Únor: porady Praha-východ:
Porada aktivu Praha-východ: úterý 7. 2. 2023 od 15 hodin
Jednání OV KSČM Praha-východ: úterý 7. 2. 2023 od 16 hodin
v zasedací místnosti 153, 3. patro, Praha, Politických vězňů 9.
Soudružky a soudruzi,
je leden, rok 2023. Starý rok odešel, ale neodešly s ním, samozřejmě, problémy, kterými je zmítána naše země, náš lid a také naše strana. Přesto doufám, že jste si přes svátky odpočinuli a že s optimismem hledíte do roku nového.
V naší straně proběhlo v prosinci jednání ÚV KSČM. Podrobnější reportáž je uvnitř čísla.
Stručně řečeno: toto jednání schválilo rozpočet strany a související dokumenty a probralo komunikační strategii strany, která by měla zlepšit naše působení na veřejnosti. Předtím se konalo i jednání KV KSČM, kde se probírala zejména příprava na jednání ÚV KSČM za účasti zástupců vedení strany.
Náš okresní výbor se sešel 6. prosince. Při kontrole zápisu bylo konstatováno, že před zahájením jednání již 3 základní organizace splnily úkol odevzdat ověřený stav svých organizací (po jednání OV KSČM přibyly další), řešila se i distribuce PF a pomoc Kubě-možná je i individuální dle pokynů ve Zpravodaji 12/2022.
Zabývali jsme se rovněž informacemi z vyšších orgánů: na úrovni okresního výboru je mzdový fond na politickou činnost stanoven nově na maximu 4.000 Kč/měsíc, odstupňovaně je pak odměňována hospodářská činnost. Stále se řeší pasportizace majetku. Probrali jsme rovněž situaci ve Futuře, která vydává Naši pravdu. Aktuálně proběhla vánoční kampaň na zvýšení počtu předplatitelů.
Zabývali jsme se plánem práce. Po doplnění byly schváleny termíny jednání OV KSČM v prvním pololetí 2023 i základní body programu.
Probrali jsme rovněž lednový zpravodaj i lednovou poradu funkcionářů, začneme zvát na poradu OV zase hosty.
V různém jsme se zabývali přeregistrací a s tím souvisejícími peripetiemi.
Soudružky a soudruzi,
v lednu nás čekají prezidentské volby. ÚV KSČM doporučil našim členům a sympatizantům podpořit ty kandidáty, kteří jsou vůči současné pětikolce v opozici. Žádný kandidát nás o podporu přímo nepožádal, nebylo specifikováno, který z nich má větší podporu, je to tedy na každém z nás. Nepromarněme tuto příležitost, když už nemáme vlastního kandidáta.
Zdeněk Štefek
Prezidentské volby
Řádné prezidentské volby budou 13.-14. ledna 2023.
Případné druhé kolo 27. a 28. ledna. Mandát prezidenta Miloše Zemana vyprší 8. března 2023 a obhajovat jej podle Ústavy ČR nemůže, protože mu končí již druhé volební období.
Ve volbách se utká 9 kandidátů na prezidenta dle abecedy:
Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Josef Středula, Tomáš Zima.
Bez obalu s Kateřinou Konečnou 50. týden 2022
Dobrý den u jednoho z posledních dílů Bez obalu v letošním roce!
Pojďme se společně podívat, jaká slova pronášel před rokem současný premiér Fiala směrem k Andreji Babišovi v debatě na Primě. (https://www.youtube.com/watch?v=gAvQX59B5mE ) Posuďte sami, ale pro mě se jedná o jasné potvrzení toho, co bylo jasné už před loňskými volbami – že je pro pravici vždycky snadnější kecat než potom něco skutečně dělat pro lidi. Petr Fiala by totiž po roce vládnutí mohl beze změny použít slova ze svého plamenného předvolebního vystoupení i pro hodnocení svého vlastního kabinetu. Energie nejdražší v celé Evropě, pro lidi se nedělá vůbec nic a místo efektivních opatření posloucháme stále dokola tu samou písničku o tom, jak za vše může minulá vláda. Stačil jeden rok a už je jasné, že Fialova vláda je asociální vládou planých slibů, po které zde zůstane jen spoušť. Otázka je, jak velká a kolik lidí během toho přijde na mizinu. A není to pouze boj s inflací, v čem vláda pětikoalice zcela selhává. Česko se pohybuje na kraji epidemie respiračních onemocnění a v lékárnách zoufale chybí zásoby důležitých léků, mimo jiné na dětskou horečku. Pamatujete si také, jak pravice spílala minulé vládě za nedostatek zdravotnického materiálu pro covidu? Za vlády Petra Fialy není ani dostatek léků pro děti.
Minulý týden jsem hovořila o korupčním skandálu, kterému čelí Evropský parlament, respektive místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kaili, která měla za úplatu pět chvalozpěvy na jednu z arabských zemí, podle všeho Katar. Za což brala, podle všeho, tučné odměny. Připomněli jsme si také to, jak celou kauzu komentoval její – dle vyjádření – nejlepší přítel, europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Teď se ukázalo, že tento mravokárce, který sám tak rád často poučuje ostatní o lidských právech – čemuž jsem se v debatách nevyhnula ani já – měl velmi zajímavou schůzku v Bahrajnu, kde se, dle svých slov „náhodou“, setkal se synem českého zbrojaře Jaroslava Strnada a stejnou náhodou se spolu zúčastnili jednání s vedením bahrajnské obchodní komory. A jak Zdechovský svou cestu vysvětluje? Údajně bylo cílem vést dialog mezi křesťanství a islámem. To vážně? Se zbrojaři a obchodní komorou? To se Tomáš Zdechovský chodí radit na PR oddělení STANu?
Mimochodem Bahrajn – sousední stát pětikoaliční vládou milovaného totalitního Kataru – je vyložený „ráj“ na zemi. Vládne muslimský král, který si s nějakými lidskými právy moc hlavu neláme. Před téměř 12 lety, v roce 2011, započalo tzv. Arabské jaro. Naše média i vládní představitelé jásali – zejména v případě Libye – že došlo k pádu nedemokratických režimů a diktátoři jako Kaddáfí, kteří nešli západním mocnostem na ruku, skončili. V rámci všudypřítomného pokrytectví však mlčeli u států, jako je Bahrajn. I tam se totiž vlna nepokojů přelila, avšak byla brutálně za použití vojenských prostředků potlačena. V tichosti, bez titulků v novinách i televizích. Teror režimu pokračoval a vlastně pokračuje dodnes. Objevily se i zprávy o mučení dětí. Zavírání nepohodlných lidí je to „nejmenší“, co se v tomto státě děje.
A teď si představte, že zcela náhodou jede europoslanec debatovat o křesťanství a islámu na – jak sám říká – soukromý výlet do Bahrajnu. Zřejmě náhodou jsou u toho zástupci bahrajnské obchodní komory, ačkoli by možná u takového bojovníka za svobodu mnozí čekali spíše setkání s disidenty… Pak dává rady za klíčovou a vládnoucí europarlamentní frakci k rezoluci, která se má týkat jednoho na doživotí odsouzeného protirežimního kritika Bahrajnu. A zcela náhodou se tam objevují slovíčka a obraty, která jsou jako by z oka – pardon z pera vypadly – bahrajnskému totalitnímu režimu. Moc náhod najednou? Na to si odpovězte sami.
Tohle všechno jsou důvody, proč považuji za extrémně důležitou předvolební ostražitost, vystavování vysvědčení politiků a zpětné porovnávání jejich práce s předvolebními sliby. A také to, aby se příští měsíc nestal prezidentem člověk bez jakýchkoliv politických zkušeností, který půjde zoufalé pětikoalici na ruku a bude se spolu s premiérem, Markétou Pekarovou Adamovou či Vítem Rakušanem lidi snažit uchlácholit, že se vlastně máme dobře a můžeme být rádi, že se u nás neválčí. V naší zemi toho i v porovnání s našimi nebližšími sousedy totiž nefunguje opravdu hodně. A může být ještě hůř, pokud by se v praxi podařilo prosadit šílené vize nové komety české politické scény, Danuše Nerudové. (https://www.facebook.com/watch/?v=665363448632287 ) Když jsem narazila na tohle video, myslela jsem si, že špatně slyším. V zemi s jednou z nejvyšších inflací; v zemi, kde je milion lidí ohroženo energetickou chudobou, mluví dle předvolebních průzkumů favoritka na prezidentku o placeném školství a zdravotnictví? Už alespoň chápu, proč je marketingová rychlokvaška Nerudová jedním z kandidátů, které lidem doporučuje pětikoalice. Je totiž stejně asociální jako vláda samotná a byla by prezidentkou pro horních deset tisíc, což je to poslední, co aktuálně Česká republika potřebuje.
Na druhou stranu tentokrát ze zahraničí nepřichází úplně negativní zprávy. Za prvé na Slovensku padla vláda, takže je velmi pravděpodobné, že v první polovině příštího roku proběhnou u našich sousedů volby. Podle předvolebních průzkumů jsou nejsilnějšími levicovými stranami SMER a HLAS, které by dohromady měly téměř 50 %. Robert Fico, lídr strany SMER, se už nechal slyšet, že pokud bude jeho strana participovat na vládě, nedovolí, aby pokračovaly dodávky zbraní na Ukrajinu. Jsem ráda, že se začíná čím dál více politiků obracet k tomu, co říkám už od začátku konfliktu – tedy že posílání zbraní do míst, kde se bojuje, je stejné, jako hasit požár kanystry benzínu.
I z Chorvatska došla poměrně jasná zpráva. Jeho parlament odmítl účast na výcviku ukrajinských vojáků. Jen připomínám, že naše vláda je začala cvičit ještě před tím, než jejich účast aspoň formálně schválil český parlament. Za tento výcvik zaplatí čeští daňoví poplatníci miliardu korun. V Chorvatsku se proti výcviku vyjádřil jak prezident – jakožto vrchní velitel ozbrojených sil – tak parlament. Už tři státy Evropské unie se tak odmítly zapojit do výcviku ukrajinských vojáků v rámci mise EUMAM Ukraine, kterou schválila Evropská komise. Kromě Chorvatska také Rakousko a Maďarsko.
To je od mě dnes vše. O své Bez obalu nepřijdete ani příští týden, kdy se můžete těšit na speciální vydání. Na závěr bych Vám chtěla popřát hezké Vánoce. Ať pod stromečkem najdete to, co nejvíce chcete, ale hlavně – ať se u něj sejdete se všemi, které máte rádi.
Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=UJEfZ0yuDbg
Připojuji také odkaz na aktuální vystoupení v Evropském parlamentu: https://www.youtube.com/watch?v=B0owGPqNK-8
Zde si můžete přečíst aktuální rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prase-v-zite-Kalousek-At-si-jde-maknout-Konecna-strili-ostrymi-723374?fbclid=IwAR0naGpMDb30zzvzh_HzvnVW6OgcXmZ1Xp6SBFDJLcvOY05PpZjzv0vlmxE
Kateřina Konečná
Z jednání ÚV KSČM 10. 12. 2022
V sobotu 10. prosince se konalo 3. zasedání ÚV KSČM.
Na programu mělo úvodní slovo předsedkyně ÚV KSČM, stanovisko k aktuální politické situaci, změnu Jednacího řádu ÚV KSČM, hodnocení výsledků voleb, informaci o volbě prezidenta, komunikační strategii KSČM – identifikování nedostatků v komunikaci strany, harmonogram rozpracování hlavních úkolů strany do XII. sjezdu KSČM. V dalším bloku Návrh rozpočtu OJ ÚV KSČM na rok 2023, Návrh rozpočtu KSČM na rok 2023, Stanoviska ÚRK KSČM k návrhům rozpočtu OJ ÚV KSČM a KSČM na rok 2023, směrnici pro hospodaření s majetkem KSČM, jeho evidenci, účtování a odepisování a Informaci o a.s. Futura.
A konečně pak vyhodnocení diskuse z 2. zasedání ÚV KSČM, návrh rámcového plánu práce VV ÚV a ÚV KSČM na I. pol. 2023, kontrolu aktuálních úkolů z jednání VV ÚV a ÚV KSČM a personální doplnění Komise mládeže a Ideologické komise ÚV KSČM.
Z 90 členů ÚV KSČM bylo přítomno 79 členů ÚV KSČM.
V úvodním vystoupení s. Konečná popsala neradostnou situaci u nás i v zahraničí, zkritizovala vládu, která nehájí naše zájmy. I proto je třeba silná KSČM, i proto je třeba, aby se náš návrat do Sněmovny podařil. K tomu má pomoci komunikační strategie. Tomu jsou podřízené i úspory, které po propadu příjmů plánujeme, tomu je podřízen ostatně i navrhovaný rozpočet. Poděkovala i prezidentskému kandidátu Josefu Skálovi.
S. Šimůnek uvedl změnu jednacího řádu – návrhová komise se bude zabývat jen písemnými připomínkami – a hodnocení voleb – brzy již začneme připravovat volby evropské a krajské.
Kateřina Konečná představila harmonogram rozpracování úkolů ze sjezdu. Komunikační strategii jsme projednávali na VV ÚV KSČM 2x, v podkladech je ve zkrácené podobě. Nikdy jsme nic podobného neměli, jen několikrát PR agentury nebo Ústřední operativní volební štáb. Chybělo nám základní definování problémů, cílových skupin. Nemáme prostor v médiích, musíme si ho vytvořit jinde.
Dále shrnula informace o volbě prezidenta. Doporučujeme opoziční kandidáty k pětikolce v prvním kole. Slovo dostal i s. Josef Skála. Ukázal na rozpory kampaně – lidé daleko od KSČM šli do této budovy a namluvili zde video, proč podporovat Josefa Skálu. Na druhou stranu náš bývalý předseda veřejně podpořil Vitáskovou. Nepodařilo se nám sesbírat podpisy, ale zbytečné to nebylo, je to investice do budoucnosti, v které musíme pokračovat. S. Horák doplnil informaci – jen 35 okresů nasbíralo více podpisů, než má členů.
Diskusi k prvnímu bloku zahájil s. Frouz k mediální politice strany. Venku zuří informační válka, média formují mínění, lžou, jak potřebují. A naše okresy si dělají mediální politiku samy. Je třeba jednotná politika, ale nesouhlasí s ustavením mediálního oddělení.
S. Šenfeld probral volby – je nepřijatelné zasahovat do sestavování kandidátek shora.
S. Prokeš hovořil ke stanoviskům – odebrání části důchodů je politická diskriminace, ale musíme se obrátit přímo na poslanecké kluby, ne zveřejňovat naše stanovisko v médiích – to se obrátí proti nám. Chybí mu právní rozbor. Druhým stanoviskem k dopravě se zastáváme všech.
S. Hrůza uvedl, že připravovaný zákon o odebrání části důchodců je retroaktivní, má charakter kolektivního trestání, proti principu legitimního očekávání. To podpořil i další vystupující, s. Coural. Řada vojáků z povolání s politickou funkcí již byla potrestána jiným zákonem. Nikdo nemůže být trestán 2x.
S. Říha má drobné připomínky ke stanovisku ke zdražování veřejné dopravy, chybí tam rušení lokálních tratí, je i nedostatek řidičů.
S. Kroča se vrátil k volbám – Naše pravda otiskla článek Světlo naděje aktivující voliče, ten je inspirující. Lidé půjdou za osobností, která ukáže vzdálené světlo.
S. Navrátil se věnoval volbám – počítá se s účastí v senátních volbách, ale hodnotící materiál o proběhlých volbách do Senátu nehovoří.
