Prohlášení Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze

5. 7. 2017

Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze upozorňuje, že Spojené státy začaly před několika dny zavádějící kampaň, v níž tvrdí, že syrská armáda připravuje chemický útok na syrské občany, což je v rozporu s fakty a realitou a nevychází z žádných skutečných údajů.

Cílem této kampaně je ospravedlnit další agresi vůči Sýrii a odpoutat pozornost od útoků, které provádí takzvaná mezinárodní koalice v čele s USA, a které zavinily smrt stovek nevinnných  syrských občanů.

Vyhrožování Sýrii ze strany USA přichází po velkých vítězstvích, kterých dosáhla syrská armáda a její spojenci v různých oblastech Sýrie proti teroristickým skupinám podporovaných USA a dalšími státy. Cílem těchto výhružek je zvýšit morálku teroristických skupin a prodloužit tak syrskou krizi.

Sýrie již několikrát opakovala, že se zbavila chemického programu, což potvrdily i mezinárodní odborné organizace. To znamená, že Sýrie v současné době nemá žádné chemické zbraně.

Sýrie spolupracuje s mezinárodní organizací pro zákaz chemických zbraní a odsuzuje jakékoliv použití těchto zbraní kdekoliv a pod jakoukoliv záminkou.

Syrská vláda zdůrazňuje, že jakákoliv americká agrese vůči sýrské armádě bude sloužit teroristickým organizacím v Sýrii a bude v rozporu s Chartou OSN a rezolucí Rady bezpečnosti týkající se boje proti terorismu zejména rezolucí č. 2253.

Tyto nové výhružky ze strany USA přichází také v době, kdy Trumpova administrativa nepředložila žádné důkazy o tom, že Sýrie používala chemické zbraně v Chán Šajchúnu. Naopak různé analýzy přímo v USA ukazují, že teroristické skupiny stály za útokem v Chán Šajchúnu s cílem hodit vinu na syrskou vládu a přivolat přímé zahraniční vojenské intervence v Sýrii.

Neserióznost americké administrativy a jejích spojenců se projevila ve chvíli, kdy odmítla udělat objektivní a důkladné vyšetření v Chán Šajchúnu a na letišti Šajrát, jak k tomu vyzvala Syrská arabská republika, Ruská federace a Íránská islámská republika.

Autor: 
Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze - 4. 7. 2017