Soudružky a soudruzi,
máme za sebou ustavující krajské zastupitelstvo, kde slib za naší koalici Stačilo! složili Jindřich Havelka, Zdeněk Štefek a Pavel Havránek, máme za sebou jednání ÚV KSČM a před námi je horký podzim a zima.
Čekají nás výročky, čekají nás debaty o programu a čeká nás na dalším jednání ÚV KSČM zásadní rozhodnutí, jak půjdeme do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zda jako KSČM, zda jak koalice Stačilo!, kde platí načítací klauzule (tedy nutnost dosáhnout při 2 koaličních partnerech minimálně 8%) či zda jako společný, ale nový subjekt Stačilo! Zmiňované jednání ÚV KSČM je rozepsané v samostatné reportáži.
Kromě jednání ÚV KSČM se konalo 18. 10. i jednání VV ÚV KSČM. Schválilo stanovisko VV ÚV KSČM k politické situaci – KSČM odmítá posilování pravomocí represivních složek státu (reaguje na novelu zákona o vojenské policii). K aktuální politické situaci se řešilo, že vláda je schopná dovládnout, tedy volby budou nejspíše první týden v říjnu 2025, musíme už teď rezervovat kapacity, poslední rok se vláda bude snažit dělat kroky, aby získala podporu veřejnosti, ale reálně dělají kroky např. v zahraniční politice, které budou těžko vratné (nákup vojenské techniky). Máme již ustavena krajská zastupitelstva, ANO je schopné se spojit s každým, jsme svědky výkřiků Babiše proti komunistům. Naši zastupitelé musí pracovat. Proběhla diskuse o aktuální situaci v SEL (Strana evropské levice), předloženy byly 2 související materiály (předkladatel K. Konečná a M. Krajča). Přišla totiž žádost o přehodnocení naší pozice – jsme pozorovatelé, chtějí nás jako členy, protože jim teče do bot. SEL se rozpadá, vznikla nová levicová strana. SEL ztrácí nutný počet členů (7 stran ze 7 zemí), když do nové odejde Die Linke, končí. Bereme informace na vědomí, pověřujeme vedení dalším jednáním, postupujeme materiál zahraniční komisi a ideologické komisi, žádáme je o vyjádření, zatím stále jsme pozorovatelé. Na vědomí byl vzat materiál Krajské samosprávy a bytová otázka, poskytuje stručný přehled pro krajské zastupitele, jak na bytovou krizi. Předána byla i informace o proběhlém celostátním aktivu k problematice mládeže - proběhl 12. 10. – cca 2 desítky účastníků, doporučení – aby kandidátky z lidí v produktivním věku, aby se dále zjišťovalo, proč lidé z KSČM vystupují. Schváleno bylo i vyslání delegací KSČM do zahraničí a zahraniční návštěvy v ČR - účast na 2. ročníku Mezinárodního antifašistického fóra v Minsku, 21.-24. 11. 2024 - M. Krajča a účast na konferenci v Pekingu 20.-21.11. – L. Šulda a J. Roman.
Konalo se samozřejmě i jednání našeho OV KSČM – 1. 10. 2024. Probrali jsme kontrolu úkolů i informace z vyšších orgánů včetně hodnocení voleb. Shrnuli jsme stav základních organizací v Odolene Vodě, v Máslovicích a v Kojeticích. Samostatně jsme hodnotili krajské volby. Ve srovnání s minulými krajskými volbami máme v našem okrese o 320 hlasů vice, shodli jsme se, že to, že nemáme další 1 mandát, jsme si způsobili sami. Hodnotili jsme též akci Honzátko - na akci vystoupila i paní Alena Kašíková, vnučka strážmistra Kašíka – jedné z obětí Mašínů. Akce byla vyhodnocena jako vydařená a úspěšná. Schválili jsme rozpočet organizační jednotky na rok 2025 jako vyrovnaný - 170 204,- Kč jsou příjmy i výdaje. Souhlasíme i s termínovaným vkladem 800 000,- Kč na 1 rok od listopadu 2024. Finalizovali jsme zpravodaj a objednali kalendáře na rok 2025.
Prosinec : porady Praha-východ: Porada aktivu Praha-východ: úterý 3. 12. 2024 od 15 hodin Jednání OV KSČM Praha-východ: úterý 3. 12. 2024 od 16 hodin v zasedací místnosti 153, 3. patro, Praha, Politických vězňů 9.
Soudružky a soudruzi,
blíží se konec roku, nezapomeňte hlásit změny v členské evidenci ani nezapomeňte na členskou povinnost platit členské příspěvky.
S pozdravem
Zdeněk Štefek, předseda OV KSČM
Tisková zpráva klubu zastupitelů Stačilo! před konáním ustavujícího Zastupitelstva Středočeského kraje
Na 29. října 2024 bylo svoláno ustavující Zastupitelstvo Středočeského kraje. V něm bude po řadě jednání, v rámci kterých usilovalo (před volbami opoziční a i dnes již opoziční) ve volbách vítězné ANO i o krajskou vládu s ODS/SPOLU, hlasováno o novém vedení kraje, v kterém si křesla v Radě kraje a další posty rozdělí hnutí STAN a koalice SPOLU.
Klub zastupitelů Stačilo! konstatuje, že tuto krajskou pravicovou koalici podpořit nemůže.
- Koalice je složena ze stran vládnoucí „čtyřdemolice“, která pod vedením Petra Fialy dovedla tuto zemi a její občany do stále více se prohlubující krize.
- Ačkoliv neznáme ještě programové prohlášení Rady kraje, programově a personálně je tato koalice propojena s bývalou, tedy se nedají očekávat potřebné zásadní změny krajské politiky, která v minulém období přinesla zdražování veřejné dopravy a její omezování, rušení středních škol či prosazování zájmů některých mocenských skupin proti vůli obcí (viz NP Křivoklátsko). To je pro Stačilo! nepřijatelné.
- Do funkcí navrhovaní zastupitelé (a nejen do uvolněných funkcí předsedů výborů) sedí často na několika židlích, na kterých se práce šidit nedá. Pro rozvoj kraje je klíčové plné zapojení zvolených zástupců občanů, ne být zároveň v PS PČR a v Radě kraje, byť neuvolněně.
- Koalice bude vládnout křehkou většinou jednoho hlasu. To může být při známé nedisciplinovanosti koaličních zastupitelů velký problém. Důvěru zastupitelů Stačilo! si koalice nezískala ani tím, že chce svolávat kvůli koaliční většině jednání Zastupitelstva po 2 měsících místo dosavadního měsíčního cyklu. Ani tím, že ačkoliv členové spoluvládnoucí SPOLU kandidovali jako koalice SPOLU, na kraji ustavili nakonec 2 samostatné kluby…
Klub zastupitelů Stačilo! je připraven na tvrdou opoziční práci, přesto se bude snažit prosazovat i vlastní programové priority.
- Má připravené odborníky do orgánů kraje a programové cíle i opoziční strategii.
- Bude prosazovat poměrné zastoupení ve Výborech Zastupitelstva i v Komisích Rady kraje; Kontrolní výbor Zastupitelstva s předsedou z nejsilnější opoziční strany a opoziční většinou.
- Bude prosazovat pravidelná měsíční jednání Zastupitelstva, plnou informovanost i opozičních zastupitelů o činnosti Rady kraje.
- Bude hájit zájmy nejen svých voličů, ale i všech nespokojených s dosavadní krajskou vládou, jejichž kandidáti se do Zastupitelstva nedostali – stane se i jejich hlasem.
Z jednání zastupitelstva 29. 10. 2024
V úterý 29. října se konalo ustavující jednání Zastupitelstva Středočeského kraje. Mělo na programu základní procesní záležitosti. V úvodu jsme všichni složili slib zastupitelů. Po schválení pracovních komisí jednání navrhl klub zastupitelů Stačilo!, tvořený zvolenými zastupiteli Jindřichem Havelkou (předseda klubu), Zdeňkem Štefkem a Pavlem Havránkem zařadit do předkládaného programu bod „Termíny jednání zastupitelstva do konce roku 2024“, protože žádný další termín nebyl znám, pouze ústně někdy v prosinci, a to se měl projednávat rozpočet na další rok. Z médií navíc zaznělo, že má koalice obavy z absence, takže bude svolávat zastupitelstva jen jednou za 2 měsíce. Na programu jednání navíc nebylo ani složení jednotlivých výborů, z nichž obzvláště výbor finanční je pro projednávání rozpočtu důležitý. Bod byl na program zařazen nejen za podpory dalších opozičních stran, ale i několika hlasů z koalice.