S. Moučková je ráda, že se pracuje na komunikační strategii. Čeká nás výběr osobností. V kraji navrhuje založení facebookové skupiny s cílem třeba spalovna ano-ne. Také je třeba se rozkročit, ale neztratit identitu.
S. Kostka upozornil na porodní bolesti (ukvapenost) volby našeho kandidáta. Je také proti zakládání nového subjektu do dalších voleb. V našem postoji bychom měli podpořit prezidentské kandidáty, kteří budou akcentovat sociální témata. Spolupráce na levici – kdo to je? V Kroměříži se podařila spolupráce se Zelenými.
S. Truxová navrhla ještě doplnit stanovisko o nehorázné zvýšení cen energií a plynu.
Diskusi shrnula s. Konečná – řada organizací i okresů vyplodí i během voleb výstupy, které jsou v rozporu se schváleným manuálem – to nejde. Zároveň nemůžeme vyhazovat desítky milionů za špatné kampaně pro úzkou skupinu, ale soustředit menší prostředky cíleně a efektivně. Zahájila jednání s klubem ANO o ústavní stížnosti na diskriminační zákon o důchodech. Jinak poskytneme právní pomoc na soud s nějakým konkrétním případem (chce to dojít až k ústavnímu soudu).
S. Pěnčíková zahájila druhý blok. Rozpočet je navržen ztrátový, celé strany i organizační jednotky ÚV KSČM. Budova UV je ale zisková i nyní, není ale celá využitá. Probíhající reorganizace postihne všechny, oddělí se i politická a hospodářská činnost.
S. Horák uvedl stanovisko Ústřední revizní komise k rozpočtu – 38 jednotek má maximálně 200 tisíc Kč.
S. Šulda vystoupil ke stavu v a.s. Futura – týdeník je kvalitní a je snaha jej posunovat dopředu, probíhají také úsporné kroky.
V diskusi vystoupil s. Holiš. Máme svou komunistickou čest, máme respektovat usnesení. A nekritizovat se vzájemně ve veřejném prostoru.
S. Přikryl upozornil, že tíživá ekonomická situace je známá již řadu let, ale návrhy třeba Orta nebyly přijaty. Udržování nemovitého majetku nemá smysl, pokud se příště nevrátíme do Sněmovny. Chce prodat sídlo a přemístit se na okraj Prahy.
S. Milata upozornil na program pro mimořádný sjezd, kde je slíben uvolněný jen 1. místopředseda. Nebyly poslány náplně práce pro hospodářskou činnost. A platíme i funkcionáře, kteří neplní úkoly podpisy pro J. Skálu.
S. Říha potvrdil, že doplácíme na dlouhodobě neřešené ekonomické problémy. Budeme muset některé budovy prodat.
S. Švarc zkritizoval, že jsme se ekonomice a úsporám nevěnovali dlouhodobě dříve. Vždyť už 8. sjezd schválil pasportizaci, kterou řešíme až teď. Okresy by mohly třeba peníze půjčit centrále, aby tu byly vytvořeny nové, výdělečné ubytovny.
S. Vodseďálek upozornil, že po covidu skončila spousta firem, je spoustu volných prostor, je těžké najít nájemníky, jako v Ústí n. L.
S. Kvit se ptal, co budou dělat jednotky, které jsou ve schodku? Proč mají některé OV příspěvky kolem 50 Kč a některé ani 30 Kč?
S. Hrůza se zabýval zprávou ÚRK – návrh centralizovat prostředky ve výši 85 % zůstatků není zdůvodněn ani podložen závěry sjezdu.
S. Navrátil nesouhlasí s neschválením rozpočtu, stejně budou změny (zastropování cen energií). Ale členové se ptají, zda se vše děje dle závěrů sjezdu nebo je třeba usilovat o mimořádný sjezd.
S. Kváč předložil návrh rozpočtu, kde byly zahrnuty původní návrhy rozpočtů OV KSČM.
S. Moučková navrhla nevzít na vědomí zprávu ÚRK.
S. Pázler se věnoval reorganizaci – má dopady (výpovědi) na pracovníky v produktivním věku, kteří dlouhodobě pracovali, ti ale mají být páteří činnosti. Reorganizace je brána paušálně, ne individuálně. Šel by spíše cestou výkonných pracovníků krajských výborů či oblastí. A společné kádě? Spíše účelné projekty.
S. Truxová je z okresu, který má peníze, ale neznamená to, že s nimi budou plýtvat. Solidarita ano, ale ne přijít o prostředky, aniž by věděli, kam půjdou. Upozornila i na problémy s přeregistrací.
S. Štěpán vysvětlil, co je to vzít na vědomí (Zpráva a návrhy ÚRK). Není to schvalování.
S. Pěnčíková diskusi pak shrnula. Centrální budova je zisková, nechceme ji prodávat. Máme ale jiné favority z nevyužívaných a nákladných nemovitostí. Centralizace financí se nechystá, může být, ale třeba zvýšen odvod do fondu oprav.
V třetím bloku programu seznámil přítomné s. Šimůnek s vyhodnocením diskuse posledního ÚV KSČM, s návrhem rámcového plánu práce i s kontrolou úkolů. S. Krajča avizoval změny v Komisi mládeže a v Ideologické komisi.
Závěr patřil projednávání usnesení. Byla přijata stanoviska „KSČM odmítá zdražování veřejné hromadné dopravy“ a „Česká republika porušuje své vlastní zákony“, zprávy i rozpočty.
Zdeněk Štefek
Z U s n e s e n í
3. zasedání ÚV KSČM dne 10. prosince 2022 v Praze
I. Schvaluje
- Stanoviska k aktuální politické situaci: „KSČM odmítá zdražování veřejné hromadné dopravy“
a „Česká republika porušuje své vlastní zákony“
- Vyhodnocení diskuse z 2. zasedání ÚV KSČM, konaného dne 1. 10. 2022;
- Změnu Jednacího řádu ÚV KSČM;
- Materiál „Komunikační strategie KSČM-identifikování nedostatků v komunikaci strany“;
- Materiál „Harmonogram hlavních úkolů strany do XII. sjezdu KSČM“;
- Rozpočet OJ ÚV KSČM na rok 2023;
- Rozpočet KSČM na rok 2023 po úpravě vyplývající z rozhodnutí VV ÚV KSČM o reorganizaci;
- Směrnici pro hospodaření s majetkem KSČM, jeho evidenci, účtování a odepisování;
- Rámcový plán práce VV ÚV KSČM a ÚV KSČM na I. pol. 2023;
- Ustavení Oddělení pro mediální strategii ÚV KSČM, včetně jeho personálního a finančního zabezpečení;
V. Ukládá
1. Po zapracování připomínek členek a členů ÚV KSČM postoupit materiál „Harmonogram hlavních úkolů strany do XII. sjezdu KSČM.“ k dalšímu využití předsedkyním a předsedům KV a OV KSČM;
Zodpovídá: Kateřina Konečná
Termín: 16. 12. 2022
- Doplnit materiál Hodnocení voleb v roce 2022 o připomínky členek a členů ÚV KSČM;
Zodpovídá: Petr Šimůnek
Termín: ihned
- Zabývat se doporučeními a závěry z Hodnocení voleb v roce 2022;
Zodpovídají: Petr Šimůnek, předsedkyně a předsedové OV a KV KSČM
Termín: průběžně
- Průběžně aktualizovat seznamy zastupitelů, včetně kontaktů a funkcí. Pravidelně pracovat se zastupiteli;
Zodpovídají: Petr Šimůnek, předsedkyně a předsedové OV a KV KSČM
Termín: průběžně
- Oddělení pro odborné zázemí ÚV KSČM spolupracovat na obsahové činnosti mediální strategie;
Zodpovídá: Ludvík Šulda
Termín: průběžně
- VV ÚV KSČM řešit otázku personálního složení Oddělení pro mediální strategii a jeho finančního zabezpečení;
Termín: 28. 2. 2023
VI. Doporučuje
- VV ÚV KSČM zvážit zřízení diskusní platformy na téma mediální politiky strany;
Termín: 31. 3. 2023
- Členkám a členům, sympatizantkám a sympatizantům KSČM v prvním kole nadcházející volby prezidenta republiky podpořit ty kandidátky a kandidáty, kteří jsou v opozici k současné pravicové vládě;
VII. Stanovuje
Termín 4. zasedání ÚV KSČM na 25. 3. 2023 s programem:
- Informace o stavu členské základny k 31. 12. 2022 a informace o plnění úkolů v souvislosti
s kontrolou členské základny a úpravou počítačového programu;
- Kontrola aktuálních úkolů z jednání VV ÚV a ÚV KSČM;
- Dopady krize na životní úroveň obyvatel ČR;
- Informace o zapojení mladých členů KSČM a sympatizantů do činnosti strany a práci s nimi.
Plán práce okresní organizace Praha-východ na I. pololetí 2023
Jednání okresního výboru:
Stálé body:
Kontrola zápisu a plnění usnesení
Informace z vyšších orgánů
Vývoj politické situace v okrese, informace z porady funkcionářů a ZO
Příprava Zpravodaje
3. 1. 2023
Stav členské základny k 31. 12. 2022 včetně plnění souvisejících úkolů
Výstupy z jednání ÚV KSČM
Prezidentské volby
Mediální plán na první pololetí (výlepy atd.)
Příprava oslav MDŽ
7.2.2023
Vyhodnocení prezidentských voleb
Stav základních organizací v jednotlivých okrscích
Příprava oslav MDŽ
Příprava májových oslav
7.3.2023
Stav v ZO při OV
Vyhodnocení hospodaření 2022
Příprava májových oslav
4.4.2023
Výstupy z jednání ÚV KSČM
Příprava májových oslav
Vyhodnocení oslav MDŽ
2.5.2023
Hospodaření za IQ/2022
Spolupráce s vlasteneckými organizacemi
6.6.2023
Vyhodnocení májových oslav
Plán práce na II. pololetí
Jednání OV KSČM: První úterý v měsíci, vždy od 16 h
Porady: Vždy od 15 h před jednáním OV KSČM
ÚV KSČM bude zasedat: 25. 3. 2023, 24. 6. 2023
S T A N O V I S K A:
Státní rozpočet 2023: další past na občany
Deficit státního rozpočtu v příštím roce by měl dosáhnout 295 mld. korun a dluh státu překročí 3 biliony korun. To je schválený státní rozpočet pro rok 2023. Pravicová koaliční vláda Petra Fialy tak pokračuje v dosavadním trendu nerovnovážných rozpočtů, který před volbami v roce 2021 z opozičních lavic kritizovala. Neplní své předvolební sliby ani vládní programové prohlášení. Rozpočet nazvala protikrizovým a válečným, ač Česká republika, aspoň oficiálně, ve válce s nikým není. Prakticky však ano, neboť vojenská pomoc Ukrajině dosahuje již mnoha desítek miliard korun.
Schválený rozpočet zahrnuje především výrazné navýšení prostředků na vojenské vyzbrojování. Přesto, že česká ekonomika míří do recese, vláda nemyslí na to, jak českou ekonomiku nastartovat. Pravicový parlament nenavýšil prostředky Státnímu fondu dopravní infrastruktury ani nezvýšil podporu pro průmysl či zemědělství. Hlavní změnou na výdajové straně je zastropování cen energií. Toto opatření však není zdaleka tak intenzivní jako v okolních zemích, což jen dále zkomplikuje konkurenceschopnost firem z ČR. Ke zhoršení či zpoplatnění zdravotnictví mohou vést nižší platby za státní pojištěnce ve zdravotnictví. Nedostatečně zafinancovaný sociální systém způsobí jen další zhoršování životní úrovně obyvatel ČR. Neprošlo zvýšení dávek na sociální podpory, sociální služby, ani požadavek odborů na zvýšení platů.
Proti tomu stojí jediná významná změna daní a tou je dočasné mimořádné zdanění nečekaných zisků v energetice a bankovnictví a k tomu ještě odvod z prodeje energií nad limit stanovený Evropskou komisí. Efekt této daně je sporný. Potvrzuje se tak dlouhodobý požadavek KSČM na skutečnou daňovou reformu, ne ovšem takovou, kterou by si představovala pravice, která by jen dále zvýhodňovala nadnárodní korporace, a ještě více zatížila domácnosti. KSČM požaduje daňovou progresi a větší zdanění velkých majetků a trvalé zdanění nadnárodních korporací.
1.12.2022, vedení KSČM
Česká republika porušuje své vlastní zákony
KSČM odmítá politicky motivované snižování důchodů selektivně vybrané skupině osob. V drtivé většině jde o tzv. starodůchodce. Toto snížení důchodů má umožnit novela zákona o důchodovém pojištění. Tu má do konce roku schválit Sněmovna, které novelu zákona vrátil z jiných důvodů Senát PČR. Návrh na snížení penzí ale nepochází z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, k novele ho v pozměňovacím návrhu přilepila skupina poslanců vedená lidoveckým ministrem tohoto resortu Jurečkou.
Novela zmocňuje Ústav pro studium totalitních režimů k vedení rejstříku osob, které v období do roku 1989 vykonávaly službu na vymezených pracovních a služebních pozicích a funkcích. Na základě tohoto seznamu pak bude Česká správa sociálního zabezpečení přepočítávat a snižovat důchody. Podle dostupných informací se má tento pozměňovací návrh dotknout několika tisíc lidí, jejichž důchody se sníží o stovky až tisíce korun.
Rychlost, s jakou byla novela ve Sněmovně projednána a schválena, i s onou zásadní změnou navrženou ministrem Jurečkou, je překvapující. Poslanecká sněmovna ČR se při svém rozhodování navíc vůbec nezabývala tím, že porušuje Ústavu a zákony České republiky.
Nelze opomenout ani zákonem chráněnou dobrou víru občanů a předvídatelnost o tom, jak bude vypočten jejich důchod. Dobrou víru o jeho výši měli příjemci důchodů po celou dobu svého zaměstnání, při odchodu do důchodu i po celá léta jeho pobírání.
V době astronomického znehodnocování těžce našetřených celoživotních úspor, extrémně rostoucích cen energií, potravin a dalších životně nezbytných věcí se jedná o krok asociální. Snížení penzí selektivně vybraným seniorům je o to horší, že bylo schváleno poslanci ve chvíli, kdy rozhodli o zvýšení svých vlastních platů až o několik desítek tisíc korun měsíčně!
10.12.2022, ÚV KSČM
KSČM odmítá zdražování veřejné hromadné dopravy
KSČM důrazně odmítá zdražování veřejné hromadné dopravy v ČR! V době rapidně se zhoršující ekonomické situace většiny obyvatel ČR nelze ještě více uvrhávat lidi do chudoby zdražováním základních veřejných služeb, mezi které veřejná hromadná doprava patří!
Základní kilometrický ceník Českých drah pro vnitrostátní přepravu se zvýší od 11. prosince 2022 v průměru o 15 %. Stejné zvýšení plánuje i Ministerstvo dopravy ČR pro systém jednotného tarifu One Ticket, který platí bez ohledu na dopravce u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Od ministerstvem stanoveného tarifu se odvíjí i ceny soukromníků na železnici. Se zdražováním tak počítají i soukromí dopravci. Ceny síťových jízdenek pak stoupnou až o 29 %. Cena tříměsíční In Karty se zvýší téměř o třetinu. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce o polovinu.
Některé kraje již také avizovaly, že jízdné ve veřejné hromadné dopravě pro cestující zdraží. Dvacetiprocentní zdražení chystají v Jihomoravském kraji, desetiprocentní ve Zlínském a patnáctiprocentní na Olomoucku a na Vysočině. Středočeský kraj chce také citelně zdražovat. Není vyloučeno, že jízdné budou zdražovat i další kraje.
KSČM požaduje:
- ponechání jízdného ve veřejné hromadné dopravě na stávající úrovni
- obnovení 75% slevy z jízdného pro seniory a mládež do 26 let
- bezplatnou městskou veřejnou dopravu pro všechny
Praha 10.12.2022, ÚV KSČM
Vláda nereflektuje oprávněné požadavky pracovníků IZS ČR
KSČM požaduje stejný přístup vlády ke všem složkám Integrovaného záchranného systému ČR, tedy členům hasičského záchranného sboru, zdravotnickým záchranářům a policistům. Umělé rozevírání nůžek mezi nimi, jak činí současná pravicová vláda Petra Fialy, vnáší především mezi státní hasiče a policisty pocity nejistoty. Vláda ve svém programovém prohlášení deklarovala revizi zákona o služebním poměru. Právě ten nejen hasičům garantuje především výsluhový příspěvek.
To se stalo jedním z faktorů, proč v letošním roce plánuje odchod několik set především služebně starších hasičů. Podle KSČM je však potřeba tyto profese důležité pro chod státu a jeho občany náležitě ocenit a dát zaměstnancům pocit jistoty.
O tom, že vláda nereflektuje oprávněné požadavky hasičů, ale i policistů, svědčí i v současné době vládou navržená a parlamentem projednávaná novela zákona o důchodovém zabezpečení. Ta má zajistit dřívější nekrácené odchody do důchodu pro zdravotnické záchranáře po 20 letech ve službě. Bohužel ale neřeší stejné podmínky důchodů pro další dvě neméně náročné a rizikové profese.
Senátoři navíc doplnili do zákona, a tím ho vrátili do Sněmovny, že stejný nárok na dřívější nekrácený odchod do důchodu mají mít také podnikoví hasiči, ti ovšem stejně jako zdravotničtí záchranáři nemají nárok na výsluhový příspěvek.
KSČM požaduje:
- Zachovat výsluhové příspěvky pro členy Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR .
- Umožnit nekrácené odchody do důchodu členům Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR.
- Zařadit zdravotnické záchranáře a podnikové hasiče mezi ty profese, na které se bude vztahovat zákon o služebním poměru, a tedy i výsluhový příspěvek.
- Vytvořit takové podmínky, které povedou ke stabilizaci personálního obsazení složek IZS ČR.
Praha 13. prosince 2022, vedení KSČM
Vem chlup na dlani, když tam není... aneb Pane bože, koho mám volit?!
Mluvit o pokrokovosti socialismu a komunismu se pod hrozbou trestu odnětí svobody a propadnutí majetku mluvit u nás nesmí! Podobně jako o nacistických příčinách následných vojenských hrůz na Ukrajině...
Ale všichni ti pomatenci, kteří nám vládnou a rozhodují o nás, našich dětech a vnoučatech, mají denodenně plná ústa podivného zaklínadla –a tím je slovo „demokracie“!
Etymologicky vzniklé slovo z řečtiny „demokracie“ znamená doslovně „vládu lidu“. Ale to je i základním atributem socialismu. Nakonec, právě proto se naše vlast (po revolučním převzetí moci od slouhů nacismu a kapitalismu pracujícími v Únoru 1948 až do roku 1960) nazývala Československá lidově demokratická republika.
Základním principem demokracie je forma státního zřízení a politického vládnutí, která garantuje a umožňuje všem občanům bez rozdílu účast na řízení státu.
Demokracie je založená na principu svobody a rovnosti všech občanů. Princip většiny při rozhodování obsahují stanovy všech politických stran i občanských sdružení. Nikomu to nepřipadá divné a respektují to.
Pak je ale divné, jak někdo může mluvit o demokracii, když od převratu v roce 1989 není jediný z potentátů zvolen většinou svéprávných „občanů“ naší země. Dokonce u nás není zákon o právoplatném všelidovém referendu, ve kterém by většina občanů mohla rozhodovat o své budoucnosti a kvalitě života. Poloplebiscity se tu a tam uznávají podle toho, jak se to vládnoucí guerille hodí do krámu.
Demokracie v „moderním“ slova smyslu se často charakterizuje principy rovnosti před zákonem, politických práv, dělby moci a vládou zákona.
K změnám vede demokratizace společnosti, to je proces přechodu od nedemokratického systému (tedy stávajícího politického režimu v daném státě) směrem k demokracii.
U nás do roku 1989 vypadala demokratizace asi tak, že byli kandidáti všech stupňů v souladu s Ústavou ČSSR navrhováni organizacemi sdruženými v Národní frontě (pěti politickými stranami a desítkami celospolečenských organizací) a následně voleni při 97procentní účasti právoplatných voličů. Zatímco dnes se za demokracii považuje například i to, že se předsedou senátu může stát člověk s podporou jen pár tisíc hlasů.
V kapitalismu je pod rouškou demokracie vždy použit volební systém, který umožňuje „vítězům“ představujícím menšinu zuby nehty bránit nespravedlivý a neměnný stav umožňující vládnutí nad většinou. Tedy prvek vědomě nedemokratický.
V tak zvané demokracii u nás neprošly návrhy ani na všelidové referendum, ani na povinou účast všech občanů v těch životně rozhodujících volbách (Poslanecká sněmovna, Senát – do doby, než by byl referendem zrušen, Evropský parlament, prezident a všelidová referenda dotýkající se Ústavy), kde se rozhoduje o všech obyvatelích republiky bez rozdílu.
Česká republika je unitární stát se zastupitelskou demokracií a parlamentní republikou s více stranickým systémem. Výkonná moc je delegována na prezidenta a vládu, v jejímž čele stojí premiér. Zákonodárnou moc tvoří dvoukomorový parlament a soudní moc pak realizuje soudní soustava a Ústavní soud.
Lidovláda je forma vlády, v níž o výkonu státní (obecní, krajské atd.) moci rozhoduje mínění většiny oprávněných občanů, nejčastěji volbou. Způsob, jak občané své mínění v demokratickém státě uplatňují, určuje zpravidla ústava. Může to být demokracie přímá, kde občané hlasováním rozhodují o jednotlivých otázkách (zákonech, rozhodnutích, rozpočtech atd.), zastupitelská či nepřímá, kde k tomu zmocňují své zastupitele (např. poslance), nebo i kombinovaná, kde se využívají oba postupy.
V přímé demokracii se zpravidla rozhoduje referendy, v nepřímé volbami. Přímá demokracie se v čisté podobě uplatňuje v menších společenstvích (spolky, samosprávy, družstva atd.). Referendum, jako přímou formu demokracie, v Evropě nejvíce využívají ve Švýcarsku. Základním pravidlem rozhodování v demokraciích je právo většiny.
Prezident Masaryk kdysi k demokracii řekl: „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám.“ A často připomínal, že demokracie je diskuse.
„K volbám se musí jít…“, říkal i prezident Zeman … a dodával: „Kdo k volbám nejde, sice zvolí, ale neví, co vlastně zvolil.“
Selský rozum a staré české přísloví v té souvislosti říká: „Kdo mlčí, souhlasí!“
Známe několik druhů voličů. Voliče, který ví, koho volit. Ten k volbám rozhodně jde a volí své kandidáty. Je ale také volič, který ví – koho nevolit! I tento volič k volbám jde, stejně rozhodně, a také volí. Třeba protestním hlasem outsiderovi, neplatným lístkem, prázdným lístkem apod. Pak je volič, který neví, koho z kandidujících volit... Neovlivněn rodinou, sdělovacími prostředky ani sliby kandidátů raději v beznaději k volbám nejde. Ale jsou i voliči kteří k volbám jít nechtějí a také nejdou a nikdy nepůjdou… z jakéhokoli jiného důvodu. Politický systém využívají plnými doušky, ale tvrdí o sobě, že jsou apolitičtí.
