Zpravodaj 6/2023

5. 6. 2023

Komunisté v čele protestů proti vazalské smlouvě s USA

Komunisté zorganizovali v posledních týdnech několik akcí proti podpisu vazalské smlouvy s USA.

Před velvyslanectvím USA se konal protest v úterý, 23. května. O týden později pořádala KSČM happening před Poslaneckou sněmovnou PČR – na Malostranském náměstí v Praze. Přinášíme fotografie z obou akcí.

smlusa.jpg     sml2usa.jpg

 

Demonstrace proti podpisu "obranné smlouvy" s USA

bylo5.png Ministryně obrany Černochová odjela do USA, aby zde  podepsala vazalskou tzv. obrannou smlouvu s USA, která mj. umožňuje armádě USA využívat Českou republiku bez její kontroly.
     V den podpisu smlouvy – v úterý 23. května 2023 v 17:00 – se konala demonstrace s vyjádřením našeho nesouhlasu přímo před velvyslanectví USA v Praze (Tržiště 15, Praha - Malá Strana)!
KSČM svolala na úterý 30. května 2023 od 15:00 na Malostranské náměstí (hned u tramvajové zastávky) happening AMI, GO HOME!

Jako reakci na podpis hanebné dohody mezi Českou republikou a USA, kterou v uplynulých dnech ve Washingtonu podepsala ministryně obrany ČR Jana Černochová.

Termín byl zvolen záměrně v den projednávání této smlouvy Poslaneckou sněmovnou.

Na akci vystoupila europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná, místopředseda ÚV KSČM Milan Krajča, předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM Petra Prokšanová a zástupci levicových stran a hnutí a mírových organizací. 

bylo5a.jpg     bylo5b.jpg 

 

Červenec: porady Praha-východ:

Porada aktivu Praha-východ:      úterý 4.7. 2023 od 15 hodin
Jednání OV KSČM Praha-východ:     úterý 4.7. 2023 od 16 hodin

v zasedací místnosti 153, 3. patro, Praha, Politických vězňů 9.

 

Z jednání OV KSČM

2. května se konalo jednání OV KSČM Praha-východ. Zabývalo se plněním uložených úkolů a pak informacemi z vyšších orgánů (zejména z dubnového jednání VV ÚV KSČM), které byly již zveřejněny v posledním Zpravodaji. Velký krok jsme udělali také v přípravě okresní konference, která se bude konat na podzim letošního roku – v sobotu 11. listopadu. Má za cíl zvolit delegáty na konferenci krajskou a také navrhnout kandidáty do krajských voleb a kandidáty do eurovoleb.

Klíč na okresní konferenci byl po rozsáhlé diskusi a hlasování zvolen následující -  členové OV, předseda ORK (okresní rozhodčí komise byly sjezdem zrušeny) a za každých započatých 10 členů 1 delegát. Schválen byl rovněž předběžný volební a jednací řád OK. Všechny dokumenty, časové harmonogramy i možnosti konání výročních členských schůzí  budou podrobně rozepsány i ve Zpravodaji.

Podána byla podrobná informace o činnosti ZO Čelákovice, Nehvizdy a Vyšehořovice. ZO Čelákovice měla k 31. 12. 2023 30 členů. Počet členů klesá. Již 4 roky nemá ZO předsedu, ale jeho funkci vykonává s. Duník. Virová epidemie měla vliv na aktivitu celé ZO. Pořádaly se akce typu MDŽ, 15. březen, pietní akty k výročí osvobození, uctění památky nadstržm. Honzátka. ZO se aktivně zúčastnila rovněž podpisové akce ke kandidatuře Josefa Skály na prezidenta ČR. Kandidátka za KSČM do obecních voleb ale chyběla. Průměr členských příspěvků za rok 2022 byl 46 Kč. V ZO Nehvizdy zůstali 4 členové, s. Duník tam jezdí každý měsíc. Roznáší Zpravodaj a informuje o činnosti v okresní organizaci. V ZO Vyšehořovice zůstal 1 člen - s. Novák. OV KSČM doporučil ZO Čelákovice si zvolit konečně předsedu ZO, ostatní organizace a jednotlivci budou pod patronací s. Duníka.

Zabývali jsme se plněním rozpočtu za 1. čtvrtletí. Vzrostla spotřeba materiálu a ostatní služby, ale tyto výdaje souvisí s cílenými výlepy a propagací strany, byly vždy schváleny OV. Upozornili jsme na povinnost platit členské příspěvky, sice přicházejí, v prvním čtvrtletí bylo ale menší plnění, ostatně tak je to většinou každoročně.

Došlo i na vlastenecké organizace. V našem okresu je nejužší spolupráce s KČP. Okresní organizace KČP je sice malá, ale v důsledku aktivity některých členů - z naší organizace ss. Havlíčka a Princové - je velmi činná. Z jiných spolků byly uvedeny kontakty na SDH v Čelákovicích a na Čelákovický spolek houbařů.

Dále jsme probrali další Zpravodaj a poradu funkcionářů, také peripetie při pokusech informovat v Čelákovickém zpravodaji o občanských aktivitách komunistů v obci.  

Zdeněk Štefek, předseda OV KSČM

 

Bez obalu 22/2023 - Milion Čechů v chudobě, ale hlavně že jsou desítky miliard do zbrojení

 

Státní druh roste rekordním tempem, nejsou léky, není na důchody, končí školkovné nebo sleva na manžela či manželku, a do toho všeho teď Fialova vláda přišla s dalším nápadem, jak už, tak napjatému rozpočtu zasadit další ránu. Do Švédska totiž od nás odteče 60 miliard – ano, slyšíte správně – šedesát miliard za 246 obrněných vozů pro armádu. Jen připomínám, že téměř stejně bude stát rušení, nebo jak pan předseda pirátů říkal utlumování, rodných čísel, o kterém jsem mluvila v minulém vydání tohoto pořadu. Chybí peníze na důchody, asociální vládní batoh dopadne na pracující, ale budeme mít obrněná vozidla. Přes milion lidí žije v pásmu chudoby, ale jejich osobnost bude chráněna zrušením, pardon utlumením, rodného čísla a nad hlavami jim budou létat předražené stíhačky. To vše krátce poté, co sám premiér ohlašoval nutné úspory, ale následně ministryni Černochovou pochválil, a to kromě nákupu švédských obrněnců také za sjednání česko-americké obranné smlouvy, díky které naše země přijde o další díl vlastní suverenity.

…těch miliard bude asi víc

Petr Fiala je s prací ministryně Černochové natolik spokojen, že ji brání dokonce i v situaci sporů s jejími podřízenými, kde Černochová měla požadovat konec šéfa Ústřední  vojenské  nemocnice  a  taktéž   kvůli  sporům

s ministryní zvažuje konec ve své funkci i náčelník generálního štábu Řehka. Podle Fialy ale žádné spory neexistují. Předpokládám, že problémy zmizely právě proto, aby se další zbytečnou zakázku v řádu desítek miliard podařilo nenápadně dotáhnout do konce. Nikdo jiný by totiž v současné době tento výdaj na obranu za nezbytný nepovažoval.  Částka 60 miliard navíc nemusí být a zřejmě ani nebude konečná. Smlouva o nákupu od Švédů totiž obsahuje také inflační doložku a kdo ví, kam až se celkové náklady vyšplhají. Podle ekonomů může jít o další desítky miliard. U českých zbrojařů přitom budí smlouva rozpaky. Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka je překvapivé, že ministerstvo na inflační doložku přistoupilo, protože u českých firem to ve většině případů nedělá. Fialova vláda tak znovu hledá způsob, jak co nejefektivněji z okna vyhodit peníze, které by mohly být použity  tam,  kde  jsou  skutečně  potřeba  –  ve  zdravotnictví,  školství nebo

v sociálním sektoru.

Máme se chystat na válku?!!

Mimochodem náčelník generálního štábu Řehka nedávno napsal komentář pro polský deník Rzeczpospolita, v němž volá po tom, abychom se připravovali na válku. Srovnejte to pouze s tím, jaká hysterie vznikla během prezidentské volby, když jeden z kandidátů začal mluvit o tom, že nechce válku. Prý zbytečně šířil strach. Teď, když náčelník generálního štábu mluví o tom, že bychom se měli připravit na konflikt, je zřejmě vše v pořádku.

     Premiér Fiala se v uplynulém týdnu také omluvil za prodlevy s vyplácením důchodů, kdy lidé v mnoha případech na vyplacení důchodu čekají déle, než je zákonem stanovená lhůta 90 dnů. Takhle se stará stát o nejzranitelnější lidi v době krize? A to ani nemluvím o tom, že Fiala jako jeden z důvodů této situace označil politiku předchozí vlády. Není vám to už trošku hloupé, po roce a půl svádět personální situaci na ministerstvech na předchozí vládu? Rok a půl byla snad dost dlouhá doba, aby se resort v případě potřeby restrukturalizovat a optimalizoval tak, aby lidé svoje peníze dostali včas. Petře Fialo, měla bych pro vás jednu radu – místo neustálého vymlouvání, svalování viny na ostatní a omlouvání chyb neschopných ministrů zkuste pro změnu taky jednou udělat něco pořádně.

Chudí chudnou, bohatí bohatnou

V ostrém kontrastu s prodlevou ve vyplácení důchodů pak působí tento žebříček majetku miliardářů. O rekordních ziscích majitele fotbalové Sparty, Daniela Křetínského, jsem tu již mluvila. Mezi lety 2021 a 2022 nicméně zbohatlo všech 10 nejbohatších Čechů a jejich rodin. A nikoliv zrovna zanedbatelně. Podle žebříčků Forbes majetek 10 nejbohatších narostl o zhruba 400 miliard. Jen pro Vaši představu, ten bolestný – tedy pro pracující a důchodce bolestný – asociální vládní balíček má přinést možná 90 mld. korun. A to ještě kdoví jestli, protože vláda udělala při výpočtech jen účetní součet bez toho, aby přemýšleli o reálném vlivu na ekonomiku. Třeba zavedení nemocenského pojištění přinese 13 mld. A teď si to porovnejte. 10 nejbohatších rodin si za rok polepšilo o 400 mld. a stát bere na hůl důchodce i pracující, kvůli třetině této částky. Nezdá se Vám, že je v tom něco špatně? 

A tak, jak tomu již obvykle bývá, když bohatí rekordně bohatnou, chudí rekordně chudnou. K čemuž přispívá i skutečnost, že Česká republika i nadále patří mezi země s nejvyšší cenou za energie v Evropě. Platíme za energie dokonce více než všichni naši sousedi, tedy Německo, Rakousko, Polsko i Slovensko. Ale také třeba více než Francie či Švédsko.

Mírotvorný válečný zločinec

Pojďme ještě krátce do USA. Minulou sobotu oslavil americký diplomat a politik Henry Kissinger 100 let svého bohatého života a naše média o něm, samozřejmě, velmi oslavně v této souvislosti hovořila. Přitom jeho minulost je značně ambivalentní a pokud bychom měli použít dva přívlastky k jeho popisu, pak by to byl „mírotvůrce“ i „válečný zločinec“. Kissingerovi bylo 15 let, když jeho německá a židovská rodina uprchla v roce 1938 do Londýna a následně do USA, kde Henry vystudoval harvardskou univerzitu a posléze se stal poradcem pro národní bezpečnost a pak i ministrem zahraničí ve vládách prezidentů Nixona a Forda. S jeho jménem je spojena řada úspěšných diplomatických průlomů, především dohoda USA s Čínou. Dnes Kissinger varuje před možnou konfrontací mezi USA a Čínou, která by podle něj měla zcela katastrofální důsledky.  Nejznámější jsou Pařížské dohody, které v roce 1973 umožnily stažení amerických vojsk z Vietnamu. Za tuto mírovou smlouvu obdržel Kissinger Nobelovu cenu za mír, a to navzdory faktu, že jednáním předcházelo téměř kobercové bombardování severního Vietnamu, které mělo zemi přinutit ukončit válku. Kissinger (spolu s Nixonem) byl  zodpovědný za obrovské bombardování Laosu a Kambodže. Na tehdy neutrální Kambodžu bylo shozeno více než 100 000 bomb a zahynulo více než 600 000 obyvatel. Za tento zdokumentovaný zločin nebyl nikdo nikdy potrestán. Právě v reakci na něj došlo k nástupu Rudých Khmerů.

     Neslavná je i Kissingerova aktivní role při zapojení CIA v Chile proti levicovému prezidentovi Salvadoru Allendemu, který byl v roce 1973 zavražděn brutálním režimem diktátora Pinocheta za aktivní podpory USA. Ve stejném roce Kissinger podpořil Izrael v tzv. Jomkipurské válce proti Egyptu se Sýrií. Ovšem později se Kissinger angažoval ve snaze snížit napětí mezi Izraelem a arabskými státy a v té souvislosti přesvědčil Izrael, aby stáhl své vojáky z okupovaného Sinajského poloostrova. Neměli bychom ani přehlédnout Kissingerovu podporu indonéské invaze Východního Timoru, kde zahynula spousta domorodců a mír tam nakonec pomohla úspěšně prosadit až OSN.

     Kissinger byl vždy důsledně pragmatickým politikem, který prosazoval tzv. realistickou politiku, která byla často označována za „metternichovskou rovnováhu“. Ve svém úsilí zajistit stabilitu a zmíněnou rovnováhu se Kissinger nikdy nenechal zviklat argumenty o morálních hodnotách svých kroků, které byly často vyhodnoceny jako podíl na válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a porušování lidských práv.

     Na druhé straně je třeba uznat, že ve snaze o snížení napětí mezi velmocemi, pomohl Kissinger vyjednat v roce 1975 tzv. Helsinské dohody o bezpečnosti a spolupráci včetně třetího koše Závěrečného aktu o lidských právech a základních svobodách. Je rovněž třeba ocenit, že Kissinger jako zastánce politiky uvolňování vztahů mezi Washingtonem a Moskvou v roce 1972 přesvědčil obě velmoci k podpisu smlouvy SALT 1 omezující počet mezikontinentálních střel a střel odpalovaných z ponorek. Kissinger zůstal neoblomným odpůrcem podceňování rozpoutání jaderného konfliktu.

     I ve svých sto letech se Kissinger i nadále vyjadřuje ke světovým konfliktům. Mezinárodní společenství překvapil svou ostrou kritikou amerického i evropského vyzbrojování Ukrajiny, která nemá žádnou šanci porazit jadernou moc, aniž by se vyhnula nebezpečnému jadernému holocaustu.     

     Původně Kissinger rovněž zkritizoval sliby Ukrajině, že by se mohla stát členským státem NATO. Naopak označil tyto snahy za jeden z faktorů, které vedly prezidenta Putina k bezpečnostním obavám a k aktuální situaci na Ukrajině. Poté, co k vojenské operaci došlo, tak Kissinger změnil názor a nyní se domnívá, že vstupem do NATO by Aliance mohla zabránit Ukrajině realizovat její přehnané teritoriální ambice a ohrožovat Ruskou federaci. A členství Ukrajiny v NATO by rád vyměnil za toleranci ruské anexe Krymu, čímž by podle něho došlo k rovnováze mezi nespokojeností Ruska a Ukrajiny. Takováto úvaha je pravděpodobně nerealistická, neboť Rusko se jistě nemůže smířit s přítomností jednotek NATO na svých hranicích.

     Ovšem Kissingerova předpověď, že by mohlo do konce tohoto roku dojít k jednání o míru, které zprostředkuje především Čína, se naopak zdá být realistická, zvláště poté, co takové jednání nedávno podpořil i ruský ministr zahraničí Lavrov. Kissinger se sám nabídl, že by mohl odjet do Moskvy a jednat s Vladimírem Putinem. Přál by si, aby se ruská armáda stáhla k hranicím z února 2022, což však nevylučuje možnost, že by se na území, kde žije většina rusky mluvících obyvatel, konalo referendum o jejich budoucnosti, a to pod kontrolou OSN.  Pokud by občané odmítli kyjevskou vládu, tak by se jejich rozhodnutí – v zájmu míru a stability – muselo plně respektovat.

     Kissinger tak i ve svých sto letech zůstává sice velmi kontroverzní, ale stále vlivnou osobností. V USA, demokraté i jeho republikáni, velmi nelibě vnímají jeho ostrou kritiku jak prezidenta Bidena, tak i Donalda Trumpa, jako politiků neschopných zajistit mír a prosperitu. 

     Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=lz-74kf7mfc

Vystoupení k zákazu spalovacích motorů a normě EURO7:  https://www.youtube.com/watch?v=IC4mf3ir-Pc

Komentář k chování amerického farmaceutického koncernu Pfizer: https://www.youtube.com/watch?v=vS118n5hlpg

Vystoupení v Evropském parlamentu k dění na České poště: https://www.youtube.com/watch?v=2JM68uikMQI

                                                                                                                   

Těším se na setkání s Vámi

 • V úterý 6. června od 15 hod. veřejné slyšení k petici KSČM proti zvyšování věku odchodu do důchodu v Poslanecké sněmovně (jednací sál petičního výboru, Sněmovní 1, Praha – Malá Strana)
 • Ve středu 7. června od 17 hod. beseda v Rakovníku (Tylovo divadlo)

Mějte se krásně!

                                                                                              Kateřina Konečná

 

Májové pietní akty 2023

     Již dlouhá léta začínám šňůru májových pietních aktů tradičně v sousedních Milovicích. I letos 8. května odpoledne jsem společně s ostatními hosty kyticemi rudých květů uctil památku obětí 2. světové války u pomníků Vítání v zahradě školy a generála Sochora v městské části Mladá. Kromě pořadatelů a občanů Milovic i přilehlých obcí se těchto pietních aktů zúčastnily delegace velvyslanectví Ruské federativní republiky vedené paní Naděždou Timkinou a Běloruské republiky v čele s Olgou Filimoncchik.

   Účastníky aktu přivítal jménem pořadatelů Zdeněk Milata, předseda OV KSČM Nymburk. Ve svém projevu připomněl historické události slavných májových dnů, i žhavou současnost v podobě protilidových opatření vládnoucího pětidemoličního slepence s podporou prezidenta, ale i stále probíhajícího nesmyslného bratrovražedného konfliktu na Ukrajině. V neposlední řadě připomněl, že to byli především vojáci Rudé armády, kteří sehráli rozhodující úlohu v porážce fašistů a osvobození Československa.

  Poté v krátké zdravici vystoupily obě zástupkyně hostů. Jménem čelákovických komunistů, OV KSČM Praha-východ i Klubu českého pohraničí jsem na závěr poděkoval všem za to, že přišli na tento tradiční pietní akt a společně s námi uctili památku těch, kteří obětovali to nejcennější, co člověk má, svůj život, abychom my dnes mohli žít v míru.

  Také letos pořadatelé připravili v blízké restauraci občerstvení, při němž proběhla příjemná, živá beseda se zúčastněnými občany a vzácnými hosty. Společně jsme si s našimi hosty připili na „Den Pabědy“ a navázal jsem zde i několik nových kontaktů.

    Letošní 9. květen – den ukončení nejstrašnější války v dějinách lidstva, den, kdy byla osvobozena, zejména vojsky Rudé armády, naše Československá republika od nenáviděných nacistických okupantů, připadl opět na pracovní den. Tato skutečnost se odrazila i na účasti občanů ale zejména hostů našich tradičních pietních aktů čelákovického okrsku. S lítostí se omluvili někteří tradiční hosté; za všechny si dovolím jmenovat Stanislava Grospiče, Zdeňku Hajlekovou, Jaroslava Hudce a kamarády s Prahy, kteří u pomníků vždy stojí čestnou stráž v dobových vojenských uniformách, a další, kterým účast znemožnily jejich pracovní povinnosti nebo zdravotní stav a v neposlední řadě i účast na pietních aktech v místě bydliště nebo okolních obcích, které probíhaly ve stejném termínu.

  Ještě před tradiční štafetou našich májových pietních aktů jsem se spolu s Majkou Princovou a Milanem Havlíčkem, který vše zorganizoval a zabezpečil, zúčastnil 9. května dopoledne pietního aktu v Praze na Olšanských hřbitovech, pořádaném Společností Ludvíka Svobody, Levicovým klubem žen, Slovanským výborem, Společností Julia Fučíka a Klubem českého pohraničí. Na čestném pohřebišti je pochováno 437 vojáků Rudé armády. Nejprve jsme spolu s dalšími účastníky položili ke každému hrobu rudý karafiát. Oficiální pietní akt jsme zahájili u sochy Jana Švermy, poté jsme se přesunuli k soše Jožky Jabůrkové a Julia Fučíka. U všech jsme uctili památku jejich obětí rudými květy. O jejich hrdinství ke zúčastněným občanům promluvil Milan Havlíček a Alena Grospičová. Hlavní část aktu se uskutečnila před Památníkem rudoarmějce, který byl ze všech stran obložen věnci a květinami. Ke zúčastněným občanům, ale i pravděpodobně stovkám  pozůstalých, rodinných příslušníků a přátel obětí, kteř, v den vítězství, přišli k jejich hrobům vzdát úctu, promluvil levicový kandidát na prezidenta ČR Josef Skála a poslanec Parlamentu za SPD Jiří Kobza. 

  Od covidové éry, kdy jsme byli nuceni přistoupit k tzv. štafetovým aktům formou delegací ZO a hostů, pořádáme tyto akty v rámci akce „Ani pomník bez kytičky.“ Také letos jsme kyticemi rudých květů postupně uctili památku obětí nejstrašnější     války   v    lidských    dějinách    na    11    pamětních   místech

v Čelákovicích, sousedních Nehvizdech a Lázních Toušeň. 

  Spolu s domácími se této štafety zúčastnili i tradiční hosté: předseda okresního výboru pořadatelské organizace Zdeněk Štefek, předseda OV  KSČM Nymburk Zdeněk Milata, ale především hosté nejvzácnější, zástupci delegace velvyslanectví Ruské federativní republiky v Praze vedené Naděždou Timkinou, kteří se k nám připojili v Sedlčánkách.  U pomníku Rudé armády v parku u Labe jsem přivítal jménem pořadatelů přítomné občany, zejména vzácné hosty a v krátkém projevu připomněl, obdobně, jako Zdeněk Milata v Milovicích,  historické události slavných májových dnů, ale i současnou nepříjemnou situaci. Za pozvání a organizaci aktů poděkovala zástupkyně Ruské federace. V závěru jsem poděkoval účastníkům za to, že společně s námi přišli uctít památku obětí nejstrašnější války v lidských dějinách

a vyslovil přání, abychom v odkazu těchto obětí nadále žili v míru.

  Obdobně, jako v Sedlčánkách, proběhl pietní akt i v Parku Rudé armády v Záluží. Po rozloučení se zástupci velvyslanectví RF, kteří ještě jeli na pietní akt do Prahy, jsme dokončili naše putování po pamětních místech čelákovického okrsku v sousedních Nehvizdech a Lázních Toušeň.

  Na poslední okresní konferenci jsem se seznámil s manželi Bogdanovičovými z Běloruské republiky, kteří už dlouhá léta žijí v sousedním Brandýse. Velmi rád jsem přijal jejich pozvání k nim do Brandýsa na počest uctění památky obětí a Dne vítězství. Společně s nimi, členy brandýské a staroboleslavské organizace, Danem Kormančíkem, Standou Šrámkem, Zdeničkou Hajlekovou a několika dalšími občany, v přátelském, družném prostředí, při výborném občerstvení, a ještě lepším pití, které nám pohostinní přátelé připravili, jsem ukončil letošní tradiční májové pietní akty a s přáteli oslavil „Den Pabědy“.

  Děkuji všem, kteří se letos zúčastnili májových pietních aktů a uctili tak památku osvoboditelů i všech ostatních, kteří obětovali to nejcennější, co člověk má, svůj život, abychom my ostatní, mohli žít dnes v míru. Nikdy na ně nesmíme zapomenout.  

                                                        Vladimír  Duník,   MěO KSČM  Čelákovice

 

Ze Staré Boleslavi

sboleslav.jpg Tradiční pietní akt k výročí osvobození pořádaný ZO KSČM Stará Boleslav se konal 8. 5. na hřbitově ve Staré Boleslavi. Díky členům byl pomník důstojně uklizen a upraven. Tradičně nám přálo počasí, a tak i účast byla slušná.

Na pořádek po celou dobu trvání pietního aktu dohlíželi 4 členové městské policie, kterým jsme na závěr rozdali naše volební noviny. Nikdo z nich je neodmítl.

                                                                                         Zdeňka Hajleková

 

 

Pietní akt položení věnce k hrobu sovětských vojáků v Říčanech

ricany.jpg Dne 8. května 2023 v 10 hodin jsme se sešli před hřbitovem v Říčanech a následně jsme se přesunuli k hrobu sovětských vojáků, abychom zde položili věnec k uctění památky osvoboditelů.

Akce se zúčastnila i soudružka Marie Rychlovská, pamětnice osvobození, která připomněla tehdejší události.

Poděkování patří soudruhu Františku Pokornému z Mukařova za zajištění květin a věnce. 

Následně soudruzi Pokorný, Posolda a Zima zajistili položení květin k pomníkům padlých v Říčanech na náměstí, Mukařově, Kamenici, Velkých Popovicích a Kunicích.

Zima Vladislav

 

kunice.jpg kk.jpgricanynam.jpg

mukarov.jpg

brandys2.jpgbrandys.jpg

Malá koláž z výběru pietních aktů, celý rozsah poskytnuté dokumentace by se do našeho Zpravodaje nevešel. Děkujeme…

 

cel1.jpg   ric.jpgcel2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

cel3.jpg

cel4.jpg

Malá koláž z výběru pietních aktů, celý rozsah poskytnuté dokumentace by se do našeho Zpravodaje nevešel. Děkujeme…

 

ZO KSČM Kostelec nad Černými lesy

V úterý 31. 5. 2023 od 15:00 hod se v přísálí sokolovny v Kostelci nad Černými lesy konala členská chůze ZO KSČM Kostelec nad Černými lesy.

Podle schváleného programu proběhla volba místopředsedy ZO – byla zvolena s. Marie Šisáková.

Dalším bodem programu bylo řešení přechodu ZO z okresu Kolín pod okres Praha-východ.

Důvod přechodu z okresu na okres byla změna okresních hranic. Kostelec n. Č. l. leží v okrese Praha-východ a také špatná dopravní dostupnost z Kostelce do Kolína.

Předseda organizace Jiří Liška, který je zároveň jediným zastupitelem a radním za KSČM na okrese Praha-východ v zastupitelstvu v Kostelci nad Černými lesy, informoval členy o komunálních záležitostech a jejich řešení ve městě.

     Členská schůze rozhodla - odsouhlasila přechod pod okresní organizaci Praha-východ. Přítomno bylo 11 členů, pro bylo 10, 1 proti. 8 členů se nemohlo ze zdravotních důvodů zúčastnit, ale podepsali souhlasné prohlášení. Všech 8 souhlasí s přechodem pod okres Praha-východ.

Shrnutí hlasování: ZO KSČM má 19 členů, celkem 18 členů hlasovalo pro přechod pod Prahu-východ, jeden byl proti.

Schůze se zúčastnili členové OV KSČM Praha-východ František Pokorný a Zdeňka Hajleková. Za OV KSČM Kolín nebyl nikdo přítomen.