Pak následovaly volební body. Navrhli jsme tajnou volbu hejtmana, pro bylo ale jen 29 zastupitelů (3 zastupitelé ANO nebyli přítomni), přesná většina 33 koaličních zastupitelů prosadila volbu veřejnou, v ní stejným poměrem obhájila pozici hejtmanky Petra Pecková.
Obdobně dopadla volba náměstků hejtmanů a dalších členů Rady kraje. V diskusi jsme vyzvali kandidáty k představení a ke sdělení, jak budou zvládat kumulaci funkcí, která je v mnoha případech úctyhodná. 33 hlasy koalice byli nakonec zvoleni náměstky hejtmanky Středočeského kraje Michael Kašpar (pro oblast financí, ICT a digitalizace), Pavel Pavlík (pro oblast zdravotnictví) a Jan Skopeček (pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování, dotací a sportu), členy rady dále radní pro oblast veřejné dopravy a mobility Petr Borecký, radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek, radní pro oblast silniční dopravy Josef Pátek, radní pro oblast investic, majetku a rozvoje datové infrastruktury kraje Robert Pecha, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jindřiška Romba, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda a radní pro oblast vzdělávání Milan Vácha.
Diskuse se strhla nad ustavením výborů a volbou předsedů výborů. Koalice si prosadila dosavadních 10 výborů po 15 členech. Akceptovala naši námitku, že je třeba, aby fungoval alespoň finanční výbor, ale navrhla nepoměrné zastoupení v tomto výboru – pouze 5 míst pro opozici, když by mělo být 7 proti 8 koaličním. I přes naše výtky si nakonec své členy do finančního výboru prosadila, schválila si i předsedy výborů. Opozice na protest žádného kandidáta nenavrhla. Chtěli jsme, aby se nejprve kluby dohodly o poměrném zastoupení, pak nominovaly své členy výborů a komisí. Koalice sice jednání neodmítla, ale stejně se hlasovalo na sílu… Další výbory se nedoplňovaly.
V dalším bodě koalice opět všemi 33 hlasy prosadila stanovení 16 uvolněných zastupitelů, z toho 9 v Radě kraje, 2 na pozicích předsedů komisí Rady a 5 v pozicích předsedů výborů zastupitelstva.
V závěrečném hlasování jsme navrhovali listopadový termín jednání zastupitelstva, kde by se po poradě předsedů klubů volili členové výborů, a jednání prosincové, kde by se mohl schválit po projednání ve výborech rozpočet. Ale koalice si prosadila pouze prosincový termín jednání zastupitelstva (2. 12.).
Za klub Stačilo! Zdeněk Štefek
Kolik stojí věrnost většiny?
Na ustavujícím zastupitelstvu Středočeského kraje si vládnoucí koalice STAN a SPOLU prosadila těsnou většinou jednoho hlasu (tedy 33 hlasy) veřejnou volbu, v ní svou hejtmanku a její tým. Musela povolat své zastupitele z dovolených, mít stoprocentní účast, aby to dokázala.
Nakonec smetla i všechny námitky opozice, která chtěla, aby vládnoucí koalice respektovala výsledky voleb a tedy souhlasila s poměrným zastoupením klubů ve výborech a komisích. Při ustavených 10 výborech o 15 členech by to vycházelo (kromě opačného poměru v kontrolním výboru) na 8 zastupitelů pro koalici a 7 pro opozici. Přes deklarovanou ochotu k jednání však nakonec silou prosadila obsazení finančního výboru deseti svými členy – pro opozici tedy zůstalo zatím nevyužitých 5 míst.
Koalice smetla i návrh Stačilo! na konání Zastupitelstva nejen v prosinci, ale i v listopadu – kde by mělo dojít k plnému ustavení výborů tak, aby pak mohly v nich být projednány zásadní dokumenty kraje včetně rozpočtu pro jednání prosincové.
Koalice tak ukázala své zuby. Ale za jakou cenu? Z 33 zastupitelů koalice jich místo v Radě (9 uvolněných a 2 neuvolněné) a královsky placené uvolněné místo předsedů výborů a komisí dostalo 18 (včetně předsedy kontrolního výboru určeného pro opozici), tedy více než polovina… Je to cena za věrnost a vydrží 4 roky?
Zdeněk Štefek
Bez obalu 43/2024
Jsem moc ráda, že se opět začítáte do dalšího dílu Bez obalu a těší mě, že podle redakce respektive podle čtenářského průzkumu patří tento seriál k nejoblíbenějším rubrikám. I tentokrát okomentuji důležitá témata minulých dní.
Asociace provozovatelů soukromého vysílání sdružující soukromá rádia se vymezila vůči Fialově vládě. Provozovatelům rádií vadí zvýšení koncesionářského poplatku o deset korun. »Vláda místo zákona, který by posiloval nezávislost a transparentnost Českého rozhlasu, předkládá návrh, který Český rozhlas pouze zdražuje a přenáší toto břemeno na občany a firmy,« uvádí asociace. »Před navýšením poplatků nebyl proveden žádný hloubkový audit hospodaření Českého rozhlasu, který by doložil efektivitu jeho výdajů. Bez těchto informací není možné obhájit navýšení poplatků a požadovat další finanční příspěvky od občanů a firem,« dodává. A tak je to vlastně prakticky se vším. Vláda se snaží navyšovat prostředky ve státním rozpočtu přenášením finančního břemene na občany, ačkoliv by byla schopna to podpořit jakýmikoliv relevantními daty. Zkrátka občane plať a neptej se, zatímco ti nejsme schopni zajistit důstojnou mzdu, ceny energií, nebo odpovídající důchod. A také tento příběh ilustruje absolutní povýšenost, s níž vláda již tři roky neomylně postupuje proti ekonomickým zájmům vlastních občanů. Navzdory tomu, že členy asociace jsou rádia jako Evropa 2, Impuls, Beat, nebo Frekvence 1, vláda diskusi o výši poplatků, jak je u ní běžné, rovnou odmítla.
Protestujme proti tomu
Do protestní akce proti zvýšení poplatků se přitom může zapojit každý z vás. Iniciativa totiž na stránce dopisposlanci.cz vyzývá občany, aby se zapojili do posílání dopisů poslancům a senátorům a dali jim najevo, co si o zvyšování poplatků myslí. V té souvislosti jen připomínám, že součástí novely je i návrh, aby poplatek platily i ty domácnosti, které sice nemají televizi ani rádio, ale vlastní chytrý telefon, tablet či počítač.
Byty jsou dražší, ale nemusí
Nová maxima hlásí také ceny bytů. Ty jsou v Praze i v Brně nejdražší v historii a zdražování bude podle všeho pokračovat také v novém roce. A to rekordním tempem – podle odhadů až o 7 %. Průměrná cena za metr čtvereční nového pražského bytu vůbec poprvé vyšplhala nad 160 tisíc korun a za posledních deset let se tak téměř ztrojnásobila! Nemovitost s rozlohou 70 metrů čtverečních tak v Praze vyjde na více než 11 milionů korun. V Brně pak cena za metr čtvereční překonala 131 tisíc a běžný sedmdesátimetrový byt by tak vyšel na 9,2 milionu korun. Na vině je mimo jiné to, že se nestaví a poptávka tak naráží na nedostatečnou nabídku, což žene ceny nových bytů nahoru. Podle nových dat navíc ke zlepšení situace nepřispívá ani změna stavebního řízení, kterou přitom stát chystal s cílem zrychlit povolovací proces a následně dostat na trh další byty. »Chuť developerů do výstavby je obrovská, ale situace v posledních měsících okolo legislativy povolovacích procesů jim práci nijak neulehčuje. Nabídka nemovitostí v dlouhodobém horizontu tedy nijak zásadně neporoste,« uvedl pro Novinky Michal Vacek, ředitel poradenské společnosti CEEC Research. Vláda přitom zhruba v polovině roku schválila návrh zákona o podpoře bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem práce a sociálních věcí, i ten se však dočkal kritiky z řad odborníků, právě proto, že bytovou situaci komplexně neřeší.
Dalším faktorem zdražování bytů je vyšší cena nových projektů, kvůli čemuž jsou nové byty pro běžné občany nedostupné a stále častěji se tak stávají spíše prostředkem k investici nebo spekulaci. Jako absolutní výsměch lidem pak působí slova ze sjezdu KDU-ČSL, kde si lidovci po třech letech vládnutí najednou uvědomili, že by možná stálo za to s drahým bydlením něco dělat. Buď z lidí dělají blbce, nebo ztratili naprosto smysl pro realitu. Když pominu to, že za jejich spoluvládnutí se z bydlení stal pro obrovskou skupinu lidí nedostižný sen, protože ho máme nejdražší v EU, tak lidovci tady sedí v různých vládách většinu z 35 let polistopadové historie. Co dělali? Proč to nezměnili? Vládnou v mnoha městech, jsou součástí některých krajských rad, sedí ve vládě, ba dokonce sedí ve vládnoucí frakci EU. Výsledkem jsou byty za 11 milionů v Praze a za více než 9 milionů v Brně. Myslím, že už STAČILO!
Zbrojení, nafukování byrokracie a přehlížení sociálních potřeb občanů
Už při jednom ze svých živých vysílání ze Štrasburku na Facebooku jsem avizovala, že budu mluvit podrobněji o rezoluci k souhrnnému rozpočtu Evropské unie na rok 2025, která byla europoslanci při hlasování odmítnuta. Tedy, abych byla přesnější, samotný návrh rozpočtu byl přijat, ale rezoluce, tedy text, k němu byl odmítnut. Proč k tomu došlo?
Více do zbrojení, méně do mezd?
Ke svému postoji měli poslanci jistě celou řadu rozdílných důvodů. Jedním z těch nejpodstatnějších však bylo, že poslanci frakce Lidovců obešli tzv. cordon sanitaire a díky jejich hlasům prošel i pozměňovací návrh Suverenistů na financování hraničních plotů, což donutilo všechny přítomné Zelené a většinu liberálů a sociálních demokratů hlasovat proti navržené rezoluci. Já sama jsem hlasovala rovněž PROTI, ale z úplně jiných důvodů. Totiž její akcent na zbrojení, nafukování byrokracie a nedostatečný důraz na potřebu zvýšit mzdy a sociální aspekty většiny občanů EU.
A nyní se tedy pojďme podívat na ta jednotlivá hlasování. Začneme návrhem snížit platy všech Evropských komisařů na polovinu. Pro snížení jejich platu jsem hlasovala já s Ondrou Dostálem a dále Ivan David z SPD a všichni poslanci hnutí ANO, Přísahy a Motoristů. Naopak zástupci ODS, TOP 09 a Danuše Nerudová se domnívají, že Komise odvádí tak vynikající práci, že si své astronomicky vysoké platy zaslouží, a to i přesto, že EU stagnuje. Lidovec Zdechovský a Farský ze STANU pak nehlasovali. Návrh neprošel. Co ale snížení platu samotné předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové? Snížit plat jsme jí chtěli opět já, Dostál, David, většina zástupců ANO, Bartůšek a Turek za Přísahu a Motoristy. Ponechat její plat na extrémně vysoké úrovni chtěli opět zástupci ODS, celý STAN a přidal se i Tomáš Zdechovský. Bžoch z hnutí ANO a Ondřej Kolář z TOP 09 se zdrželi. Návrh opět neprošel.
Hlasování o snížení platů nás poslanců bylo téměř identické s jednou malou změnou. Ivan David z SPD se tentokrát zdržel společně s Bžochem z ANO a Kolářem. Já, Ondra Dostál, zbytek zástupců ANO, Bartůšek a Turek jsme se snížením našich platů souhlasili, zbytek českých europoslanců si na peníze nechat sahat nechce. Návrh opět, bohužel, neprošel. Poslanci, žel, jsou se svými platy pohodlní, i když vůbec neodpovídají evropské realitě.
Nelikvidovat strategický průmysl
Ne každé hlasování se však týkalo platů. Zde je znění jednoho z pozměňovacích návrhů: »vyjadřuje hluboké znepokojení nad přetrvávající krizí automobilového průmyslu, který je výrazně ohrožen rychlým přechodem na elektrická vozidla; zdůrazňuje, že je naléhavě nutné přijmout opatření ke zmírnění ztráty pracovních míst a k zachování strategických průmyslových kapacit v celé Unii,« že to zní celkem rozumně? Naštěstí většina českých europoslanců hlasovala pro, mezi nimi já s Ondrou Dostálem, zástupci ANO, ODS, SPD a dokonce i Danuše Nerudová. Její kolega z hnutí STAN, Jan Farský se zdržel. Asi se dá ještě omluvit, že při studiu v USA nemohl vidět situaci v Evropě, i když se nabízí otázka, proč pak chtěl kandidovat zrovna do Evropského parlamentu. Ondřeje Koláře (TOP 09), který hlasoval proti, však neomlouvá vůbec nic. Nikola Bartůšek z Přísahy nehlasovala.
ANO pomoci, NE migraci
Zmínila jsem, že celá rezoluce padla především díky tomu, že prošel pozměňovací návrh na financování pohraničních zdí. Pro ten hlasovali všichni přítomní čeští poslanci. Často můžeme slyšet, že ploty řeší pouze dopady, a nikoliv příčiny migrace. Ano, s tím plně souhlasím, nelze se spolehnout jen na stavění plotů, musíme také například přestat destabilizovat a bombardovat cizí státy a nutit tak místní obyvatelstvo hledat bezpečí v Evropě. Proto jsem podpořila text o humanitární pomoci, která povede ke snížení potřeby migrace.
Pro tento pozměňovací návrh hlasovala většina českých europoslanců s výjimkou Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ondřeje Koláře (TOP 09). Co tito pánové mají proti humanitární pomoci a jak si představují řešení příčin migrace, pokud ji nechtějí poskytnout lidem, co ji potřebují? Trochu se obávám, že jim je ve skutečnosti řešení příčin migrace tak nějak jedno a raději by tyto peníze lili zbrojařům. A jak dokazuje tradice lidovců a TOP 09, místo pomoci pak můžeme rozvojové státy destabilizovat a vytvořit tam odbytiště pro naše zbraně. To, že se zvedne další vlna migrantů, už pány nejspíše nezajímá, a kapacity či bezpečí v Evropě v důsledku nekontrolovatelné migrace, to je jim také ukradené. Hlavně ať mají obchodníci se smrtí, na rozdíl od obyčejných lidí, co žrát. Návrh, bohužel, neprošel.
Vydělají zase jen nejbohatší
Nyní se podívejme na řadu hlasování, která ukazují, že dělení na levici a pravici určitě není tak přežité, jak se nám snaží například Piráti či hnutí ANO tvrdit. Daně z neočekávaných zisků jsem podpořila pouze já a Ondřej Dostál. Ivan David se zdržel a zbytek přítomných českých europoslanců byl proti. Lobby zafungovala a návrh, bohužel, neprošel. Naprosto stejně dopadlo i hlasování o daních pro ty zcela nejbohatší jedince. Většina českých zastupitelů se tak postavila na stranu energetických korporací, bank a několika málo dolarových miliardářů, proti svým občanům.
Další zajímavý návrh obsahoval požadavek, aby dotace byly poskytovány jen těm firmám, co respektují práva zaměstnanců a přispívají místnímu rozvoji. Tento návrh jsem podpořila já s Ondrou Dostálem a Ivan David. STAN, TOP 09, KDU-ČSL, ANO, Přísaha a Motoristé hlasovali proti. U posledních tří zmíněných subjektů je zajímavé, že hlasovali odlišně od velké části Patriotů pro Evropu. Největším překvapením je, že se zdrželi europoslanci ODS. Návrh však opět neprošel, protože Unie i většina jejích poslanců slouží přece korporacím a nikoliv zaměstnancům.
Krátce také k zemědělství. Jeden ze zajímavých návrhů byl kritický s dopadům dohod o volném obchodu na evropské farmáře a vyžadoval po Komisi, aby vždy vykonala podrobnou analýzu dopadů jakékoliv takové dohody na naše zemědělství. Jistě si každý vzpomene, že nespokojenost s dohodami o volném obchodu byla také jedním z důvodů protestů zemědělců. I přesto jsem však návrh podpořila pouze já, Ondra Dostál, Ivan David a Filip Turek. Zbytek českých europoslanců hlasoval proti, a to včetně Bartůšek a poslanců hnutí ANO, kteří hlasovali dokonce proti většině frakce Patriotů pro Evropu a jako jedni z mála »Patriotů« se tak postavili proti evropským zemědělcům a kvalitě surovin v Evropě.
Mír měl malou podporu
Poslední, co chci z hlasování vypíchnout, se týká míru. Cituji návrh znění: »vyjadřuje politování nad tím, že v rozpočtu na rok 2025 se klade důraz na výdaje na obranu a opomíjí sociální krize, se kterou se potýkají evropští pracující; domnívá se, že prioritou rozpočtu by měly být naléhavé sociální potřeby evropských občanů, a nikoli dotování nadměrných zisků nadnárodních společností působících v oblasti obrany, jejich dividend a zpětného odkupu akcií«.
A kteří čeští europoslanci tento návrh podpořili? Pouze já, Ondra Dostál a Ivan David! Jinak všichni, ANO, ODS, Přísaha a Motoristé, STAN, TOP 09 i KDU-ČSL hlasovali proti. Ti podporují další zbrojení na úkor mezd či důchodů. Vzpomeňte si proto, kdo před volbami mluvil o míru a porovnejte to s tím, jak hlasuje. Hanba těm, kteří naprázdno mluvili o míru a zneužili toto téma k tomu, aby se nechali zvolit a následně pak proti míru hlasovali za podporu militarizace.
Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=3lzBAQVpML0
Vystoupení v Evropském parlamentu: https://www.youtube.com/shorts/0n0byT9iuqI
Rozhovor k budoucnosti české levice na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=6-aud7gLyFU
Sestřih debaty s europoslanci na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=TTducBok8iw
Hezké dny přeje
Kateřina Konečná
Z 10. jednání ÚV KSČM
V Praze se v sobotu 5. října konalo 10. zasedání ÚV KSČM. Na programu bylo Úvodní slovo předsedkyně ÚV KSČM, Stanovisko k aktuální politické situaci, Politické hodnocení voleb do zastupitelstev krajů 2024, Zahájení vnitrostranické diskuse o politickém přístupu k volbám do PSP ČR, Plán nejdůležitějších stranických jednání a s tím souvisejících úkolů od II. pololetí 2024 do roku 2026, Návrh na svolání celostranické konference KSČM a stanovení klíče pro volbu delegátů, Teze programu pro volby do PS PČR.
Dále: Vyhodnocení hospodaření organizační jednotky ÚV KSČM za 1. pololetí 2024, Stanovisko ÚRK KSČM k Vyhodnocení hospodaření organizační jednotky ÚV KSČM za 1. pololetí 2024, Informace o stavu řešení pronájmů a prodejů nemovitostí KSČM, Informace o situaci a.s. Futura, Aktuální ekonomické záležitosti, Přehled aktuálních úkolů z jednání VV ÚV a ÚV KSČM a Různé.
Po procesních bodech, kdy byl zvolen nový člen VV ÚV KSČM Marek Nevoral za Vysočinu (a za Svitavy potvrzena nová členka ÚV KSČM Lidmila Kružíková) a schválen program (doplněna byla do Různého Informace o stavu v kraji Vysočina a dopis s. Vrzalové, původně plánovaná Informace o výběru kandidáta na prezidenta bude přesunuta na příště), vystoupila předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.
Poděkovala všem, co přispěli k dobrému výsledku ve volbách. Podtrhla důležitost odbornosti/profesionality vedení kampaně i dostatku financí. Ale byly i minusy – klesá akceschopnost, nebyly fotky kandidátů, příprava kandidátů také pokulhávala. Jakoby některé okresy ani volby vyhrát nechtěly.
Jaká byla kampaň? ANO si hrálo na opozici, pak vyjednávalo a uzavíralo koalice s vládnoucími stranami. Hrozí po volbách velká koalice ANO a ODS. Dnes (5.10.) je sjezd Socdem, smrtelná pro ně byla éra Šmardy. Uvidíme, jak sjezd dopadne, ale nebudeme podléhat tlaku novinářů či „kavárny“. Jsme jedinou relevantní levicovou stranou v této zemi, dokázaly to volby i průzkumy. Čeká nás nelehké rozhodování, jak do voleb do PS PČR. Jsou tři možné cesty. Samostatná kandidatura, koalice s minimem 8% a kandidatura k tomu účelu založeného subjektu. Podařilo se nám posílit v EP, ztrojnásobili jsme počet krajských zastupitelů. Máme čas na rozhodnutí do mimořádného jednání ÚV KSČM 16. listopadu. Teď nejsou jen 2 europoslanci, ale je i 40 krajských zastupitelů, bude třeba i jejich tvrdá práce, která musí směřovat k volbám do PS PČR.
Místopředseda ÚV KSČM Ludvík Šulda předložil návrh stanoviska Vláda dál zadlužuje Českou republiku, to bylo po mírných úpravách přijato.
Pak se probíralo hodnocení krajských voleb - Vládní koalice ve většině krajů, až na výjimky spojené s výraznými krajovými specifiky, ztratila dosavadní převahu. Vítězem krajských voleb se stalo hnutí ANO, které získalo 292 mandátů a zvítězilo v 10 ze 13 krajů (ve 2 krajích s absolutní většinou), zatímco strany vládní koalice získaly dohromady ve všech různých koalicích (včetně koalic STAN a KDU s různými dalšími subjekty) 266 mandátů. Ve většině krajů má převahu ANO, strany vládní koalice vyhrály jen ve 3 krajích, kde ji zachránily specifické osobnosti či specifika regionů (Kuba v Jihočeském kraji – díky němu zde získala ODS absolutní většinu, Grolich v Jihomoravském; oba dlouhodobě získávají vysoké preference, ve prospěch obou mohla hrát i jejich prezentace v souvislosti s povodněmi, oba odmítli účast ve vedení svých stran; specifické postavení má SLK v Libereckém kraji). Pozice zcela ztratili Piráti, získali 3 mandáty jen v jednom kraji.
Pro nás je důležité, že KSČM, která si ve volbách v roce 2020 udržela mandáty jen ve 4 krajích (13 mandátů), je nyní získala v 11 krajích z 12, v nichž kandidovala v různých koalicích STAČILO! (celkem 40 mandátů, z toho 32 nominovaných KSČM). Nejlépe jsme uspěli v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, kde máme po 5 mandátech, těsný výsledek nad 5% hranicí byl naopak ve Středočeském a Královéhradeckém kraji.
V Libereckém kraji utekl koalici STAČILO! výsledek o pouhých 8 hlasů. Sice jsme zde se 4,99 % dosáhli lepšího výsledku než v roce 2020, kdy jsme měli jen 3,22 % hlasů (2024 – o téměř 1200 hlasů více), ale 5% hranici jsme těsně nepřekročili.
Druhý kraj, kde KSČM neuspěla, je kraj Karlovarský. Jednoznačně se ukázalo, že rozhodnutí KV KSČM, který navzdory doporučení zasedání ÚV KSČM trval na kandidatuře KSČM a odmítl koalici, bylo chybné. Pouze v tomto kraji jsme dosáhli horšího výsledku než v roce 2020 (2020 – 4,41 %, 3521 hlasů, 2024 – 2,66 %. 1786 hlasů) a to nás celkově poškodilo.
Také v Senátu jsme zaznamenali pozitivní posuny – z šest inominovaných nedosáhl na kauci jen jeden (protestní hlasy tam sbíral Šlachta), do druhého kola se probojoval Jaroslav Komínek, pak v něm těsně prohrál (ale čestně s výsledkem 47,04).