První dva voliči svůj hlas využijí, zatímco druzí dva nikoli, ale proti zneužití politické moci je jediná občanská obrana, aby vítězové voleb neměli ekonomickou možnost páchat povolební ekonomické mršárny, a to je pouze neplatný hlas !!!
Neplatný hlas se musí učinit naprosto nezpochybnitelně. Volební komise tento neplatný hlas musí bezpodmínečně registrovat, ale nemá žádnou možnost zjistit, „kdo to byl“.
Po volbách často slýcháme: „Já věděl, jak to dopadne, a proto jsem volit ani nešel!“ A to jsou ti praví hrdinové..., tam je pravá příčina nekvalitních zastupitelstev a nekvalitních zákonů, které mnozí neuznávají a nechtějí plnit.
Ve volbách nejde vždy o hlasy lidu, ale také o peníze… A to je hlavní zádrhel. Amerikanismus před volbami něco stojí. Nevolíme Frantu, Pepíka, které známe z práce, z bydliště apod. Volíme cizího člověka, kterého nám dobře placení režiséři vykreslují jako světce a ten nejlepší světec má vyhrát, aniž bychom jej ve skutečnosti alespoň trochu znali. Přihlouplé besední předvolební otázky a někdy ještě hloupější odpovědi mají tu vykreslenou pohádku jen dostat do našich mozků. Zlidštit kandidáta. Bohužel, skuteční vůdci a osobnosti s přirozenou autoritou se profilují až z mnoha bojů a výsledků práce a ty bychom u nás spočítali na prstech jedné ruky. O co snazší to s důvěrou měli obyvatelé v případě takového Fidela Castra, Salvadora Allendeho, Hugo Cháveze, Nelsona Mandely, ale i Charlese de Gaulla a Ludvíka Svobody.
Internetové předvolební testy slušné lidi dopředu eliminují. Ani jeden z kandidátů nedosahuje větší shody s naším názorem. U některých kandidátů dokonce ani nevíme, co si ve skutečnosti myslí, a některým nemůžeme věřit vůbec, protože už několikrát dokázali zradit.
Také proto jsme navrhovali Josefa Skálu, člověka s dlouholetými zkušenostmi v diplomacii a politice, historika, který se v minulosti setkal s mnohými současnými pohlaváry světa, a který vždy jasně pojmenuje to, co si myslí.
Ale jak říkal Míla Ransdorf: „Nás, komunisty, nezlikvidují naši třídní nepřátelé, ale jen my sami.“
Chtěl bych být tou muškou ze Zlatovlásky a slyšet, co teď napovídají našim členům ti předsedové okresních výborů a členové ústředního výboru, kteří tak vehementně brojili proti Skálovi a bojkotovali sbírání petičních podpisů, aby jeden z nás mohl veřejně říci celé společnosti pravdu o tom, co se ve světě i u nás děje a jakou cestou jít vpřed? Co jim radíte, soudruzi? Mlčky volit z kandidátů podporujících válku?!
Svým postojem jste nejen porušili usnesení sjezdu a ústředního výboru, tedy stanovy strany, ale co je nejhorší, svým konáním nahráváte válce!
A to, vážení bojkotéři, opravdu pro naše děti a vnoučata chcete? Dnes dokonce budou muset v rámci genderového vyvážení mobilizovat i ženy, protože jinak by si zase stěžovaly u Haagského soudu na nerovnoprávnost.
Náš, po sjezdu celkem dobře pracující výkonný výbor, se zachoval jako ta „chytrá horákyně“. A právě statisíce volebních hlasů jsme za posledních 15 let ztratili právě pro takový nemastný neslaný přístup.
Ani nevím, zda vedení nejpočetnější politické strany před tak závažnými pro společnost volbami s jednotlivými kandidáty na prezidenta hovořilo. Předpokládám, že ano...?! Dokonce i na Hrad mohlo zajít na klobásku s becherem, ale stanovisko je pro naše voliče a sympatizanty neuchopitelné a odrazující. A vede k neúčasti potencionálně až dvaceti procent voličů. Nejít ale k volbám znamená podpořit válku!
Takže závěr je jasný: volit! Ale, Pane Bože, koho?
A vaše oprávněná připomínka: „Tak když jsi tak chytrej, tak koho budeš volit ty v prvním kole?“
Za normálních okolností, kdybych byl členem nejpočetnější strany, tak bych volil jediného ze všech, kteří to mají v hlavě srovnané, mezinárodně i normálními lidmi u nás uznávaného – Josefa Skálu. Ale protože nejsem v normální straně a už vůbec ne revoluční, ale nenávistné, málo vzdělané a ideově nepřipravené, tak bych ze stávajícího výběru volil asi jedinou slušnou a kosmopolitně i vlastenecky myslící osobu, i když vím, že nemůže postoupit do druhého kola. Realisticky uvažujícího politika – disidenta JB. Ale můžu...?
Mnozí z vás řeknou, tak proč vyhazovat hlas, když má od začátku tak malé preference?! (Ne kvůli myšlení, ale způsobu projevu, a také proto, že se mnozí bývalí disidenti stali mocným trnem v oku, protože se projevili více myslící na pracující lid než samotní komunisté.) To raději k volbám nepůjdeme...
A to je právě ono, to je špatně...
My komunisté a lidé co věří v lepší svět, k volbám musíme. I když jsou volby tajné, tak v prvním kole budu nucen volit menší zlo, abych to samé menší zlo mohl volit i v kole druhém. Protože jinak se může stát, že postoupí už jen dvě zla větší! (A ne nepodobná tomu klaunovi na Ukrajině. Je to jako když vykrajujete ananas. Vždycky se vám tam kousek odporného sajrajtu dostane.)
Je možná škoda, že nakonec nekandidovala Alena Vitásková. Základní předpoklad volby („být zavřenej“) totiž už dávno splnila a dalo se seriózně předpokládat, že by těsně před volbami dostala preferenční hlasy i od Skály, Bašty, Středuly a možná i někoho jiného, ale především mnohých Vlasty dcer u nás.
Škoda, že neexistuje demokratické zákonné pravidlo, že více jak 50 procent neplatných lístků znamená, že ani jeden kandidát nepostoupí do druhého kola a musí se vyhlásit volby nové. Tak bychom sice možná několik let byli bez prezidenta (což zase taková škoda ani finanční nebude), ale nakonec by se jím stal člověk nebo třeba i žena (to byl nemístný vtip), který by důvěru většiny lidí získal a byl tak prezidentem skutečné demokratické většiny u nás.
Černínským palácem poplivaný Lukašenko dostal 80 procent, Strakovkou zatracovaný Putin dokonce 85 procent hlasů v přímé volbě, tak se nedivte, že i v krizových situacích za nimi většina jejich národa stojí.
Něco podobného bychom dnes potřebovali my. Prezidenta, nikoli jako nástroj k posměchu, ale úctyhodného, pro většinu s přirozenou autoritou a pozorností ke každému slovu, které takový prezident řekne a následnou podporu i sdělovacích prostředků, a ne věčné jeho urážky. V minulosti většina našich i lidově demokratických prezidentů přirozenou autoritu i úctu měla. Takový Tonda Zápotonda i v hospodách čtvrté cenové skupiny. Země, kde si lid neváží svého prezidenta, nestojí za úctu zemí okolních.
Zakončil bych parafrází slov Martina Luthera Kinga: „Měl jsem velký sen, že člověk u nás bude svoboden, že si za pět let zvolí vůdce, který mu bude dobře sloužit a zloduchy máčet z Karlova mostu ve Vltavě. Měl jsem sen, že to bude žena, a že podobně jako náš sex symbol z mládí MM, CC nebo BB, by mohla mít také stejná písmena ve jménu, že na sobě tvrdě pracovala, za lidi se prala a lidé kolem ní ji nepodráželi nohy. Měl jsem velký sen.…“
Takže určitě vím, přátelé, co bychom měli příštích pět let, mimo jiné, dělat.
