Postoj KSČM k podpoře Vlády ČR

15. 6. 2018

Po více jak sedmi měsících od sněmovních voleb se Česká republika přiblížila k možnosti reálného ustanovení vlády, opírající se o důvěru Poslanecké sněmovny ČR.

Pokud bude obsaženo v programovém prohlášení sedm základních programových požadavků, které zní – trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšímu nárůstu ceny bydlení a podpora výstavby obecních bytů, udržení kvalitní a dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů, je KSČM ochotna zvážit toleranci menšinové koaliční vlády složené z hnutí ANO a ČSSD. Podmínku sedmi základních programových bodů opírá KSČM o poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o celostátním referendu a dále, že nebude více navyšována účast České republiky v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti.

Výkonný výbor ÚV KSČM zdůrazňuje, že prioritou pro stranu je naplňování programových bodů našeho volebního programu, zlepšení životních podmínek lidí, stabilita a bezpečnost České republiky, zachování míru. V osobách členů vlády chce mít záruku, že vládní programové prohlášení a podmínky tolerance vlády budou realizovány.

Na základě výsledku referenda u ČSSD a po ukončení základních politických jednání rozhodne o postupu k menšinové koaliční vládě ÚV KSČM.

Autor: 
VV ÚV KSČM