VV ÚV KSČM: Doporučujeme poslaneckému klubu hlasovat pro prodloužení nouzového stavu

25. 3. 2021

Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat pro prodloužení nouzového stavu.

Místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek Haló novinám sdělil, že výsledek hlasování per rollam o návrhu stanoviska k hlasování poslaneckého klubu KSČM k žádosti vlády ČR o prodloužení nouzového stavu je:

PRO – »jsem pro doporučení prodloužení nouzového stavu« 14 hlasů,

PROTI – »jsem proti doporučení prodloužení nouzového stavu« 6 hlasů.

Hlasování se zúčastnil celkový počet členek a členů VV ÚV KSČM. »Už to nemůže dopadnout jinak, než že doporučujeme poslaneckému klubu být pro prodloužení nouzového stavu,« uvedl Šimůnek s tím, že až ale rozhodne klub.

Připomenul, že předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip uvedl, že poslanci budou respektovat doporučení výkonného výboru. Část z nich však už řekla, že prodlužovat nouzový stav nechce. Filip novinářům ve Sněmovně řekl, že v doporučení jsou podmínky, za kterých mají poslanci s prodloužením souhlasit. Týkají se návratu dětí do škol, některé organizace doporučují změnit omezení volného pohybu mezi okresy na kraje. Filip očekává, že zákonodárci budou doporučení respektovat a že poslanecký klub bude jednotný.

Členové širšího vedení strany se v hlasování vyjadřovali k prodloužení nouzového stavu obecně. »Podle stavu, který nastane ve Sněmovně, klub bude navrhovat, jak dál,« uvedl Šimůnek na dotaz, zda se komunisté přikloní k 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě. Podle Šimůnka by mohlo jít o kompromis, kdyby dělicí čárou pro počátek rozvolňování byly Velikonoce. Například liberecká organizace navrhuje prodloužení o 14 dní, doplnil Filip.

Předseda ÚV KSČM nepředpokládal, že výkonný výbor rozhodne s tímto výsledkem. »V podstatě se tím zmírní tlak na vládu, aby dělala opatření, která jsou smysluplná a lidé je budou akceptovat,« řekl. Podle něho by se pandemie měla řídit na úrovni jednotlivých regionů, což by bylo efektivnější než centrální plošná opatření.

Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM tvoří 14 zástupců krajů, předseda strany, místopředsedové a předsedové sněmovní frakce a delegace poslanců v EP.

K žádosti menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna se Sněmovna vysloví, vláda zatím podporu dojednanou nemá. Aktuálně stav nouze platí do 28. března. Předsedové opozičních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednali ve středu dopoledne, následně vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Část opozice po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) naznačila možný obrat.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM