Jiný pohled na Trumpův telefonát do Kyjeva

6. 10. 2019

Honba za impeachmentem rychle nabírá páru, a kdo má pochopení pro toho chlapa v Oválné pracovně?

Ale rád bych věděl, zda někteří nadšenci nerýpnou dost hluboko.

Všiml si někdo, jak často sdělovací prostředky, při odsuzování Trumpovy zrádnosti, pohotově a nenápadně odbývají „nepodložená“ a „neurčitá“ obvinění z napojení Huntera Bidena a jeho otce na Kyjev, jako kdyby z toho neexistovaly žádné obavy a záleželo jen na Trumpovi? Zprávy a operace, o kterých jsem četl, se jaksi nezajímají o tak nedůležité záležitosti a Trumpovy telefonáty dělají celý případ obžaloby nezpochybnitelně nenapadnutelným.

Ale rychlé nahlédnutí do New York Times z 1. května 2019 ten názor přiživuje, i když je celkem nestravitelný. Četli jsme to po vyřazení námořních záloh kvůli pozitivnímu nálezu kokainu ale negativním výsledkům po zkušenostech s ukrajinskými otázkami. Biden mladší dostal práci za odhadem 15 000 $ měsíčně v notoricky korupční, oligarchy vedené ukrajinské firmě, zajímající se o velké zisky z hydraulického štěpení hornin. (Pro šťouraly, kteří neumějí česky ani anglicky: z frackování. pozn. překl.) Když přehnaně svědomitý žalobce začal případ vyšetřovat, oba Bidenové trvali na jeho odstavení - jinak už žádné peníze z Washingtonu. Byl odstaven. Když jeho nástupce, poté, co byl případ poslušně zrušen, shledal nezbytným jej opět otevřít, syn či otec vystoupili s hrozbami - což opět zabralo.

Alespoň tak to zní ve zprávě v New York Times. A v souvisejícím rozhovoru Bill Biden připomněl, jak během návštěvy Kyjeva vyhrožováno, že za šest hodin odjede. Buď bude žalobce do té doby propuštěn, nebo žádná miliarda. Byl vyhozen.

Je nad slunce jasnější, proč měl Trump zájem vyhrabat špínu na svého možného odpůrce ve volbách příští rok. Ale důvod tento příběh v dnešních sdělovacích prostředcích neověřovat je víc než nejasný. Může mít něco společného s Bidenovou ochranou v kandidátském klání? Nebo proč je jinak tak malý zájem o skandál, stejně šťavnatý jako jakýkoli jiný druh mediální lásky?

Ve skutečnosti odnože tohohle příběhu možná dokonce nabízejí nové náhledy na celé krvavé a nebezpečné ukrajinské svinstvo posledních pěti let. A možná jsou tyhle kaštany prostě příliš horké na zvládnutí!

Ale přesto si myslím, že stojí za to do nich hrábnout. Možná, že ne každý důvod, proč udeřit na Trumpa, má ušlechtilou motivaci. Je tu víc než dost bláta k prohrabání, nejen v oválných místnostech!

Victor Grossman, Berlín, 24. 9. 2019

Překlad Vladimír Sedláček