Pavel Kováčik: Respekt k občanům i zákonům

26. 4. 2018

Neomezená důvěra je občas na škodu. Je to na pováženou, co se vše se může objevit v éteru. Jenže ne vše je pravda. Jsme často náchylní věřit informacím, které jsou zcela nepodložené. Dá se takovými sděleními zcela zničit i obraz člověka. Je to tak silný moment, že mnohdy přijímáme informace, aniž bychom zapřemýšleli o jejich relevantnosti či si je ověřili. Zdatní manipulátoři tak v mnoha případech zničí dobrou myšlenku či projekt. Pokud se tomu tak děje pomocí internetu, je působnost různých informačních podvrhů prakticky neomezená.

Ptáte se, proč se tak děje? Důvodem může být osobní prospěch či prospěch určitého uskupení. Vždy je dobré mít vlastní názor, který nezviklá kdejaká informace, a to i proto, že do těchto sdělení zasahuje i jasnovidectví. Oni tvůrci již předem vědí, co bude a jak vše dopadne. Pokud si těchto »zpráv« nebudeme všímat, ušetříme si spoustu zklamání a problémů. Dnešní doba nám nabízí i změny. Každá taková změna musí mít důvod postavený na reálných základech a obsahovat zlepšení života naší společnosti. Handrkování o vládě neadekvátní požadavky, to vše může způsobit stagnaci a zastavit některé změny, na které čeká mnoho lidí.

Žijeme v právním státě, kde zákony ctí presumpci neviny. Není možné každému jedinci měřit jiným metrem. Paroubkova presumpce viny pro politiky byl pouze alibismus a marketingový tah, který však nestojí na právních základech. Názor může mít každý z nás vlastní. Nesmí být však brán jako dogma. Zvláště politika je o diskusi a kompromisech a také o tom, co pozitivního prosazuje. Měřítkem musí být zřetel na zlepšení života občanů a prosperitu státu. A to je cíl, se kterým zajisté všichni souhlasíme.

Autor: 
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM