Chceme stabilitu České republiky

12. 5. 2018

Jednání o vytvoření koaliční vlády České republiky postoupilo o další krok uzavřením jednání o Programovém prohlášení a Koaliční smlouvě.  KSČM od počátku jednání upřednostňuje stabilitu České republiky, a proto je připravena se dohodnout na toleranci takové vlády s hnutím ANO a stvrdit tento krok písemnou dohodou. Základem je perspektiva rozvoje a opuštění cesty předchozích polistopadových vlád, plné tunelování a korupce. Při jednání s vítězem voleb prosazujeme základní programové požadavky našeho volebního programu a nabízíme toleranci menšinové koaliční vládě hnutí ANO a ČSSD. Trváme na zodpovědném výběru členů vlády, aby byli zárukou naplňování dohodnutých programových bodů a také na výběru osob spravující státní majetek a firmy s rozhodující majetkovou účastí státu.

Na rozdíl od ČSSD však KSČM nešla cestou neustálého stupňování požadavků na sestavení vlády a získání její důvěry, proto odmítla přerozdělení pozic politických stran a hnutí v Poslanecké sněmovně.  Prioritou je pro nás program obhajoby národních a sociálních práv, nikoliv získání osobních mocenských pozic, případně porušení již dohodnutých principů při ustavení orgánů Poslanecké sněmovny. 

 Kompromis vidíme především v Programovém prohlášení a toleranci vlády. Dále však zejména trvají naše výhrady k záměru účasti v zahraničních misích a otázkám zahraniční politiky. Také požadujeme, aby se zákon o obecném referendu nestal ,,prázdnou skořápkou“. Pokud budoucí vláda bude prosazovat ve svém programovém prohlášení navyšování účasti v zahraničních misích České republiky, nebude tolerance této vlády ze strany KSČM možná.

KSČM jedná s vítězem voleb v zájmu stability země, ve prospěch většiny z deseti miliónů občanů. Nyní je na řadě ČSSD se svým referendem. Povede-li další vývoj k vypsání předčasných voleb, odpovědnost za to ponesou strany neschopné konstruktivního jednání a rozumného kompromisu. KSČM je však plně připravena i na takovou variantu.

Autor: 
ÚV KSČM