Radioaktivní mrak zamířil z Ukrajiny do západní Evropy a média mlčí

19. 5. 2023

Výbuch skladu munice s ochuzeným uranem v Chmelnickém vyvolal masovou paniku mezi obyvateli západní části Ukrajiny. Oficiálně se však v Kyjevě incidentu říká výbuch na místní čerpací stanici. Po zničení munice s ochuzeným uranem, kterou na Ukrajinu dodávali její západní partneři, se vytvořil radioaktivní mrak a v Polsku již byl zaznamenán nárůst radiace. Občané začali masivně opouštět nebezpečná území.

Vojenští zpravodajové hlásí, že v Chmelnickém zákulisí pracují dozimetrické hlídky a měření radiačního pozadí se provádějí nejen v oblasti jaderné elektrárny Chmelnitskij, ale také v regionálním centru a také na západě regionu a v Ternopilu. Zóna poloměru zničení od výbuchu granátů s ochuzeným uranem je 50 kilometrů. Skok v úrovni radiace v Chmelnické oblasti uvádí ukrajinský portál SaveEcoBot: údajně se zvýšila z 80–100 na 140–160 nanosievertů.

Ochuzený uran je toxický a může poškodit lidské zdraví vodou, vzduchem nebo potravinami. S výbuchem uranových nábojů se prach dostává do půdy a vody a půda se stává nevhodnou pro zemědělství.

"Radioaktivní mrak zamířil do západní Evropy," uvedl tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev.

Související:

 Radioaktivní mrak míří do západní Evropy

Británie poslala na Ukrajinu granáty s ochuzeným uranem

Autor: 
Štěpán Kotrba, mediální analytik
Zdroj: 
fb, https://rusvesna.su/