                                                                                              Zdeňka Hajleková

 

Představujeme sousední okresní organizace – nyní je to Kolín

Otázka č. 1  Jak bys ji charakterizoval co do velikosti?

     V rámci našeho OV pracuje více jak dvě stovky členů strany a to ve 24 ZO.  Některé z nich, ty větší, Kolín a Pečky, máme ještě rozděleny na skupiny. Každá skupina by v měřítku strany vydala na samostatnou ZO. Ne všichni členové, a ne všechny ZO jsou dostatečně aktivní. To je ovšem, tak jak hovořím se svými kolegy, předsedy OV, také v jiných OV. Proč tomu tak je, by bylo na samostatný článek. Samozřejmě, jednou z hlavních příčin, ovšem ne jedinou, je vysoký věk našich členů a členek.

     Tím hlavním orgánem u nás je OV, který se schází zhruba jednou za dva měsíce. Pravidelně také zasedá VV OV. Co se nám osvědčilo, je pravidelné měsíční konání porad předsedů či aktivistů ZO. Doložit to lze poměrně vysokým průměrným členským příspěvkem. Ten je druhý největší v našem kraji. I v tomto případě lze říci, že k plnění jedné ze základních povinností člena strany hmotně podporovat stranu je přístup od členů rozdílný. Někteří platí tak, jak jim ukládají Stanovy, jiní dají více, než musí. Zato všem patří poděkování. Naproti tomu jsou členové, spíše bych použil výraz nekomunisti, kteří nezaplatili i za několik posledních let nic. Přitom se cítí jako členové strany. Zda jimi skutečně jsou, by se dalo úspěšně pochybovat. No je to věcí jejich svědomí, jejich přístupu ke straně.

 

Otázka č. 2 Co komunální volby? Jak dopadly? Jaké problémy řešíte v komunální sféře?

Komunální volby nedopadly tak, jak bychom si představovali a přáli. Vlastně jako ve většině OV. Opět proč, by vydalo na samostatnou úvahu. Vlastně nemáme ani jednoho zastupitele. Mimo Kostelce nad Černými lesy, kde byl zvolen Jiří Liška. Kostelec je na základě dávné dohody řízen OV Kolín, i když podle státní správy spadá pod okres Praha východ.  Dost jsme se snažili, aby tomu tak nebylo. Například v Kolíně nám uteklo místo v zastupitelstvu města o pár hlasů. Přitom jsme do volební kampaně dali dost energie a nemalé finanční prostředky.  Na kandidátce jsme měli vedle členů strany lidi bez politické příslušnosti a také příslušníky jiné politické strany. Co řešíme v současné komunální politice? Hlavně to abychom příště dopadli lépe.

 

Otázka č. 3 Jaké akce tradičně děláte a čeho se účastníte …

Akcí, které organizujeme nebo se jich tradičně zúčastňujeme, je několik. Začnu 1. májem. Letos mě potěšilo, že jsme na něm měli větší účast, i když nedosahovala minulosti než v minulém roce. Pravidelně si připomínáme osvobození Československa a ukončení druhé světové války. Začátek roku pro nás znamená účast na pietním aktu u pomníku zavražděné komunistky Anny Kvašové. Jezdíme do Lidic, pod Blaník, k pomníku A. Zápotockého a nesmím zapomenout na Čelákovice, připomínka zavraždění strážmistra SNB Honzátka. To je pro nás obzvlášť těžké připomenutí, protože jeho vrah byl z našeho okresu. Pravidelně jsme také jezdili na Slivici. Bohužel, letos byl pro tuto akci zvolen nevhodný termín. Tak jsme místo tam jeli, jak je pro nás tradiční, k válečnému hrobu do Českého Brodu, uctít si památku osvoboditelů.

Poslední větší akcí, která se nám povedla zorganizovat, byla veřejná beseda s předsedkyní strany s. Konečnou. Ta se uskutečnila ve výstavním sále Městského společenského domu a byla na ni, na dnešní poměry, slušná účast. Přítomno bylo 120 posluchačů, jak členové strany, tak a to je potěšující, také nestraníci.

 

Otázka č. 4 Využíváte toho, že máte v okresním městě sídlo, k čemu všemu slouží? Co společenské organizace?

Dnes, s ohledem na ekonomickou situaci strany se ukazuje jako prozíravé, že jsme před několika lety nechali upravit náš, jak říkáme domeček. Nejsme zadluženi a jeho základní provozní náklady hradíme za svého. Snad nám to vydrží i v budoucnu.  Využíváme jej mimo zasedání okresních orgánů a konání členských schůzí také pro potřeby KČP Kolín. S ním velice úzce spolupracujeme. Několikrát jsme v „domečku“ uspořádali besedu s představiteli strany. Byl také zapůjčen mladým, kteří se hlásí k marxismu, pro jejich setkání. V roce 2022 jsme ho zapůjčili, za nájemné, pro konání vzdělávacích kurzů především pro seniory.

 

Otázka č. 5 Co říkáš aktuální situaci ve společnosti a ve straně?

Odpovědět na tuto otázku není jednoduché a nelze to odfláknout. Žijeme v době, které jsem myslel, že se nikdy nedočkám. Nemůže přijít. Místo aby se řešily potřebné věci, které by přinesly užitek většině lidí, místa ve školkách a školách, funkční zdravotnictví na všech úrovních, dostatek léků, rozšiřování a zkvalitňování péče o potřebné všeho druhu a řada dalších, tak zbrojíme. Chce se válčit! Proč? Vydáváme peníze ze státního rozpočtu, který je děravý jak cedník, zadlužujeme republiku jako nikdy v minulosti a chce se válčit. Dnes se nepokrytě haraší zbraněmi. V naší zemi je celá řada válkychtivých lidí, bohužel pro nás ti dnes v této zemi vládnou a rozhodují, jako například ministryně války Černochová, ale k naší smůle i nově zvoleny prezident, generál Pavel. Podle mého soudu si vůbec nedokáží představit ani připustit, jak škodí především obyčejným lidem. Ti pak nejvíce na sobě pocítí hrůzy války. Ano válka je Vůl a to velký. Psát o to, že nám v této zemi téměř nic nepatří, že došlo po roce 1989 k velké krádeži, je dnes zbytečné. Ona teprve budoucnost ukáže a odhalí všechna ta zvěrstva, která tady byla spáchána, a také vyřkne jména těch, kteří za to nesou největší díl viny.

      Dnes se s plnou nahotou ukazuje, jaká je to chyba, že KSČM není ani v krajských zastupitelstvech, až na nepatrné výjimky, ale hlavně, že nejsme v PS PČR. Proč tomu tak je, by opět bylo na obšírnou diskusi. Ovšem jedno musím říci hned. Do značné míry si za to můžeme my sami komunisté, že jsme uvnitř strany včas a energicky neřešili vznikající problémy, o kterých se vědělo (ekonomiku, mládež) a málo jsme uplatňovali poznávací funkci strany.