V závěrech je:
- výsledek koalice STAČILO! ukazuje, že je tento model do budoucna nejen životaschopný, ale dává KSČM šanci na další posilování pozic. Voliči oceňují snahu KSČM hledat spojence při prosazování sociálního a vlasteneckého programu a utvářet koalici, která hájí zájmy velkého spektra občanů.
- Naopak, výsledek v Karlovarském kraji ukazuje, že bez této snahy za daných současných podmínek nemáme šanci uspět, naopak by se naše výsledky mohly dále zhoršovat.
- Celostátní výsledek dosažený v krajských volbách (6,01), na rozdíl od výsledků voleb do EP, by však na koalici nestačil (při 2 koaličních partnerech hranice 8 %). I výsledek STAČILO! v krajských volbách ovlivnila nižší volební účast našich potenciálních voličů. Získávat další voliče můžeme především mezi těmi, kteří u krajských voleb nebyli. Potenciál na to máme, to ukázaly volby do EP.
- Je nutné se zaměřit na zdůrazňování programových rozdílů mezi námi, ANO, SPD a Přísahou, případně dalšími stranami, protože voliči často některé strany považují mylně za levicové, a v komunikaci zdůrazňovat, že jsme jedinou důsledně levicovou stranou.
- Bude nutné se v dlouhodobé kampani, kterou bychom měli zahájit co nejdříve, zaměřit (kromě masivního využití sociálních sítí) speciálně na ty okresy, kde jsme měli horší výsledek, aby nám nesnižovaly celkový zisk hlasů. Největším problémem bude Praha, kde je pravice nejsilnější, ale volby do EP ukázaly, že i zde máme potenciál.
- Bude velmi důležité, aby se i do této kampaně aktivně zapojili i nově zvolení krajští zastupitelé, aby voliči viděli, že hlas pro ně a pro koalici STAČILO! měl smysl. Činnost nových zastupitelů je proto nutné začít co nejdříve, maximálně propagovat na sociálních sítích, popř. i jinou formou.
Dále jsme zahájili diskusi o přístupu k volbám do Poslanecké sněmovny PČR příští rok. Jsou před námi totiž 3 možné varianty – kandidovat jako KSČM, jít do koalice Stačilo!, kdy platí načítací klauzule (při 2 koaličních subjektech je nutné mít 8%) nebo vytvořit nové hnutí (Stačilo!), ve kterém budeme zastoupeni – tam stačí mít 5%. Diskuse bude pokračovat v organizačních jednotkách a kvůli rozhodnutí je svoláno jednání ÚV KSČM na 16. listopadu 2024. Dále jsme již probírali teze volebního programu, které taktéž půjdou do organizací.
Zabývali jsme se též plánem práce. Máme svolat a uskutečnit výroční členské schůze KSČM s programem:
- návrhy na kandidáty pro volby do PS PČR
- schválení delegáta (delegátů) okresní konference KSČM
- diskuse k úpravě Stanov KSČM
- diskuse k návrhu tezí volebního programu KSČM
Termín: 16. 12. 2024 – 15. 1. 2025
Dále svolat a uskutečnit okresní konference KSČM s programem:
- návrhy na kandidáty pro volby do PS PČR
- schválení delegáta (delegátů) na krajskou konferenci KSČM
- diskuse k úpravě Stanov KSČM
- aktualizace dlouhodobého programu KSČM
- diskuse k návrhu tezí volebního programu KSČM
Termín: 6. 1. 2025 – 10. 2. 2025
A pak bude svolána krajská konference KSČM s hlavními body programu:
- schválení návrhu kandidátů pro volby do PS PČR
- diskuse k úpravě Stanov KSČM
- diskuse k návrhu aktualizace dlouhodobého programu KSČM
- diskuse k návrhu tezí volebního programu KSČM
Termín: 1. 2. 2025 – 28. 2. 2025
Kandidátky pak bude řešit ÚV KSČM, potom bude následovat celostranická konference, která se bude věnovat stanovám a dlouhodobému programu (24. 5. 2024, klíč je 1:250 k stavu 31. 12. 2024, delegáty volí OV KSČM). V následném období budeme řešit samozřejmě volební kampaň do PS PČR a pak se připravovat na náš sjezd v roce 2026.
Z ekonomických bodů jsme probrali hospodaření ÚV KSČM za první pololetí a stanovisko revizní komise – jsme ztrátoví cca 1,6 mil. Kč, ale je to menší ztráta, než jsme rozpočtovali. Řešily se stavy prodejů zbytných budov a související operace (zejména Louny, Tachov, Jablonec), probrali jsme pozitivní výsledky hospodaření a. s. Futura.
Diskuse byla zřejmě věcná a bohatá, jako člen návrhové komise jsem ale neměl šanci ji zachytit…
Zdeněk Štefek
STANOVISKA VYŠŠÍCH STRANICKÝCH ORGÁNŮ
Komunisté odsuzují izraelskou agresi proti Libanonu
KSČM co nejrozhodněji odsuzuje probíhající agresi státu Izrael proti Libanonu, která navazuje na rok trvající brutální izraelskou agresi
v palestinském Pásmu Gazy. Té již padlo za oběť přes 40 tisíc lidí, většinou žen a dětí, a způsobila neuvěřitelnou humanitární katastrofu.
KSČM vyjadřuje svou solidaritu s obyvateli Libanonu a Libanonskou komunistickou stranou a požaduje okamžité ukončení izraelských útoků a stažení izraelských armád z libanonského území.
KSČM zároveň znovu vyjadřuje podporu úsilí o spravedlivý mír na Blízkém východě. Ten musí dle mezinárodního práva a rezolucí OSN zahrnovat právo Palestinců na samostatný stát v hranicích
z roku 1967 a východním Jeruzalémem jako hlavním městem, stažení všech izraelských okupačních vojsk z palestinského území, zrušení ilegálních osad, propuštění všech politických vězňů a právo uprchlíků na návrat zpět do své vlasti.
vedení KSČM, 1. 10. 2024
Vláda dál zadlužuje Českou republiku na úkor občanů
(Praha, 5. 10. 2024) Poslední týdny na české politické scéně jsou spojeny nejen s krajskými a senátními volbami, ale i pseudokrizí ve vládní koalici, kdy představitelé České pirátské strany neudrželi nervy na uzdě.
Po třech letech, kdy se spolupodíleli na zvyšování daní, extrémních ziscích energetických gigantů nebo snižování valorizací důchodů a zvyšování věku odchodu do důchodu, najednou „prozřeli“ a začali obviňovat ODS z kmotrovských praktik, kterých se měli stát obětí. Tři roky jim to však nevadilo. Pro koryta na ministerstvech a v dozorčích radách byli schopni udělat vše. Rok před volbami jde však ze strany Pirátů pouze o teatrální krok. To ostatně předvedl i jeden z jejich tří ministrů, „nejlepší ministr zahraničí“ Jan Lipavský. Ten sice rovněž podal demisi, ale zároveň vystoupil z České pirátské strany. Když jeho demisi premiér odmítl, prezident nepřijal, ministruje dál. Jak může důsledně hájit zájmy České republiky člověk, který nedokáže zachovat loajalitu ani vůči vlastní straně, která ho vynesla do teplého křesla?
Košile je bližší než kabát. Čtyři pirátští poslanci současné koalici chybět nebudou, ta i nadále bude mít v Poslanecké sněmovně většinu a bude válcovat zbylé strany, které jsou v ní zastoupené. O tom svědčí i páteční utnutí diskuse ve druhém čtení důchodové reformy, která má výrazným způsobem zvýšit věk pro odchod do důchodu.
Pětidemolice, které nyní můžeme už říkat čtyřdemolice, tak bude Českou republiku drancovat dál, jen s drobnými kosmetickými změnami na některých ministerských postech. Vláda bude dál zadlužovat ČR a rozvracet veřejné finance!
Posílat desítky miliard na Ukrajinu. Nakupovat zbraně. Zavírat oči před nemravnými zisky energetických či internetových gigantů a úniky zisků do zahraničí. Snižovat úroveň vzdělání, redukovat počty lůžek v nemocnicích, osekávat důchody a prodlužovat věk pro odchod do důchodu. Provádět takové změny v zákoníku práce, které budou pokračovat ve snižování ochrany zaměstnanců.