(MiHav)
Několik vět k volbě prezidenta
Ještě v polovině října jsem si nepřipouštěl a ani nechtěl představit, že mne skutečnosti donutí napsat tuto výzvu. Ač pesimista, přesto jsem tajně doufal, že nového prezidenta České republiky budeme moci vybírat i z kandidáta KSČM. Vlastní neschopností, nezájmem, lhostejností jsme se o tuto historickou šanci však připravili sami. Žalostný, konečný počet podpisů občanů na petičních arších pro Josefa Skálu, potřebný k zaregistrování kandidátů, v žádném případě nemůžeme tentokrát svádět na nikoho dalšího, pouze a jen na vlastní pohodlnost a neschopnost.
Z výběru devíti prezidentských kandidátů mi vycházejí pouze dva, kteří jsou pro mne a občany, se kterými o tom hovořím, volitelní. Jaroslav Bašta a Andrej Babiš. Jak jste se dočetli v předchozí informaci, tak ÚV KSČM doporučuje svým členům a sympatizantům volit kandidáta, který není představitelem, či členem stran současné pětidemoliční vlády. I když, v době, kdy píšu tuto výzvu, žádný z kandidátů oficiálně nepožádal naše členy o podporu, já už jsem se už rozhodl.
Tak, jako v předchozích prezidentských volbách, kdy jsem volil Miloše Zemana, jako menší zlo pro občany, i když jsem se zdaleka neztotožňoval se vším, co jmenovaný řekl nebo učinil, tak
i tentokrát budu volit menší zlo.
Jaroslav Bašta, navržený SPD, má sice dostatek politických a diplomatických zkušeností, ale bohužel pro většinu občanů je nevolitelný. Oproti němu, zatracovaný Andrej Babiš získává v této době stále větší přízeň a popularitu, která by jej do druhého kola mohla posunout. Zbývajících sedm kandidátů je pro mne nepřijatelných.
Velmi bych si přál, kdyby zvítězila varianta, aby stoupenci SPD, komunistů, ANO, naštvaní, nespokojení a nerozhodnutí občané zvážili reálné možnosti obou přijatelných kandidátů Jaroslava Bašty a Andreje Babiše, spojili své síly a v prvním kole zvolili Andreje Babiše prezidentem ČR. Byla by to, dle mého názoru, pořádná „tafka“ do sebevědomí současných mocných.
Pokud by se tato varianta nepodařila, tak věřím, že se Babiš alespoň dostane do druhého kola a v něm už si snad občané uvědomí další hrozící nebezpečí, spojí své síly a zvolí Andreje Babiše naším prezidentem.
Děkuji všem, kterým není lhostejné, kdo bude v následujících pěti letech hlavou státu a reprezentantem České republiky na domácí půdě, ale především na zahraničně- politické scéně a zvolí prezidentem menší zlo v osobě Andreje Babiše.
Prosím vás přeposílejte a předávejte tuto mou výzvu všem známým, příbuzným, kamarádům, spolupracovníkům …., pokud je ještě čas. Po prohraných, neúspěšných volbách už nám to nebude nic platné!
Velmi děkuji za pomoc a spolupráci
Vladimír Duník Čelákovice
Z historie našeho komunistického hnutí – seriál, 19.část
Rok 1937 začal výzvou československých komunistických žen, aby všechny ženy projevily svou solidaritu se Španělskou republikou a organizovaly sbírku pro španělské děti.
V únoru se konal v Praze sjezd Rudých odborů, který vyjádřil podporu komunistické straně při vytváření jednotné protifašistické fronty.
V březnu se podařilo Unii řidičů vybojovat dvacetiprocentní zvýšení mezd.
V dubnu odjela na frontu republikánského Španělska skupina československých lékařů a zdravotníků s vlastní polní nemocnicí, vybavenou a doplňovanou z prostředků dobrovolných sbírek. Československý lazaret nazvaný jménem Jana Ámose Komenského byl 9. května 1937 začleněn do svazku mezinárodních brigád ve Španělsku. Působil na frontě u Madridu a na severu Španělska.
V Paříži jednala v té době konference komunistických stran o vytvoření mezinárodní akční jednoty proti fašismu.
V květnu se v Praze konalo rozšířené zasedání ÚV KSČ. Jednalo o politické a hospodářské situaci a o hlavních úkolech strany, o boji za odborovou jednotu, a o organizačním posílení strany.
Také konference Svazu mladých se obrátila na československou pokrokovou mládež s výzvou k jednotě v boji proti fašismu.
V Banské Bystrici se ve druhé polovině května konala celoslovenská konference komunistické strany, která přijala první ucelenou marxisticko-leninskou koncepci řešení slovenské národnostní otázky, plán hospodářského, sociálního a kulturního povznesení Slovenska i postup, jak získat pro antifašistickou politiku nejširší lidové masy.
Od 24. do 30. května 1937 probíhal mezinárodní týden pomoci španělskému lidu. V jeho rámci se v Praze 28. května konala z podnětu KSČ velká manifestace na Slovanském ostrově.
Krajská organizace KSČ na Zakarpatské Ukrajině přijala program řešení národnostní otázky. Požadovala plnou národní rovnoprávnost pro obyvatelstvo Zakarpatské Ukrajiny, volby do zemského sněmu, širokou samosprávu a realizaci všestranného hospodářského a kulturního rozvoje země.
Počátkem června byl v Bratislavě pod názvem Klub přátel Španělska ustaven jednotný výbor na pomoc demokratickému Španělsku.
Situace v Hitlerovském Německu donutila k emigraci desetitisíce Němců. Jen u nás bylo v té době evidováno 1444 německých emigrantů. Německý generální štáb zahájil na pokyn Hitlera přípravu plánu přepadení Československa tzv. Fall Grun.
Koncem června se ve Francii sešli zástupci Komunistické internacionály a Socialistické dělnické internacionály. Ve společném komuniké požadovaly konec blokády Španělské republiky a obnovu mezinárodního práva.
Úřady buržoazního Československa v té době zastavily vydávání časopisu Munkás (Dělník) - ústředního tiskového orgánu KSČ pro maďarské pracující.
Počátkem července znovu přepadla japonská vojska Čínu, která se měla stát japonským nástupištěm k agresi proti Sovětskému svazu.
U nás byla (21. 7.) jmenována sedmnáctá vláda v čele s Milanem Hodžou, která však pokračovala v dosavadní orientaci vnitřní i zahraniční politiky, a proto nedokázala čelit reakci a zabezpečit Československo před agresí nacistů.
Prvního srpna se v Krčském lese v Praze konala první slavnost Rudého práva za účasti 20 tisíc lidí. Na manifestaci promluvil Jan Šverma o úkolech KSČ v protifašistickém boji a na obranu republiky.
V Liberci se uskutečnila manifestace českých a německých družstevníků. Vyzněla jako projev solidarity obou národností v boji proti henleinovskému fašismu.
V září zorganizovala komunistická strana pod heslem „Za demokracii a šťastné Slovensko“ masové manifestace na podporu hospodářského, sociálního a kulturního povznesení Slovenska a na obranu republiky před fašismem.
7. listopadu se v Obecním domě v Praze konalo shromáždění Svazu přátel SSSR věnované 20. výročí Velké říjnové socialistické revoluce podpořené více jak 25 tisíci podpisy do Zlaté knihy pracujícím v Sovětském svazu.
V polovině listopadu se v Žilině konala celoslovenská konference komunistické strany. Projednala mezinárodní a vnitrostranickou situaci, otázky organizačního upevnění a rozšiřování komunistického tisku a vyzvala k vytvoření široké protifašistické fronty pod heslem Lid dá všechny síly obraně republiky, bohatí ať dají peníze!
