Fašismus – tvrdá realita!

15. 12. 2018

Fašizace Ukrajiny dospěla do nevídaných rozměrů. Neochota organizátorů válek uznat fakta může otevřít prostor pro genocidu rusky mluvících občanů Ukrajiny. Jak jinak interpretovat nedávné pochody ukrajinských ultranacionalistů? Měly tyto nacistické akce zastrašit nejen místní obyvatele, ale i vládu? Jejich účastníci požadovali přiznání statusu národních hrdinů pro členy Ukrajinské povstalecké armády (UPA), která za druhé světové války nechvalně proslula vyvražďováním tisíců Židů, Poláků, Rusů, ale i Čechů.  Status válečného veterána s příslušnými výhodami tak náleží i banderovcům spojeným s velitelem Stepanem Banderou. To budí u mnohých nejen v bývalém Československu, ale i ve světě, odpor. Přijetím takových zákonů na sebe dnešní Ukrajina bere zodpovědnost za válečné zločiny spáchané těmito skupinami bez jakéhokoliv časového omezení.

Máme obavy, že dnes mohou slavit nejen fašisté na Ukrajině, ale pokud takovýto vývoj neodmítnou odpovědní evropští politici, pak budou fašistické junty tolerovány i jinde. Velkokapitálu vyhovuje vše, co odpoutává pozornost od základních problémů společnosti.

KSČM i proto považuje za varovné a nehorázné nedávné rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 o zastavení stíhání osmi čelných představitelů neonacistického hnutí Národní odpor.  Česká justice tím opět ukázala, že je ochotna zavírat oči před neonacismem a projevy fašismu v České republice. Odmítáme, aby parlamentní demokracie byla stále více nahrazována loajalitou k postojům krajní pravice. Tolerance pravicového extremismu, projevů sympatií k nacistické ideologii a fašismu dostala další, zcela nepřijatelný rozměr.

Komunistická strana Čech a Moravy opět důrazně varuje před narůstajícím extremismem, neonacismem a fašismem v české společnosti a požaduje, aby vláda, ministerstvo zahraničí a ministerstvo spravedlnosti neuhýbaly před touto skutečností. A pozastavuje se nad netečností orgánů Evropské unie k této pobuřující a nanejvýš nebezpečné skutečnosti.

Autor: 
ÚV KSČM