzpomínce na běžence a vysídlence v Berlíně prohlásila, že pro poválečný odsun Němců ze zemí střední a východní Evropy nebylo morální ani politické ospravedlnění.

Výrok německé kancléřky je pro KSČM absolutně nepřijatelný. Angela Merkelová jím ve vztahu  k poválečnému odsunu německého obyvatelstva z České republiky na základě dohod vítězných mocností hrubě zaměnila příčinu a následek. Tento výrok je v hlubokém rozporu s principy mezinárodního práva.  Neexistuje pro něj morální ani mezinárodně právní ospravedlnění. Jedná se o výrok zcela lživý, nepřijatelný a neomluvitelný. V době rostoucího tlaku požadavků Sudetoněmeckého landsmanšaftu na Českou republiku, v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, zabití našich parašutistů, vypálení Lidic a Ležáků, v době kdy si připomeneme 80 let od rozbití Československa potupným diktátem. Mnichovské dohody, lze vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové vnímat jako otevřenou hrozbu České republice. Vysocí představitelé Spolkové republiky Německo se nevzdali svých velmocenských ambicí.

Reakci ministertsva zahraničí České republiky považujeme za nedostatečnou. Nelze v tak vážné situaci tvrdit, že citované výroky německé kancléřky nezpochybnily podstatu Česko-německé Deklarace, byť je v ní připouštěno, že obě strany mohou mít různý pohled na minulost. Česká republika tak sklízí hořké plody lokajské, servilní politiky Václava Havla. Požadujeme, aby se  Česká republika  zásadně ohradila formou protestu proti vměšování německé kanclářky A. Merkelové vůči České republice a porušování mezinárodního práva. 

Autor: 
Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny s Stanislav Grospič, místopředseda ÚV KSČM