Proti tomu KSČM důrazně protestuje! Požadujeme okamžitou demisi současné vlády a vypsání předčasných voleb!
ÚV KSČM, 5. 10.2024
Přijetí smlouvy s Vatikánem bude znamenat narušení sekulárního charakteru ČR
Premiér Petr Fiala podepsal smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem, ovšem co přesně podepsal, předem věděli jen prezident, vláda, vyjednávací tým a pár dalších zainteresovaných jedinců. Smlouva byla totiž do samotného podpisu tajná. A až nyní se možná dozvíme, co skutečně obsahuje!
Podle dosavadních neúplných informací by mělo být významně rozšířeno tzv. „zpovědní tajemství“, na které se již nyní v případě sexuálních deliktů v církvi kněží často odvolávají. Tzn. pokud dojde k přijetí smlouvy, nebudou oběti sexuálního násilí v církvi prakticky vůbec chráněny. Církev si to bude řešit kabinetně uvnitř mezi sebou. Ustanovení o zpovědním tajemství navíc nebude nově chránit pouze kněží, ale také veškeré pracovníky ve farnostech. To ale není vše. Katolická církev bude mít dle smlouvy garantovánu, v naší většinově ateistické zemi, správu svých záležitostí podle vlastních církevních předpisů. To se týká školství, zdravotnictví nebo sociální a charitativní péče. Zejména části týkající se zdravotnictví, konkrétně problematiky interrupcí, vyvolávají velké obavy.
S žádnou jinou církví srovnatelnou smlouvu ČR nemá. Smlouva je pro naši zemi nevýhodná, riziková a plynou z ní benefity pouze katolické církvi! Takovouto smlouvu jsme jako Česká republika popř. Československo nikdy neměli a ani nyní ji k ničemu nepotřebujeme. Masaryk s Benešem, na které se tito politici neustále odvolávají, se, obrazně řečeno, právě obrací v hrobě.
Její přijetí naruší ústavní konstrukci laického sekulárního státu a vyzdvihne jednu církev nad ostatní. Jako kdyby nestačilo, že byl církvím v rámci církevních restitucí takzvaně vrácen majetek v hodnotě desítek miliard korun a k tomu vyplácíme církvím miliardy korun ročně. Stejně jako u obranné smlouvy s USA, tzv. církevních restitucí nebo úprav volebních zákonů se jedná o snahu nenávratně přetvořit před sněmovními volbami v roce 2025 právní řád ČR. To KSČM považuje za nepřípustné!
Smlouvu musí odsouhlasit Parlament ČR, ten už ji však jednou, v roce 2003, odmítl, a ratifikovat ji musí prezident. Ten přitom od samotného procesu vyjednávání smlouvy od ní dával nenápadně ruce pryč, avšak nyní avizuje, že ji podepíše. KSČM vyzývá Parlament ČR, aby smlouvu mezi ČR a Vatikánem neratifikoval!
Vedení KSČM, 25. 10.2024
KSČM odmítá posilování pravomocí represivních složek státu!
Vláda ČR schválila novelu zákona o Vojenské policii, se kterou KSČM zásadně nesouhlasí, neboť ji považuje za další zvyšování militarizace v české společnosti.
Jedním z důvodů návrhu této novely je údajně i zajištění bezpečnosti příslušníků zahraničních armád NATO. Nově má Vojenská policie získat pravomoci, které dosud příslušely pouze Policii ČR. Jde především o možnost vstoupit do obydlí, do jiných prostor nebo na pozemky pod záminkou bezprostředního ohrožení života nebo zdraví nebo při pronásledování pachatele trestného činu, což je snadno zneužitelné. Vojenští policisté budou také moci kontrolovat civilní osoby či jim dokonce zadržet řidičský průkaz. Novela dává Vojenské policii i další pravomoci a zavádí nové zákazy jako je například nošení vojenských uniforem a jejich součástí, uniforem Vězeňské stráže či Policie ČR civilními osobami či focení chráněných objektů.
KSČM považuje tuto novelu za další zásah do soukromí občanů ČR a snadno zneužitelnou proti skupinám občanů nepohodlných současné vládě. Jde jen o další zvyšování pravomocí represivních složek státu a skrytou militarizaci, kdy si ministerstvo obrany přisvojuje pravomoci patřící výlučně do působnosti ministerstva vnitra.
VV ÚV KSČM, 18. 10. 2024
Zbývá méně než rok do konce vlády Petra Fialy!
Máme za sebou tři roky hrůzovlády asociální koalice – tři roky zdražování, poklesu reálných mezd, deforem v sociální oblasti a sdírání pracujících z kůže.
Všehoschopná Fialova vláda za sebou má ale jeden úspěch. Podařilo se jí naštvat tolik lidí, že mohlo vzniknout hnutí STAČILO!, které je odpovědí na všechny její asociální kroky.
Řekli jsme STAČILO! ve volbách do Evropského parlamentu, uspěli jsme i v 11 krajích. Teď je na čase spojit síly na cestu do Poslanecké sněmovny a říct důrazné STAČILO! všem, kdo by chtěli dál rozprodávat naši zemi, utahovat opasky těm nejzranitelnějším a zatahovat nás do válek!
Hrdinové z kompartaje
Představujeme dokumentární cyklus mapující hrdinské životy představitelů komunistického hnutí, kteří patřili k nejodvážnějším Čechoslovákům. Přestože v boji za lepší svět umírali, měli být pro dnešek zapomenuti. Např. Jožka Jabůrková a Karel Aksamit. Na youtube kanále KSČM!
Ohlédnutí za krajskými volbami 2024
V sobotu 21. září 2024 skončily další důležité volby, druhé v pořadí v letošním volebním roce.
Po vytouženém, tvrdě odpracovaném úspěchu ve volbách do Evropského parlamentu můžeme konstatovat, že i výsledek těchto voleb je, pro KSČM, potažmo koalici STAČILO!, úspěchem.
Ze stávajících třinácti jsme posílili celorepublikově na čtyřicet krajských zastupitelů. Máme tedy zastoupení v jedenácti ze třinácti krajů a co je obzvláště potěšitelné, i v nejpravicovějším, Středočeském kraji.
Původně jsem měl v úmyslu psát o průběhu volební kampaně, ale po seznámení se s výsledky voleb jsem se rozhodl, že své pocity a hodnocení vyjádřím i číselně, zejména pro ty členy a čtenáře našeho Zpravodaje, kteří nemají přístup k internetu a tím i ke statistickým údajům o výsledku voleb.
Pro porovnání jsem zvolil výsledky z krajských voleb a jarních voleb do Evropského Parlamentu v našem kraji.
Ještě než vás seznámím s několika čísly, tak bych touto cestou chtěl poděkovat všem členům a sympatizantům, kteří působením ve svých obcích, vysvětlováním a roznášením volebních materiálů přispěli k dalšímu drobnému úspěchu naší vlastenecké, levicové koalice..
Oproti volbám do EP jsme v celém kraji ztratili 13 577 hlasů, což je úbytek 43% voličů. Největší úbytek hlasů jsme zaznamenali v okresech Kladno – 1617, Praha - východ – 1550 a Mladá Boleslav – 1441 hlasů. Budeme-li však brát jako kritérium ztrátu v %, tak největší úbytek hlasů byl v okresech Rakovník 3,86%, Kutná hora 3,53% a Benešov 3,38%, tedy v okresech s nejmenším počtem obyvatel. Naopak nejmenší úbytek v % jsme zaznamenali v okresech Praha–západ 1,94%, Beroun 2,03% a Praha – východ 2,18%, tedy ve dvou nejlidnatějších okresech kraje, což pro nás může být z tohoto srovnání alespoň trochu potěšitelné.
V našem okrese jsme ve třech největších městech oproti volbám do EP nejvíce hlasů ztratili v Říčanech -167, tj. plných 60% z výsledku eurovoleb, v Brandýse n.L.- Staré Boleslavi -159, tj. 42,5%
a v Čelákovicích -101, tj. 40% . Výsledek v Čelákovicích je pro mne zklamáním, vezmu-li v potaz že jsem do poštovních schránek v našem městě rozvezl více než 4 200 letáků a volebních novin, vynechal jsem tentokrát jen milionářské vily za benzinou, v nové Jiřině a části Sedlčánek – Císařské Kuchyni, na které už mi už nezbyly materiály. Ale i přesto byl výsledek v Čelákovicích z hlediska získaných % hlasů jedním z těch vyšších v okrese.
