Stanovisko KSČM k návrhu státního rozpočtu na rok 2018

8. 12. 2017

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR začala projednávat návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2018. Návrh, připravený ještě vládou Bohuslava Sobotky, je poznamenán politickými kompromisy koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Podpořili jej především poslanci bývalé koalice. KSČM má na koncepci rozpočtové politiky odlišný názor v řadě směrů.

Vládní návrh sice předpokládá mírný nárůst daňového inkasa, vláda však odmítla zabývat se návrhy na spravedlivější rozdělení daňového břemena, zejména progresivní zdanění velkých peněz. Celkové veřejné kapitálové investice klesají, problém je s čerpáním transferů z EU. Návrh však zároveň vykazuje i některé pozitivní rysy, především zvyšuje platy a valorizuje řadu důležitých sociálních výdajů.

V čase, zbývajícím k dispozici, jej už koncepčně přepracovat nelze. Tím méně je reálné změnit zákony, z nichž vychází. O další korekce zákona budeme usilovat během roku 2018 na základě hospodářských výsledků za předchozí období. Nyní jde o to, aby byl státní rozpočet schválen ve znění, které bude oproti předloženému návrhu krokem vpřed, a nikoli zpět.

Prosazovat budeme především posílení mzdových prostředků na sociální služby, dotací do vybavení regionálního školství, opravy silnic 2.a 3 třídy zejména v menších obcích. Podpořit hodláme i zdroje do regionálních nemocnic nebo sociálně právní ochranu dětí. KSČM je připravena svými hlasy přijmout spoluodpovědnost za státní rozpočet na příští rok v případě, že se při jeho dopracování uplatní tento věcný přístup, v souladu s naším volebním programem.

Autor: 
VV ÚV KSČM