BEZ OBALU s Kateřinou Konečnou – 35. týden, 29.8. - 4.9.2022

6. 9. 2022

Vážení odběratelé mého kanálu, diváci na Facebooku,

děkuji, že jste se mnou letos už po 35. u hodnocení událostí předchozího týdne. A samozřejmě nemohu začít ničím jiným než demonstrací na Václavském náměstí. Mnozí z Vás se ptali, proč jsem nevystoupila. Na to je jednoduchá odpověď – organizátoři mě mezi řečníky nezařadili. Každopádně jsem moc ráda, že jsem se mohla s mnohými z Vás setkat, vyfotit se, podiskutovat. Neskutečně mě to nabilo do dalšího boje. Mimochodem se můžeme společně potkat znovu na další demonstraci na Václaváku, která je už v sobotu 17. září od 14:00. Řekněte to i svým kamarádům a známým, ať se nás tam sejde znovu co nejvíce!

Mnozí se také ptali, jak jsme se my komunisté mohli připojit k demonstraci, kde vystupovaly pravicové strany. Takže! My tam byli, abychom vyjádřili názor. Proti drahotě, proti chudobě, proti této vládě! Ano, s lecčíms, co na demonstraci od některých řečníků zaznělo, bytostně nesouhlasím. Ale myslíte, že je teď čas na kádrování? Buď jste proti vládě, nebo nejste! O to teď jde! A já se ptám – kde byl pan Robert Šlachta a jeho Přísaha? Opravdu je proti vládě, nebo na ni jen jako vesnický voříšek štěká a současně vrtí ocáskem? To opravdu jeho ego neuneslo, že by si musel stoupnout chvíli vedle Josefa Skály? Pane Šlachto, nekouše, tak přijďte 17. září ve dvě na Václavák, kde můžete složit reparát. To stejné je u ČSSD. Proč se k demonstraci nepřipojila aspoň tak, jako KSČM? Že by přišla mezi demonstranty. Nasát názory lidu i jinde než v Lidovém domě. I sociální demokraty zvu na 17. září!

A ještě naposled k jedné z největších demonstrací od roku 1989. Premiér Fiala následně celou akci zlehčoval slovy, že šlo o setkání lidí, jejichž zájmy jdou proti zájmům občanů České republiky. Při pohledu na ceny energií, ceny pohonných hmot, či další problémy, které Fialova vláda odmítá řešit a kvůli kterým už lidé mají této asociální vlády dost, se tedy ptám - pane premiére, co má být ten veřejný zájem, proti kterému se lidé na náměstích staví? Staví se pouze proti vaší neschopnosti, což je fakt, který žádnými slovy zlehčit nejde. Proti vaší vládě už se staví i skupiny obyvatel, které by vám měly být z podstaty věci nakloněny. V anketě na serveru podnikatel.cz vyjádřilo nedůvěru vládě hned 97 % z 8,5 tisíc hlasujících, přitom právě podnikatelský sektor v průběhu let vždy představoval pro ODS baštu. Odklon podnikatelů od ODS dokládají i další data, dle kterých by si vláda při známkování jako ve škole vysloužila dle hodnocení podnikatelů a firem za dosavadní řešení energetické krize čtyřku. Zda-li pak uslyšíme od Petra Fialy slova o tom, že i podnikatelé se vyjadřují proti zájmům občanů ČR? Unést kritiku bývá těžké a přiznat si vlastní bezmoc ještě těžší, proto vládu znovu vyzývám k demisi, aby zemi mohl vládnout někdo, kdo bude mít pochopení pro frustraci lidí a bude vnímat jejich problémy, díky čemuž je bude moct začít namísto neustálého zlehčování situace konečně efektivně řešit.

Kromě desetitisíců demonstrantů dorazil do Prahy minulý týden také německý kancléř Olaf Scholz, který při společném setkání s premiérem Fialou znovu vytáhl své oblíbené téma zrušení práva veta při hlasování v Radě EU. Právo veta přitom patří k nejdůležitějšímu pilíři zachování suverenity národních států, protože při hlasování v Radě zaručuje, že žádný ze států nebude muset přijímat taková rozhodnutí, která budou zcela v rozporu se zájmy občanů jejich vlastní země. To jsem Fialovi také jako jediná z českých europoslanců přímo v Evropském parlamentu vmetla do tváře. Zrušení práva veta by opět přidalo na moci velkým státům jako je Německo, jelikož Scholzem navrhovaný hlasovací systém kvalifikované většiny zohledňuje mimo jiné i celkový počet obyvatel zemí, které pro návrh hlasují. Není divu, že tuto ideu, která oslabuje pozici menších a středních států, včetně České republiky, podporují pirátští europoslanci v čele s Mikulášem Peksou. Já považuji dobrovolné odevzdávání vlastní suverenity do rukou států jako je Německo, které svou politikou v posledních letech např. rozpoutalo masivní migrační a energetickou krizi, za sebevražedný akt a drzý Scholzův návrh je pro mě něčím, co je třeba striktně odmítnout. O vlastní zemi bychom si sami měli také rozhodovat.

