Filip: Podpora v určitém momentě skončí. Ten konkrétní moment nechte na nás

23. 10. 2020

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip řekl na Rádiu Impuls, že komunisté můžou brzy přestat podporovat menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Zneklidňuje ho nejen současná kauza kolem ministra zdravotnictví Romana Prymula a Jaroslava Faltýnka, ale především plánované nákupy techniky pro armádu.

„Podpora v určitém momentě skončí. Ten konkrétní moment nechte na nás. Dnes zasedá výkonný výbor naší strany a určitě dá další dispozici, jak politicky rozhodovat,“ řekl Filip ve vysílání Rádia Impuls.

Vojtěcha Filipa zneklidňují hlavně plánované nákupy techniky pro armádu. KSČM chce, aby výdaje pro vojáky byly zhruba o deset miliard nižší. Jde o jednu z podmínek tolerance vlády ze strany komunistů: „Náčelník Generálního štábu řekl, že to udělá navzdory názoru KSČM. Jde o znamení toho, že se někteří zamilovali do svých funkcí a zapomněli, že mají sloužit občanům České republiky.“

Ke kauze kolem ministra Prymuly Filip řekl, že je jen na ministrovi, jaké závěry pro sebe vyvodí. „Každý svého štěstí strůjcem, jak říká král v klasické české pohádce. Kdyby král nedodržoval vlastní nařízení, tak by brzo dokraloval,“ uvedl Filip. „Já mám důvěru v některá opatření a velkou nedůvěru v některé lidi a tím jsem se nikdy netajil. Ať už jde o pana ministra (dopravy Dana) Ťoka nebo ministra (zdravotnictví Adama) Vojtěcha,“ uvedl Filip pro Impuls. „Já jsem nevěřil vlastním uším, když jsem zachytil informaci o kauze pana Prymuly,“ řekl Filip.

„Možností, jak prokázat, že KSČM je a bude trvalou součástí české politické scény je několik. Je možné, že vypovíme smlouvu o podpoře vlády. Ale také můžeme představit konkrétní program, který nabídne řešení současné krize,“ uvedl Filip na dotaz, zda vypovězení důvěry vládě může komunisty udržet v příštích ve volbách udržet ve sněmovně.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Echo.cz/Rádio Impuls