Z toho však vyplývá skutečnost, že i v jiných velkých městech kraje byl úbytek hlasů velmi podobný. V Kolíně – 291 hlasů, tj. 40%, v Mladé Boleslavi - 406, tj. 44,2% a v největším městě kraje Kladně -765 tj. 47,4%.
Obdobná situace byla, bohužel, i ve většině krajů republiky. Důležitá je však skutečnost, že jsme
po čtyřech letech, díky vzniku koalice STAČILO! nabídli občanům volbu uskupení, které bude hájit jejich zájmy a které se vyplatí volit.
Neodpustím si však jednu kritickou poznámku pro všechny ty, kteří tvrdili, že jejich hlas nic neznamená, ani nezmění, jimž jsem vysvětloval důležitost voleb, a že právě jejich hlas může být tím rozhodujícím. To se v plné nahotě projevilo hned dvakrát, právě u těchto voleb.
Ve Středočeském, našem, kraji chybělo kandidátům STAČILO! pro zisk čtvrtého mandátu 108 hlasů. Středočeský kraj má 1144 měst a obcí. Kdyby v každé 10. obci kraje získali pouhý jeden hlas, tak bychom měli v zastupitelstvu 4 mandáty a vyjednávací pozice s vítězným ANO by byla podstatně silnější, než současné 3 mandáty, které nás odsoudily do role opozice. Pevně věřím, že do role nekompromisní, důsledné opozice. Ještě mnohem politování hodnější je výsledek naší koalice v kraji Libereckém, kde jsme nezískali zastoupení a ztratili 2 mandáty, protože ve finále nám chybělo neuvěřitelných 9 hlasů, na což, při 213 městech a obcích, by stačilo získat 1 hlas v každé 24. obci kraje.
V obou případech nemůžeme svalovat vinu na vládnoucí pětidemoliční bandu, protože obdobně jako před dvěma roky při sbírání podpisů pro našeho kandidáta na prezidenta ČR, jsme vlastní pohodlností a lhostejností tuto historickou příležitost sami promarnili.
Z toho jednoznačně vyplývá, že pro nejdůležitější, parlamentní volby v příštím roce si už takovéto chyby nemůžeme a nesmíme dovolit. V opačném případě by následující léta mohla být, nejen pro nás, ale i většinu našich spoluobčanů, nemilosrdně krutá.
Proto už dnes se musíme s plnou parou pustit do přípravy předvolební kampaně. Prostřednictvím naší koalice dát občanům jasný cíl a definitivně vystavit STOPKU všehoschopné, arogantní, protilidové vládě a jejich nohsledům. STAČILO!
Vladimír Duník, MěO KSČM Čelákovice
Nikdy nezapomeneme
V sobotu 28. září dopoledne 2024 se před nádražím ČSD sešli účastníci aktu, kteří do Čelákovic přijeli z různých částí republiky. V 11 hodin se průvod přesouvá k místu, kde před 73 lety zavraždili členové teroristické skupiny bratří Mašínů nelidským, brutálním způsobem št. strážmistra Jaroslava Honzátka.
Před pamětní deskou na budově bývalé služebny SNB a fotografií oběti účastníci aktu položili věnce a květiny. Po úvodní Československé státní hymně přivítal účastníky jménem pořadatelů člen MěO KSČM Čelákovice, Vladimír Duník. Kromě místních se aktu zúčastnili převážně členové KČP. Tradičními, váženými hosty byli čestný předseda KR KČP, přítel Jiří Pokorný, předseda KR KČP František Kovář, místopředseda ÚV KSČM Milan Krajča, předseda OV KSČM Nymburk Zdeněk Milata, předseda OV KSČM Praha – východ a člen VV ÚV Zdeněk Štefek. Uctít památku oběti přišla i předsedkyně pražského KV KSČM Marta Semelová. Výše jmenovaní krátce promluvili k přítomným občanům. Ve svých vystoupeních především odsoudili brutální čin nelidských vrahů. Vyvrcholením aktu byla osobní zpověď paní Aleny Kašíkové, vnučky strm. Oldřicha Kašíka, první oběti Mašínovců. Na závěr V. Duník poděkoval všem, kteří uctili památku oběti, která nebude a nesmí být nikdy zapomenuta.
Pietní akt jsme tradičně zakončili Husitským chorálem, hymnou KČP. Květiny jsme poté odvezli na hřbitov do Záp a položili na rodinný hrob oběti.
Děkuji jménem svým i jménem pořadatelů příslušníkům Městské policie a pracovníkům Technických služeb našeho města za spolupráci a pomoc na tradičních akcích pořádaných naší organizací v tomto roce.
Vladimír Duník, MěO KSČM Čelákovice
Z aktivu k práci s mládeží
12. 10. 2024 se v budově ÚV KSČM konal aktiv pracovníků s mládeží.
Zúčastnilo se cca 20 zástupců prakticky ze všech krajů, jako host místopředseda KSČM s. Krajča a předseda KSM s. Kazík. Jednání řídila vedoucí komise odborného zázemí a práce s mládeži, studenty a mladými rodinami s. Prokšanová. Po příspěvcích s. Prokšanové, s. Krajči a s. Kazíka následovala diskuse, ze které vyplynuly následující úkoly:
- práce se stávajícími členy do 40 let;
- intenzivní spolupráce s KSM;
- získání kontaktu na členy a sympatizanty a jejich pravidelné informování;
- setkání se sympatizanty a další akce pro mladé, včetně dětských táborů.
Komise se bude scházet 4×do roka. Na příštím setkání podá s. Krajča zprávu o důvodech, proč lidé z KSČM odchází.
Zdeněk Češpiva, ZO Klecany
VÝSLEDKY KRAJSKÝCH VOLEB
Výsledky krajských voleb dle jednotlivých obcí dávají tušit, kde máme mezery. Můžete si doplnit i ostatní obce v roce 2020, na www.volby.cz jsou statistiky. Můžete porovnat i s volbami do EP.