Doufám, že se při setkání se Scholzem inspiroval Petr Fiala především ve způsobu, jakým německá spolková vláda pomáhá svým občanům. Němci totiž chystají balíček opatření ve výši 1,6 bilionu korun na boj s dopady prudce rostoucí inflace. Na rozdíl od naší vlády, která slevy na dopravu ruší, v Německu je rozšiřují. Doposud největší balíček pomoci obsahuje také zvýšení příspěvku na bydlení a další úlevy pro studenty a důchodce. Jaký rozdíl oproti Fialově vládě, od jejíchž představitelů zatím jen stále dokola posloucháme floskule o svázaných rukou a předelegovávání odpovědnosti na orgány EU. Závisí přitom právě na národních vládách, jak dané evropské dokumenty budou vypadat, zda jsou si schopny země vyjednat výjimky, případně jak je implementují do zákonů dané země. ČR patří mezi země, kde všechny vlády – co se jim nehodilo – svalily na unii. Místo toho, aby vyjednávaly či využily práva veta. V tom se tato vláda neliší od té Babišovy.

A když už jsme u Andreje Babiše, pojďme se podívat na zprávu, kterou o poměrech v hnutí ANO zveřejnil v uplynulém týdnu investigativní server neovlivni.cz. Zatím co Andrej Babiš tepe vládní koalici kvůli kauze Dozimetr, u lidí z vlastního hnutí mu vazby na mafiánské prostředí zjevně nevadí. Místopředsedkyně Sněmovny z hnutí ANO Jana Mráčková Vildumetzová se totiž podle nových zjištění scházela s podnikatelem Zakaríhou Nemrahem, jenž od června sedí ve vazbě kvůli podezření z účasti na zločinecké skupině v kauze Petra Hlubučka. Vildumetzová se brání, že šlo o přítele jejího manžela a ona byla u schůzek jen čistě náhodou. Jsem zvědavá, kdy se dočkáme úpravy výpovědi, tak jako tomu bylo např. u Jiřího Pospíšila a dalších, kteří v počátku také svou účast na celé kauze popírali. A reakce hnutí ANO? Podle Aleny Schillerové má Vildumetzová důvěru celého hnutí. Andrej Babiš nemůže v kauze Dozimetr kázat vodu a pít víno. Kauza Dozimetr zcela zjevně začíná dohánět i politiky sněmovní opozice z hnutí ANO a ti by stejně jako ostatní měli vyvodit ze svých styků politickou odpovědnost.

A protože se blížíme ke konci, tak nesmí chybět zpráva ze zahraničí. Na konci srpna byla vyslovena nedůvěra vládě čtyřkoalice v Bulharsku, kterou vedl Kiril Petkov. Důvodem jsou mj. dodávky plynu. Jde o to, zda Bulhaři budou v zimě topit levným ruským plynem, nebo si drasticky připlatí za ten americký – zkapalněný. Jak vidno, občané mají v tomto sporu celkem jasno. Tak uvidíme, co nová vláda, a hlavně nové volby, které mají proběhnout v říjnu.

Moc Vám děkuji za sledování, za sdílení, za rozesílání mých videí dále. Těším se na Vás opět za týden a nezapomeňte si v pátek koupit jediný český týdeník, který nevlastní multimiliardáři, a tak může psát o tom, co ostatní mají zakázané. Zkrátka nezapomeňte si koupit Naši PRAVDU. Hezké dny.

Posílám Vám rovněž odkaz na video ze sobotní demonstrace na Václavském náměstí: https://www.youtube.com/watch?v=WmZ___Y8HLo 

Mimochodem stále probíhá sběr podpisů – pomozte mu sehnat 50 tisíc podpisů, aby se mohl utkat o Pražský Hrad! (Petice k vytištění zde: https://jakoskala.cz/petice-za-50-000-podpisu)

Děkuji za přeposílání materiálů dále!

Video: 
Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM
Zdroj: 
KSČM