KSČM protestuje proti nehorázným požadavkům Sudetoněmeckých krajanských sdružení

10. 6. 2019

KSČM vydala včera stanovisko k Sudetoněmeckému krajanskému sněmu v německém Řezně, přinášíme jej v plném znění:

Sudetoněmecký krajanský sněm v německém Řezně v ničem nezklamal ani nepředčil očekávání vystupňovaných útoků Sudetoněmeckého landsmanšaftu na Českou republiku a český národ. Účast velvyslance České republiky v SRN Jana Podivínského a jeho slova pronesená v neděli na tomto sněmu, cituji: »Věřím v evropskou budoucnost Čechů a Němců«, jsou vstřícným krokem nebo naopak slabou snahou zmírnit oprávněné obavy z výroků pronesených na sněmu Danielem Hermanem a bavorským ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Nejde přitom o nic menšího než o to, že předseda Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt, již zmíněný bavorský ministr vnitra s bývalým ministrem kultury ČR Danielem Hermanem našli společnou řeč a chtějí uspořádat za dva, tři roky takovýto sněm přímo na území České republiky. Věc je o to závažnější, že tito pánové »jen« navazují na zcela vlastizrádnou politiku, kterou počala vláda Bohuslava Sobotky, když přimhouřila obě oči nad účastí místopředsedy své vlády Pavla Bělobrádka s již zmíněným ministrem kultury na předchozích sudetoněmeckých krajanských srazech. Mimo jiné, tak jako v minulosti i tentokrát, se jej zúčastnila bývalá ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Komunistická strana Čech a Moravy se rozhodně ohrazuje vůči stupňujícím se požadavkům Sudetoněmeckých krajanských spolků vůči České republice, vůči nehorázným požadavkům představitelů zemské vlády spolkové země Bavorsko. Důrazně se distancujeme od vlastizrádné politicky překrucující historii a největší utrpení českého a slovenského národa stranou KDU-ČSL. Je tragické, že tyto myšlenky našly následovníky ve straně Pirátů vyjádřením poslance Jana Lipavského pro veřejná média. Kladu si otázku: koho myslel, když se vyjádřil, že se dá očekávat, že z krabičky jako čertíci vyskočí »jakýsi pseudonárodovci«? Český národ? KSČM se důrazně distancuje od politiky strany Pirátů, protože pak se tato strana zařazuje mezi ty, jimž na srdci nijak neleží mírové soužití národů Evropy, Čechů a Němců. Proč místo toho nehájí například otázku vyřešení válečných reparací dosud upozaděnou, jejíž projednání KSČM právě pro budoucí mírové soužití prosazuje?

Český národ nesmí zapomenout utrpení statisíců vyhnaných občanů v důsledku henleinovského teroru a mnichovskou zradou, kterou posvětili tehdejší »spojenci« Československa: Francie a Anglie. Proto KSČM odmítá takzvané usmíření Němců a Čechů v pojetí Sudetoněmeckého landsmanšaftu, potomků henleinovců a těch, kteří způsobili největší tragédii v historii našeho národa. Důrazně požadujeme, aby vláda České republiky i náš národ takové snahy o překrucování historie a pořádání srazů Sudetoněmeckých krajanských sdružení na území České republiky rázně odmítly. Mírovému soužití obou národů, Čechů a Němců, byly položeny základy uspořádáním Evropy po druhé světové válce mezinárodními dohodami. Respektujme je.

Stanislav GROSPIČ, místopředseda ÚV KSČM

Autor: 
Stanislav Grospič