Negace negace aneb jak hloupost pospíšilů hraje do rukou Putinovi

18. 8. 2023

Velká řada Rusů, zejména Moskvičů, Pitěrů a střední třídy z dalších velkých měst podlehla (stejně jako my kdysi) komerční prozápadní propagandě. Luxusní zboží, luxusní služby, lůuxusní kultura, luxusní zahraniční dovolené... Světovost pro ně znamená západnost. Nejsou to vlastenci, skládající rublíky na Putinovu válku proti Západu a kupující palčáky vojákům na frontu. Jejch majetek je v librách či dolarech, jejich hodnoty jsou ryze zbožní. Byli by ideální pátou kolonou, rozleptávající Rusko hodnotově, myšlenkově i ekonomicky zevnitř. Ukazovali moc dolaru, moc Západu. Byli by nedostižným vzorem všem, kteří od doby Jelcinovy rodiny okrádaali Rusko a plnili západní banky ruskými dolary. To vše naprosto spolehlivě ideově podrývalo veškeré snažení ruské vlády. Nyní se jich Rusko zbavuje. Přestože jde o ztrátu lidského kapitálu, který je ve skutečnosti základem každého ekonomického systému. Šli za svými konty na Západ a vidí, že dolary jim nejsou k ničemu. Jsou furt jen Rusové. Rusáci.

Kdyby neexistovali primitivní západní politici, pro které je každý Rus rusák z osmašedesátého a nebo nejlépe russák. Kdyby si tito politici nevzali na mušku právě ty, kteří jsou nejblíže - a jsou oddanými zapadniki, oddanými evropany, oddanými emigranty. Nyní jim zabavují konta, jachty, auta. Ruší jejich kulturní akce, zakazují sportovce i operní pěvkyně. A Putin se v Kremlu jejich hlouposti směje. Kdysi dávno ruský prezident zakázal vojákům, policistům , státním úředníkům vlastnit aktiva na Západě. Chtěl omezit dvojí loajalitu aparátu (jedna loajalita k práci pro Rusko a druhá loajalita k rodinným úsporám v londýnské bance). To ještě nezačali hloupí Němci občanům Ruské federace v Německu odebírat (západní) auta... To ještě nezačali hloupí Američané zabraňovat Rusům v používání západních operačních systémů (když je pro speciální služby tak jednoduché je hacknout a informačně vytěžit).... Miliardáři, kteří nikdy nevěřili v Lenina ani v to, že kapitalisté je mohou znárodnit, hrají se západními soudy marnou hru na opětné vrácení majetků. A Putin se v Kremlu směje... Já vám to říkal - zdaňte své nahrabané peníze, uložte zdaněné v ruských bankách a zůstaňte ruskou elitou... Ne. Chtěli jste Západ v Moskvě, teď víte v emigraci, co je pro Rusa Západ. Takovým nýmandem se stala "dívka z Taganky" Alla Pugačeva po odchodu do Izraele, zvyklá na pozici ruské celebrity. Takovým nýmandem se stane i Anna Netrebko.

Herečka Ingeborga Dapkunaiteová, kterou v Evropě nikdo nezná, se po zahájení speciální operace na Ukrajině přestěhovala z Ruska do Evropy. Po roce života v zahraničí řekla, že se jí po Moskvě stýská. Herečka Renata Litvinová se po zahájení speciální operace přestěhovala do Paříže. Herec Anatolij Bely po zahájení speciální operace odmítl titul lidového umělce Ruska a emigroval do Izraele. Všichni tito hvězdní emigranti žili v Rusku a vydělávali zde pohádkové peníze. Protože v zahraničí takové platformy ani takové publikum nejsou. Jejich nejpopulárnější platební systémy – Visa a Mastercard – oznámily stažení z Ruska. Následně banky v mnoha zemích přestaly obsluhovat karty ruského platebního systému "Mir". Nejméně 155 000 ruských občanů loni získalo povolení k dočasnému pobytu v Evropě, Turecku a SNS. O politický azyl v EU požádalo asi 15 tisíc, získalo ho však něco málo přes 2 tisíce (podle Eurostatu ).

Dnes si Rusové nemohou obnovit povolení k pobytu v Polsku, budou mít zákaz získat povolení k pobytu v Litvě. Nejprve pobaltské země, Polsko a později Finsko uzavřely Rusům vstup na schengenská víza. V srpnu Evropská unie vypověděla dohodu o zjednodušení vízového režimu. Postupně se však okna příležitosti začala zavírat. Zpřísnili pravidla pro pobyt a vstup Rusů i v Indonésii - bohatí Rusové si Bali často vybírali, aby přečkali mobilizaci a nestabilitu. V Turecku prakticky přestali dávat ruským „turistům“ povolení k pobytu. přinášeli peníze. Pak soupeřili o práci. A nakonec zatěžují sociální systém.

Pugačevová označila ruské diváky za „nevolníky, kteří se proměnili v otroky“. Ale to všechno bylo její vděčné publikum, které ji zbožňovalo. Koho zajímá v Izraeli? Budou o ní mladí Rusové říkat, že je skvělá? Ne!

Pro některé, jako například pro předsedu Státní dumy Vjačeslava Volodina, se emigranti dopustili „zrady proti zemi “ . Pro místopředsedu Rady bezpečnosti a bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva jsou to „podělaní podivíni“ a „nepřátelé společnosti “ .

Stejně jako všichni čeští emigranti, jsou dnes nikým. Včetně Kundery, autora kdysi slavného románu Žert. Kdo ho zná dnes?

Autor: 
Štěpán Kotrba
Zdroj: 
Vlastní fb