VV ÚV KSČM: Následky bankrotů ať platí „tuneláři“!

10. 6. 2016

Stanovisko Výkonného výboru ÚV KSČM k poslednímu vývoji v kauze OKD.

Situace v OKD přerostla v další asociální kalamitu. Hrozí především havířům, vykonávajícím neobyčejně tvrdé i riskantní povolání, a ohrožuje celý region. Zpackanou privatizaci prohloubil podvod, jejž se Bakalova skupina dopustila na uživatelích více než 40.000 bytů. Spadly jí do klína za cenu, rovnající se nájemnému za pár měsíců. Místo aby je, jak se zavázala, za shodnou cenu převedla jejich nájemcům, ždíme „tržní nájemné“ právě z těch, jimž vzala právo na práci většinou sama. Dnes, v bankrotu, je zřejmé, že soukromý vlastník z OKD vysál přes 100 miliard. Je to mnohonásobně víc, než za kolik se jich zmocnil. Ty samé „elity“ si teď troufale nárokují i miliardové „pohledávky“ z trosek vlastního „podnikání“. 

KSČM byla proti privatizaci OKD, tak jako všech strategických podniků. Před tím, k čemu teď vede, varuje od počátku. Tím důsledněji bude trvat na tom, aby se hříčkou podobných machinací nestalo i „řešení“ vzniklé situace. Havíře nelze nechat na holičkách. Veškerou pomoc na konto veřejných financí musí dostat výlučně oni, a ne nikdo z těch, kdo mají spadeno na další bezbrannou kořist. 

Desítky miliard, „vytunelovaných“ z OKD, mají konkrétní adresáty. Z těch je třeba tvrdě vymáhat vše, čím budou jejich „tunely“ sanovat veřejné rozpočty. Stát musí rozhodně uplatnit obchodní i trestní právo. Proti „tunelářům“ i všem, kdo selhali jménem veřejné moci. Stopy loupeže za bílého dne vedou i za státní hranice. Tím energičtěji je třeba žádat i součinnost EU a nadnárodních institucí boje proti organizovanému zločinu. 

„Znárodňování“ ztrát, z nějž miliardářská smetánka pochází, už naší zemi způsobilo nedozírné škody. V případě OKD mu je třeba stůj co stůj předejít. Poslanecký klub KSČM to bude kategoricky prosazovat i na jím iniciovaném jednání PS PČR. KSČM podporuje všechny rozhodné požadavky odborů i právo havířů na stávku. Sociálních časovaných bomb kvapem přibývá i v jiných regionech. S naší bezvýhradnou podporou mohou počítat všichni, komu hrozí.

Autor: 
VV ÚV KSČM