V té době vyjádřil Lord Edward Halifax, náměstek ministerského předsedy Velké Británie, za své návštěvy u Hitlera v Obersalzbergu ochotu Velké Británie podporovat nároky Německa v Rakousku, Československu a Polsku. Zástupci francouzské a britské vlády na společné schůzi v Londýně koncem listopadu vyslovili s jeho jednáním souhlas.
Ministerstvo financí zrušilo počátkem prosince pod tlakem pokrokové veřejnosti zákaz prodeje a vystavování komunistického tisku v prodejnách tabáku a novin, který platil od roku 1929.
V Praze se v polovině prosince konalo zasedání ÚV KSČ. Jednalo o mezinárodní situaci, o otázkách obrany republiky před fašismem a o organizačních otázkách. Zasedání uložilo všem organizacím, aby připravily politické školení všeho členstva a aby se řídily usneseními ústředního výboru.
V zájmu boje proti fašismu v jednotlivých zemích zastavila Rudá odborová internacionála svou činnost, aby urychlila sjednocení odborů. Vedení Mezinárodní rudé pomoci bylo přemístěno z Moskvy do Paříže.
V roce 1937 se v Československu uskutečnilo 430 stávek a výluk v 7969 závodech, kterých se zúčastnily statisíce stávkujících, a byly vydány poslední dva svazky vybraných spisů Lenina.
V té době už zbývalo jen pár měsíců do podpisu potupné Mnichovské zrady, rozbití Československa a následné okupaci naší vlasti a genocidě slovanských národů (Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků, Ukrajinců – více jak 300 tisíc zavražděných) žijících na našem území.
Poznámka závěrem. Před 85 lety (což je doba téměř stejně dlouhá či krátká jako je průměrný věk naší členské základny) v roce 1937 nebyla situace u nás zase až tak odlišná jako je dnes. Část obyvatel se obávala války, viděla blížící se její nebezpečí a protestovala všude, kde to jen šlo. Vláda, parlament, zloději (čeští a němečtí továrníci, statkáři a majitelé výrobních prostředků) i boháči a část střední vrstvy obyvatel (stále doufající ve vlastním zbohatnutí) lezla do zadku západním spojencům, podobně jako je tomu dnes ve vztahu k Evropské unii a strýčkovi Samovi. Nemalá část spolupracovala přímo s německými nacisty, jako jsou dnes nacisti ukrajinští, a asi největší část obyvatel byla k předválečnému dění ve světě lhostejná, přesně jako je tomu u nás dnes. Bohužel, prozřela až příliš pozdě. Ale v případě třetí velké války se prozření naše děti a vnoučata nemusí vůbec dožít.
(MiHav)
Kdo vlastní české podniky?
Komu patří pojišťovny?
Komu patří české banky?
Leden 1933 - začaly vycházely původní Haló noviny
1.1.1959 vítězství Kubánské revoluce
1.1.1993 vznikly dva samostatné státy ČR a SR
10.1.1913 se narodil JUDr. Gustáv Husák, 8. prezident ČSSR Od 29.5.1975 - 10.12.1989
15.1.1919 v Berlíně po zatčení při demonstracích byli zabiti Rosa Luxemburgová a Karl Liebknecht
21.1.1924 zemřel Vladimír Iljič LENIN (*22. 4. 1870)
27.1.1944 po 900 dnech skončila blokáda Leningradu
27.1.1945 byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim
Za Zoe Klusákovou
12. prosince 2022 odešla z tohoto světa Zoe Klusáková Svobodová v úctyhodném věku 97 let. Česká pedagožka, spisovatelka, překladatelka a ekonomka, dcera armádního generála Ludvíka Svobody, prezidenta ČSSR v letech 1968–1975, manželka diplomata a dlouholetého ministra kultury ČSR Milana Klusáka.
Narodila se 4. prosince 1925 v Užhorodě škpt. Ludvíku Svobodovi a jeho manželce Ireně. Společně se starším bratrem Miroslavem vystřídala jako mnohé děti důstojníků několik obecných škol. Studium na reálném gymnáziu musela přerušit (listopad 1941 až květen 1945) kvůli pronásledování gestapem. S matkou unikly zatčení a skrývaly se na různých místech Moravy. Bratr Miroslav a několik dalších členů rodiny bylo popraveno a většina přímých příbuzných byla vězněna v koncentračních táborech.
Odmaturovala po válce v roce 1945 na gymnáziu v Kroměříži. Vysokou školu obchodní při ČVUT absolvovala v roce 1949. Studovala také v Sovětském svazu, kde obhájila v únoru 1954 kandidátskou disertaci. V roce 1955 byla jmenována docentkou. Věnovala se ekonomice zemědělství, družstevnictví a dělbě práce.
Se svým manželem, diplomatem a velvyslancem Milanem Klusákem, pobývala v Ženevě a v New Yorku.
V roce 1973 byla jmenována profesorkou v oboru politické ekonomie.
Po roce 1984 odešla do důchodu a začala se věnovat historickým otázkám. Připravila k vydání druhý díl pamětí svého otce Ludvíka Svobody Cestami života II a druhé vydání prvního dílu Cestami života I. Sepsala jeho životopis a připravila k vydání jeho Deník z doby válečné a svou vzpomínkovou knihu O tom, co bylo.
Ve Společnosti Ludvíka Svobody o. s., kterou založili spolubojovníci Ludvíka Svobody, byla čestnou předsedkyní. Zároveň byla i dlouholetou členkou ČSBS i ČSOL.
Velmi významně pomáhala naší straně při vzpomínce na oběti druhé světové války a žijící pamětníky. Byla symbolem hrdinství.
Čest její památce!
Stanislav Šrámek
Soudruzi, zaplatil jsem předplatné Naší Pravdy na rok 2023 pro OV KSČM Praha-východ. Je to můj dárek naší okresní organizaci a poděkování všem, kteří přispěli k propagaci naší strany Přeji všem, aby se naplnily jejich naděje a optimismus, navzdory turbulentní době a explozi nenávisti, které jsme byli svědky v letošním roce. Pavel Posolda
Společenská kronika
V měsíci lednu 2023 slaví významná životní výročí:
Milan Havlíček 75 let ZO č.3001
Hana Volfová 65 let Čelákovice
Eva Soldánová 80 let Čelákovice
Všem jubilantům a jubilantkám blahopřejeme, přejeme spoustu zdraví, energie a elánu a děkujeme za veškerou odvedenou práci!
Naše řady opustili:
S lítostí oznamujeme, že nás, ve věku 92 let, navždy opustila dlouholetá členka ZO KSČM Vyšehořovice Marie Králová.
Čest její památce!
Vladimír Duník
I když nebyl členem strany, byl jedním z nás.
Vážené soudružky, soudruzi, přátelé, s velkou lítostí jsme přijali smutnou zprávu, že z našeho života navždy odešel ve věku 80 let Miloš Fridrich, dlouholetý starosta Sboru dobrovolných hasičů v Čelákovicích.
Skromný, poctivý, hasičský srdcař, kterého nám záviděli v širokém okolí, skvělý kamarád, který nezkazil žádnou zábavu, prostě člověk, jakých je v dnešní společnosti jako šafránu. Náš Feďa navždy zůstane v našich srdcích a vzpomínkách.
Čest jeho památce!
Vladimír Duník
Se smutkem oznamujeme, že řady základní organizace KSČM ve Staré Boleslavi navždy opustil 1.prosince 2022 Ing. Vladimír Vojíř ve věku nedožitých 88 let. Pečlivý a svědomitý do poslední chvíle.
Čest jeho památce!
Zdeňka Hajleková
Zpravodaj vydává OV KSČM Praha-východ. Naše web stránky: tresnicka.kscm.cz Elektronickápošta:ov.prvych@kscm.cz, Telefon 222 897 460 nebo mobil 725 646 019