Krajské volby | 2024 počet hlasů | % | 2020 počet hlasů | % |
Babice | 4 | 1,2 |
|
|
Bašť | 14 | 2,68 | 10 | 1,43 |
Borek | 2 | 1,44 |
|
|
Bořanovice | 10 | 3,96 |
|
|
Brandýs n.L.-St.Boleslav | 215 | 4,92 | 163 | 2,92 |
Brázdim | 3 | 1,8 |
|
|
Březí | 4 | 2,73 |
|
|
Čelákovice | 151 | 4,78 | 121 | 3,17 |
Černé Voděrady | 2 | 2,08 |
|
|
Čestlice | 0 | 0 |
|
|
Dobročovice | 4 | 5,4 |
|
|
Dobřejovice | 7 | 2,71 |
|
|
Doubek | 1 | 0,8 |
|
|
Dřevčice | 6 | 2,97 |
|
|
Dřísy | 6 | 2,73 |
|
|
Herink | 9 | 4,36 |
|
|
Hlavenec | 1 | 0,83 |
|
|
Horoušany | 14 | 3,45 | 7 | 1,43 |
Hovorčovice | 20 | 2,8 | 15 | 1,8 |
Hrusice | 9 | 3,71 |
|
|
Husinec | 13 | 2,56 | 9 | 1,52 |
Jenštejn | 7 | 2,44 |
|
|
Jirny | 20 | 2,67 | 16 | 1,64 |
Kaliště | 1 | 1,2 |
|
|
Kamenice | 35 | 2,89 | 30 | 1,92 |
Káraný | 5 | 2,23 |
|
|
Klíčany | 4 | 4,65 |
|
|
Klokočná | 6 | 6,97 |
|
|
Konětopy | 6 | 5,12 |
|
|
Konojedy | 1 | 1,92 |
|
|
Kostelec n.Č.l. | 78 | 8,71 | 65 | 5,85 |
Kostelec u křížků | 4 | 1,93 |
|
|
Kostelní Hlavno | 5 | 4,8 |
|
|
Kozojedy | 7 | 2,67 |
|
|
Křenek | 2 | 2,4 |
|
|
Křenice | 1 | 0,51 |
|
|
Křížkový Újezdec | 2 | 2,29 |
|
|
Kunice | 15 | 3,25 | 7 | 1,24 |
Květnice | 9 | 1,69 |
|
|
Lázně Toušeň | 17 | 4,32 | 8 | 1,83 |
Lhota | 1 | 0,72 |
|
|
Líbeznice | 23 | 3,07 | 14 | 1,24 |
Louňovice | 4 | 0,97 |
|
|
Máslovice | 10 | 7,87 | 9 | 6 |
Měšice | 13 | 2,73 | 11 | 1,6 |
Mirošovice | 7 | 2,08 |
|
|
Mnichovice | 26 | 1,96 | 13 | 0,89 |
Modletice | 6 | 6,45 |
|
|
Mochov | 17 | 6,77 | 10 | 3,24 |
Mratín | 18 | 6,1 |
|
|
Mukařov | 27 | 3,51 | 29 | 3,27 |
Nehvizdy | 28 | 3,85 | 15 | 1,59 |
Nová Ves | 6 | 2,46 |
|
|
Nový Vestec | 8 | 5,47 |
|
|
Nučice | 5 | 5,68 |
|
|
Odolena Voda | 64 | 4,71 | 78 | 4,16 |
Oleška | 16 | 6,06 | 9 | 3,47 |
Ondřejov | 16 | 3,08 | 13 | 2,12 |
Oplany | 2 | 4,76 |
|
|
Pětihosty | 2 | 2,94 |
|
|
Petříkov | 1 | 0,7 |
|
|
Podolanka | 6 | 3,31 |
|
|
Polerady | 5 | 5,31 |
|
|
Popovičky | 2 | 1,62 |
|
|
Prusice | 1 | 2,94 |
|
|
Předboj | 4 | 1,44 |
|
|
Přezletice | 11 | 2,25 | 17 | 2,68 |
Radějovice | 5 | 3,35 |
|
|
Radonice | 3 | 1,22 |
|
|
Říčany | 111 | 2,37 | 92 | 1,6 |
Sedlec | 4 | 3,25 |
|
|
Senohraby | 11 | 2,83 | 10 | 2,6 |
Sibřina | 3 | 1,5 |
|
|
Sluhy | 1 | 0,49 |
|
|
Sluštice | 4 | 2,53 |
|
|
Strančice | 19 | 2,49 | 21 | 2,56 |
Struhařov | 5 | 1,81 |
|
|
Stříbrná Skalice | 17 | 4,49 | 13 | 2,84 |
Sudovo Hlavno | 9 | 7,75 |
|
|
Sulice | 16 | 2,43 | 11 | 1,4 |
Svémyslice | 2 | 1,55 |
|
|
Světice | 8 | 1,77 |
|
|
Svojetice | 10 | 2,91 |
|
|
Šestajovice | 21 | 2,25 | 17 | 1,33 |
Škvorec | 9 | 1,77 |
|
|
Štíhlice | 5 | 6,49 |
|
|
Tehov | 12 | 3,7 |
|
|
Tehovec | 6 | 3,29 |
|
|
Veleň | 10 | 2,52 |
|
|
Veliká Ves | 3 | 3,22 |
|
|
Velké Popovice | 22 | 3,01 | 8 | 0,89 |
Větrušice | 12 | 7,14 |
|
|
Vodochody | 9 | 5,35 |
|
|
Všestary | 8 | 2,72 |
|
|
Vyšehořovice | 6 | 4,16 |
|
|
Výžerky | 0 | 0 |
|
|
Vyžlovka | 10 | 4,62 |
|
|
Zápy | 7 | 3,64 |
|
|
Záryby | 15 | 4,7 | 13 | 3,62 |
Zdiby | 32 | 3,49 | 13 | 1,05 |
Zeleneč | 34 | 3,69 | 19 | 1,77 |
Zlatá | 3 | 3,33 |
|
|
Zvonín | 4 | 1,91 |
|
|
Zvánovice | 5 | 2,6 |
|
|
ČLENSKÉ PŘISPÉVKY Soudružky a soudruzi, blíží se konec roku, stále evidujeme ještě nezaplacené členské příspěvky. Pokud nemůžete platit na poradách či jednání OV, přes svou ZO a ani se dostavit fyzicky do naší centrály, můžete využít placení přes bankovní účet OV KSČM. Placení členských příspěvků (ČP) na účet OV KSČM Praha východ: číslo účtu: 4039201/0100, variabilní symbol číslo organizace nebo rok 2024. Uveďte do textu transakce: ČP, od koho (příjmení, ZO, příp. číslo ZO), za jaké období. Upozornění: při zasílání členských příspěvků (ČP) nebo mimořádných členských příspěvků (MČP) musí být v textu transakce uvedeno, že se jedná o ČP nebo MČP (MČP od jedné osoby ale max. 1000 Kč). Pokud platíte za více lidí (za ZO), je doporučeno poslat info na ov.prvych@kscm.cz, od koho je kolik placeno, popř. doručit přehled. Zdeněk Štefek, předseda OV KSČM
28. října 1939 propukly v Protektorátu Čechy a Morava masové protesty proti nacistické okupaci. Do ulic vyšli obyvatelé po celém území tehdejšího protektorátu. Jen v samotné Praze demonstrovalo proti okupantům na 100 000 lidí! Během demonstrací došlo ke střetům s nacisty, kteří neváhali do lidí střílet. V Praze byl zastřelen dělník Václav Sedláček a těžce zraněno bylo dalších 15 účastníků demonstrace. Mezi nimi i student Jan Opletal, který následně zemřel.
Opletalova pohřbu se 15. listopadu zúčastnily tisíce studentů a jejich setkání přerostlo v další protinacistickou demonstraci. To se neobešlo bez následků – tisíce studentů bylo zatčeno, následně došlo k uzavření českých vysokých škol. Na 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. 9 studentů bylo 17. listopadu popraveno.
Pro trvalou připomínku tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším protektorátu, byl roku 1941 (při příležitosti druhého výročí těchto událostí) v Londýně vyhlášen 17. listopad Mezinárodní unií studentů "Mezinárodním dnem studentstva.“ Jde o jediný mezinárodní den, který vznikl na našem území.
KSČM na památku statečných studentů nezapomíná!
Z facebooku KSČM
Významná historická výročí v listopadu
6. 11. 1836 zemřel český básník Karel Hynek Mácha
7. 11. 1917 Velká říjnová socialistická revoluce
8. 11. 1620 bitva na Bílé hoře skončila porážkou českých stavů
10. 11. 1944 ve SNP zahynul komunistický poslanec Jan Šverma, jediný
poslanec předválečného Československa, který padl v rámci bojové operace
11. 11. 1648 skončila třicetiletá válka v Evropě
12. 11. 1989 zemřela Dolores Ibárruri (La Pasionaria) - španělská
revolucionářka a komunistická politička
13. 11. 1957 zemřel Antonín Zápotocký
14. 11. 1918 byl T. G. Masaryk zvolen prezidentem ČSR
15. 11. 1945 vojska Rudé armády opustila Prahu
16. 11. 1943 zahynul Hrdina Sovětského svazu kpt. Ján Nálepka
17. 11. 1939 Mezinárodní den studenstva – zavření českých vysokých škol
1989 politický a majetkový převrat v ČR; návrat kapitalismu
19. 11. 1957 byl zvolen prezidentem Antonín Novotný
20. 11. 1945 byla v Berlíně schválená směrnice pro odsun Němců
23. 11. 1896 se narodil Klement Gottwald
25. 11. 1895 se narodil armádní generál a prezident ČSSR Ludvík Svoboda
28. 11. 1820 se narodil B. Engels
Společenská kronika V měsíci listopadu 2024 slaví významné životní výročí: Miroslav Stanislav 80 let Klecany Jubilantovi blahopřejeme, přejeme spoustu zdraví, energie a elánu a děkujeme za veškerou odvedenou práci!
Zpravodaj vydává OV KSČM Praha-východ. Naše web stránky: tresnicka.kscm.cz
Elektronická pošta:ov.prvych@kscm.cz, Telefon 222 897 460 nebo mobil 725 646 019