Fialova asociální vláda pokračuje v destrukci České republiky a rozvracení fungující školní soustavy. Na paškál si kromě rámcových vzdělávacích plánů vzala také nepedagogické pracovníky, tedy kuchařky, školníky, uklízečky, účetní, hospodářky či správce IT.
Namísto toho, aby systematicky a dlouhodobě řešila jejich neuspokojivou finanční situaci, protože tyto důležité profese pracují často za minimální mzdu, kterou jsou ředitelé škol nuceni dofinancovávat z peněz určených pro pedagogické pracovníky, přišla s nápadem přenést odpovědnost na zřizovatele škol, tedy kraje a obce.
Tímto vlastně hází tyto pracovníky přes palubu, s čímž KSČM zásadně nesouhlasí!
Podle KSČM jde o rizikovou demontáž financování regionálního školství, která představuje ohrožení kvality školství a důstojných podmínek nepedagogů, kteří jsou nezbytnou součástí vzdělávacího systému a bez nichž je provoz škol nemyslitelný. Jde o nedomyšlený a zbrklý nápad, kdy do systému tzv. sdílených daní krajů a obcí, který nezohledňuje specifika školství, chce vláda začlenit financování provozních zaměstnanců škol.
To může vést k vážným diskriminačním rozdílům ve vzdělávání, protože regiony s nižšími daňovými příjmy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky, bude docházet k nerovnostem mezi školami, na které budou doplácet především menší vesnické školy.
Změna financování zcela jistě povede i k poklesu již tak nízkých platů či rušení pracovních míst.
KSČM plně podporuje „Petici za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství“ iniciovanou Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství a na ní navazující kampaň „Vládo, neházej nepedagogy přes palubu“