 

Otázka č. 6 A co bys vzkázal našim čtenářům?

Je třeba, abychom my, kteří pevně věříme v naši věc, vytrvali. Nepodléhali poraženeckým náladám. Vím, stárneme, přesto vydejme ze sebe vše, co ještě dokážeme a věřme, že: “„Vstanou noví bojovníci“.

Děkujeme Františku Švarcovi, předsedovi OV KSČM Kolín

 

Stanoviska KSČM
Vláda nechce zdanit bohaté, proto navrhuje destrukci penzijního systému

Vláda Petra Fialy okázale představila svůj návrh změn důchodového systému, o kterých tvrdí, že jde o reformu, se kterou přichází za pět minut dvanáct ve snaze zachránit ekonomiku země.

Komunisté důrazně odmítají vládní návrh destrukce stávajícího systému, jehož důsledkem bude další ožebračení poctivě pracujících.

     Návrh vládní důchodové reformy je přesně takový, jaký mohli občané ČR od vlády ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů očekávat. Chudým bere a bohaté zvýhodňuje. Fialova vláda tak představila další pokus o rádoby reformu, který se negativně dotkne především sociálně nejzranitelnějších skupin, jež se na rozdíl od superbohatých nemohou bránit.

     Vládní návrh problém důchodového systému neřeší, ale přesouvá svou zodpovědnost na pracující, kteří se již dnes často potácí na hraně existenčních problémů.

Řešení situace je přitom prosté: vyšší zdanění boháčů, bank a korporací a trvalé financování penzijního systému i z části daňového výnosu, jak je běžné v řadě jiných evropských zemí!

 Praha, 11. 5. 2023

 

 

Komunisté vyzývají k aktivnímu odporu proti vládě

Vládě Petra Fialy stačilo pět set dní na to, aby dovedla zemi k jedné z historicky největších inflací, nekontrolovanému růstu cen energií, potravin a služeb a aby zbavila naši zemi suverenity zpřístupněním jejího území pro dlouhodobý pobyt amerických vojsk. To vše za soustavného bezostyšného lhaní o tom, že nechystá zvyšovat přímé daně či zvyšovat výdaje sociálně slabým.

Vyvrcholením její činnosti je představení dalšího balíku asociálních kroků, jejichž důsledkem bude destrukce penzijního systému, zvýšení daňové zátěže, zásadní zvýšení věku odchodu do důchodu, zvýšení nákladů na bydlení, dramatické zvýšení odvodů pro živnostníky, snížení státní podpory stavebního spoření a řada dalších opatření, které vláda postupně odkrývá a které se mají dotknout zaměstnanců, rodin žijících na hranici příjmové chudoby, seniorů i tělesně postižených.

Komunisté proto vyzývají k aktivnímu odporu proti vládě.

Vyzýváme občany České republiky, kterým není lhostejné, jakým způsobem ovlivňuje vláda Petra Fialy jejich životy, kterým není lhostejné, že se budou muset ještě více uskrovnit či dokonce zadlužit, kterým není lhostejné, že se vláda rozhodla zvýšit finanční zátěž především u zaměstnanců a nízkopříjmové skupiny obyvatel, aby se zapojili do organizovaných protivládních protestů,“ říká europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná. „Vyzýváme odboráře, aby se organizovali na pracovištích a požadovali vyhlášení stávkové pohotovosti, vyzýváme zaměstnance, aby se organizovali proti destruktivní politice současné vlády!,“ dodala Konečná.

Komunisté vyzývají k aktivnímu protivládnímu odporu i formou podepisování petic či zasíláním protestních e-mailů na adresy jednotlivých ministerstev.

KSČM připravuje řadu protivládních demonstrací, první z nich proběhnou již 17. května v Klatovech a 18. května v Kroměříži. Komunisté zároveň vystoupí 6. června 2023 na půdě Poslanecké sněmovny ve veřejném slyšení k petici proti zvyšování věku odchodu do důchodu, pod kterou se podepsalo již více než patnáct tisíc lidí.

Praha 15. 5., vedení KSČM

 

KSČM: Tzv. obranná smlouva s USA zbavuje ČR suverenity

      Pravicová vláda P. Fialy schválila česko-americkou dohodu o obranné spolupráci. Tato smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky, v podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi.

      KSČM tuto smlouvu důrazně odmítá, neboť naši zemi zbavuje posledních zbytků suverenity a vede ji do zcela otrockého postavení vůči USA. Jde o smlouvu, která není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze pro Spojené státy a jejich zájmy. Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území ČR bez jakékoli kontroly z naší strany. Americká armáda si může zřizovat na českých vojenských základnách a ve vojenských výcvikových prostorech svá vlastní vojenská zařízení, která bude mít zcela pod svou kontrolou bez jakýchkoli pravomocí české strany. Bude zde moci provozovat například vlastní rekreační zařízení či prodejny. Česká republika se také vzdala výsadního práva na trestní stíhání příslušníků ozbrojených sil USA za trestné činy jimi spáchané na území České republiky. Ozbrojené síly USA a jejich dodavatelé jsou rovněž zproštěni od placení DPH a dalších daní. Případné stavební zakázky se mají řídit primárně právem USA a stejně tak pracovně právní vztahy u dodavatelů USA. Česká republika se tak zcela zbavuje vlivu na to, co se na našem vlastním území bude dít.

     Nejde tak v žádném případě o smlouvu, která by měla přispět k mezinárodnímu míru a stabilitě a prohloubit spolupráci v oblastech obrany a bezpečnosti. V prvé řadě jde o to, aby zde Spojené státy mohly bezplatně a beztrestně působit a zvyšovat svou kontrolu nad dalšími státy. Stačí si jen připomenout americké tajné věznice, které Spojené státy zřizovaly na svých vojenských základnách v různých zemích, kde v minulosti věznily a mučily své skutečné či domnělé odpůrce.

Vyzýváme proto občany, aby se proti této smlouvě postavili a řekli jí jasné NE!

Praha 30. 4. 2023, vedení KSČM

 

KSČM zásadně odmítá „obrannou“ smlouvu s USA

   KSČM důrazně odmítá uzavření tzv. obranné smlouvy mezi ČR a USA, které schválila vláda P. Fialy. Ta musí být nejen schválena oběma komorami Parlamentu ČR, kde má většinu současná pravicová vládní koalice, ale také ratifikována prezidentem republiky. Nutné je zdůraznit, že žádná z vládních stran neměla uzavření této smlouvy ve svém volebním programu a není obsažena ani v koaliční smlouvě či programovém prohlášení vlády.     Vláda tak rozhoduje za zády občanů ČR.

Smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky. V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti jednostranně toto ujednání vypovědět po dobu dalších deseti let. Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území České republiky bez jakékoli naší kontroly. Fakticky zde mohou být bez našeho vědomí umístěny jaderné zbraně a další zbraně hromadného ničení. Neuvěřitelný je i rozsah zabraného území – omezení státu i občanů bude významné, až neodhadnutelné. Česká republika se tak zcela zbavuje kontroly nad tím, co se na našem vlastním území bude dít. Nejde o smlouvu, která by měla přispívat k mezinárodnímu míru a stabilitě a prohlubovat spolupráci v oblastech obrany a bezpečnosti. V prvé řadě v ní jde o to, aby zde Spojené státy mohly bezplatně a beztrestně působit a zvyšovat svou kontrolu nad dalšími státy. Přijetí této smlouvy Českou republiku zbavuje zbytků suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení ČR vůči USA.

„Obranná“ smlouva není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze a jenom pro Spojené státy americké a jejich zájmy.

     KSČM vyzývá občany ČR, aby se připojili k jí iniciované petici proti přítomnosti cizích vojsk na území naší republiky a k odmítnutí rozmístění cizích základen a zároveň se účastnili demonstrací proti této tzv. obranné smlouvě.

      Zopakujme  úspěšné  tažení  proti  výstavbě  americké  radarové  základny v Brdech.

V letech 2007-2009 její umístění odmítlo, nejen v rámci mohutných demonstrací, svými podpisy několik set tisíc občanů ČR!

VV ÚV KSČM, 12. 5. 2023

 

Z jednání VV ÚV KSČM 12. května 2023

Schváleno bylo stanovisko VV ÚV KSČM – KSČM zásadně odmítá „obrannou“ smlouvu s USA.

Byla debatována v samostatném bodě aktuální politická situace. První výstupy na deformy vlády máme, video, grafiku; máme vytipovaných TOP 10 bodů, které budeme komunikovat. Veřejné slyšení k petici k důchodům bude 6. 6., odevzdána byla petičnímu výboru i petice k cizím armádám. Chtělo by to aktivovat okresy - petiční stánky 1 týdně! Podporu z centra dostanou, máme petice, letáčky, plakáty…

Schváleno bylo rovněž zabezpečení 5. zasedání ÚV KSČM 24. června – p

Schválena byla rovněž směrnice o působení KSČM ve veřejném prostoru, okresní a krajské weby budou nahrazeny prostorem na centrálním webu, adresy zůstanou zachovány. Definována pravidla pro komunikaci s médii i jednotný design výstupů KSČM.

V personálních otázkách řešeny nešťastné výstupy končícího předsedy OV KSČM Blansko. Místo s. Rozsára bude s. Chaloupka na poloviční úvazek. Úklid na ÚV KSČM řešen DPP místo dlouhodobě nemocné současné uklízečky. Schváleno DPP pro Nymburk – s. Hladíková.

V ekonomických otázkách řešen prodej části pozemku v Karviné sousedovi, chtějí zateplovat, v jejich možnostech je 50 tis. Kč, odhad je ale 170 tis. Kč – projednáme s nimi možnost splácení, aby mohli uhradit větší částku. Řešil se i návrh na využití sklepa ÚV KSČM. Naše podmínka je, že vrátnice bude jako dosud, budou platit nájem a část odbydlovat a samozřejmě bude oddělena elektřina a teplo.

Dále byla řešena situace ekonomická. 19 okresů má neuhrazené faktury nad 100 tis. Kč vůči centrále, celkem 10 mil., vyzvou se ti, co mají zdroje, k zaplacení a ponechání si 100 tis. Kč. Podruhé zasedala pracovní komise k nemovitosti, první výstup bude do konce června. Představeny byly návrhy změn financování organizační struktury… současný model financování se prodlouží do okresních konferencí, bude se diskutovat na KVSP a s kraji varianta řízení přes 8 profesionálních „instruktorů“, okresy by financovány nebyly, ale asi by hradily podíl na „instruktorech“. Bude o tom dost náročná debata na komisích i s kraji.

Poskytnuta byla informace o situaci společnosti FUTURA a.s. - nový šéfredaktor je s. Šulda, valná hromada bude 14. 6., zastupovat nás bude s. Pěnčíková.

Schváleno bylo rovněž vyslání delegace na zasedání 23. pracovní skupiny MSKDS v Istanbulu - s. Roman, setkání s KS Číny (konec května) se zástupci KS stran východní a střední Evropy (ss. Pěnčíková a Horák, s. Konečná jen jeden den) + Slovensko (sjezd KSS 20. 5., Banská Bystrica, s. Šimůnek). nformace a zprávy ze zahraničních služebních cest - ze zahraniční cesty do ČLR (Ludvík Šulda, Petr Havránek).

Akce celostátní a krajské byly doplněny o Lidice.

Zdeněk Štefek

 

TISKOVÁ ZPRÁVA SPOLEČENSTVÍ „PRAK“ VE VĚCI MGR. MARTINY BEDNÁŘOVÉ

prak.png Učitelka Mgr. Martina Bednářová dostala 7. dubna 2022 výpověď z práce ústním sdělením ředitelky Základní školy Na Dlouhém lánu 43, Praha 6 (písemně přišla výpověď až 2. května 2022). Důvodem byly její výroky během vyučování dne 5. dubna 2022, v němž na příkladu konfliktu na Ukrajině vysvětlovala, co znamená kritické čtení, vztah mediálního světa a reality, neboť zjistila, že žáci mají o konfliktu jen povrchní znalosti bez historického kontextu a na základě jednoho zdroje.

Mgr. Bednářová podala žalobu na propuštění z práce. 27. února 2023 vydal soudní senát s předsedkyní JUDr. Ladou Horákovou usnesení, jímž žaloba byla shledána jako nedůvodná a výpověď z práce platná, neboť Mgr. Bednářová „hrubě porušila pracovní kázeň a pravidla pedagogického pracovníka“. Mgr. Bednářová však do dnešního dne čeká na písemné vyhotovení rozsudku, aby se proti němu mohla odvolat.

13. ledna 2023 bylo Policií ČR vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání Mgr. Martiny Bednářové jako osoby obviněné ze spáchání přečinu „Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“ podle § 405 trestního zákoníku za výroky v době výuky hodiny českého jazyka dne 5. dubna 2022. V této trestní věci bylo nařízeno hlavní líčení na 22. června 2023 od 9 hodin u Obvodního soudu pro Prahu 6, ul. 28. pluku 1533/29b, Praha 10 – Vršovice, v jednací síni 4.303, IV. patro.

Mgr. Bednářová se tak ocitla v postavení osoby prakticky ve svém oboru nezaměstnatelné. Odpovídá na inzeráty, v nichž jsou hledáni pedagogičtí pracovníci s kvalifikačními požadavky, které splňuje – avšak po sdělení svého jména byla dosud vždy více či méně zdvořile odmítnuta.

Společenství PRAK proto žádá širokou veřejnost, aby pomohla Mgr. Bednářové sehnat zaměstnání, alespoň zčásti odpovídající její kvalifikaci (absolventka Filozofické fakulty UK, obory bohemistika, rusistika, pedagogika; dlouholetá praxe v oboru převážně na pozici učitelky ČJ na základní či střední škole, jazykové znalosti němčina, ruština, částečně francouzština).

Tipy a nápady či nejlépe nabídky zaměstnání laskavě posílejte přes webovou stránku PRAKu (https://www.spolecenstvi-prak.cz/kontakt/) nebo na e-mailovou adresu < prak@spolecenstvi-prak.cz>.

Za společenství PRAK Lenka Procházková a Jan Schneider

 

Společenství PRAK (Proti Represi A Kriminalizaci) - Cílem tohoto společenství je Právní Pomoc Proti Politické Perzekuci. Proto budeme sledovat případy osob, které jsou persekvovány či přímo trestně stíhány nebo dokonce vězněny za svobodné projevy svého přesvědčení. Budeme s těmito případy seznamovat veřejnost i úřady a podle svých možností pomáhat postiženým osobám…

 

Informace k pietnímu aktu k 81. výročí VYHLAZENÍ OBCE LIDICE 
sobota 10. června 2023 od 10 hodin

Program pietní vzpomínky

9:00 – 9:45

Mše na základech kostela sv. Martina celebruje arcibiskup J. Graubner

9:45 – 10:00

Přesun hostů ke společnému hrobu

10:00:00

Kladení věnců ke společnému hrobu

 

Přivítání ředitelem Památníku Lidice

 

Modlitba arcibiskupa J. Graubnera

 

Poděkování ředitele Památníku

Státní hymna

Přesun hostů k Pomníku dětí

Program KSČM

10.00   shromáždění se kolem hrobu

10.00   OV KSČM a LKŽ ze Středočeského kraje i další si vyzvednou

            objednané kytice u potoka, pochod účastníků KSČM a LKŽ k hrobu

            lidických mužů
 

Společné položení věnců i rudých kytic k hrobu a u popravčí zdi Horákova statku

Poté shromáždění u sochy Ženy s růží - položení kytic delegací LKŽ

              poděkování předsedkyně RR LKŽ s. Šlahúnkové

Přechod k pomníčku Lidických dětí

·         Položení bílých kytic LKŽ

·         Poděkování za účast a závěr pietního aktu s. Grospičová

..............................................................................................................................

Doprovodné akce :

Pátek 9.6. 2023 - nádvoří muzea

·         13.00 Přehlídka dětských pěveckých sborů z celé ČR

·         20.00 Děkovný koncert Pro Lidice – Ústřední hudba Armády ČR

                    se sólisty

Čtení jmen zavražděných lidických dětí a Světla z oken lidických domů

 

Výstavy :

·         Pod Tribunou „ Lidice v minulosti“
·         Výstavní síň in Memoriam – putovní výstava „Heydrichiáda“

 Vstup do všech výstavních prostor je zdarma

 

blanik2023.png

 

Vážené soudružky, vážení soudruzi,
Komise žen ÚV KSČM vyhlásila další ročník ocenění Žena roku pro členky a sympatizantky KSČM.

V letošním roce v kategoriích:
členky KSČM do 50 let,
členky KSČM nad 50 let,
nečlenky KSČM – sympatizantky.

Nominace musí být zaneseny do jednotných formulářů – formulář je v příloze tohoto emailu.
Komise žen ÚV KSČM upozorňuje, že je nutné podrobné zdůvodnění nominace a také souhlas nominované ženy s účastí v tomto ocenění.

Nominace probíhají do konce června 2023, formuláře zasílejte na jaroslav.ruzicka@kscm.cz

Se soudružským pozdravem
                    Jaroslav Růžička, Tajemník Komise žen ÚV KSČM

 

Významná historická výročí v červnu

  1. 6.          Mezinárodní den dětí
  1. 6. 1942 německými fašisty byl popraven Ladislav VANČURA
  3. 6. 1991 vyšlo první číslo novodobých Haló novin
  3. 6. 1931 se narodil Raúl CASTRO, bývalý prezident Kuby
  5. 6. 1947 USA vyhlásily plán pomoci evropským zemím – Marshallův plán

10. 6. 1942  vyhlazení obce LIDICE, muži zastřeleni, ženy odvlečeny do KT,  
                    děti zahynuly v KT Chelmno v Polsku, nebo byly odvezeny na  převýchovu do Německa

12. 6. 1848  červnové povstání v Praze (12. 6. – 17. 6. 1848),boje na  barikádách
14. 6. 1948  Klement GOTTWALD byl zvolen prezidentem ČSR
14. 6. 1798  se narodil František PALACKÝ, český historik, politik
16. 6. 1919  byla vyhlášena Slovenská republika rad

16. 6. 1963  1. kosmonautka světa ve vesmíru – Valentina Vladimirovna   TĚREŠKOVOVÁ
19. 6. 1946  Edvard BENEŠ byl manifestačně zvolen prezidentem ČSR
21. 6. 1621  na Staroměstském náměstí bylo popraveno 27 českých pánů – vůdců stavovského povstání

ipravda.jpg

21. 6. 1945  byl podepsán dekret o konfiskaci zemědělského majetku Němců,  Maďarů, zrádců a nepřátel
22. 6. 1959  zemřel český spisovatel Václav ŘEZÁČ
22. 6. 1941  hitlerovské Německo zaútočilo na SSSR, začala Velká  vlastenecká válka
23. 6. 1955  I. celostátní spartakiáda
23. 6. 1960  II. celostátní spartakiáda

24. 6. 1942  byla vypálena obec LEŽÁKY (33 obětí, včetně žen, 13 dětí  odvlečeno, přežily pouze dvě)
25. 6. 1942  byl popraven novinář a atlet Evžen ROŠICKÝ
26. 6. 1908 se narodil Salvador ALLENDE, chilský prezident, zavražděn při vojenském puči generála Pinocheta 11. 9. 1973
28. 6. 1919  byla podepsána ve Versailles mírová smlouva s Německem
28. 6. 1947  zemřel národní umělec, český básník, Stanislav Kostka NEUMAN
29. 6. 1945  byla podepsána smlouva mezi ČSR a SSSR o odstoupení Zakarpatské Ukrajiny Sovětskému Svazu

    

Blahopřejeme

     V květnu oslavil záviděníhodných sto let soudruh Jan Verner, nejstarší člen Městské organizace KSČM Čelákovice.

Na jeho oslavu pořádanou v sobotu 3.6. v Praze se dostavili s blahopřáním od Kateřiny Konečné a s pamětním listem – předseda OV KSČM s. Zdeněk Štefek, Vladimír Duník a Stanislav Šrámek.

 

   

Společenská kronika

V měsíci červnu 2023 slaví významné životní výročí:

Vladimír Volf          Čelákovice               65 let

Jubilantovi blahopřejeme, přejeme spoustu zdraví, energie a elánu a děkujeme za veškerou odvedenou práci!

 

Zpravodaj vydává OV KSČM Praha-východ. Naše web stránky: tresnicka.kscm.cz
Elektronická pošta:ov.prvych@kscm.cz, Telefon 222 897 460 nebo mobil 725 646 019